fbpx
Македонец во притвор за кражба на 450 денари

Македонец во притвор за кражба на 450 денари

ТОП

Битолчанец во притвор за кражба на 450 денари

Објавено пред 1 ден – 20 мај, 2020

ОдМакфакс

Основното јавно обвинителство Битола донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за разбојништво од член 247 став 1 од Кривичниот законик.

Осомничениот, на 17 мај, ја пресретнал оштетената на улица и силно ја турнал со рацете. Кога таа паднала, удирајќи директно со главата на земјата, разбојникот ѝ го одзел паричникот, во кој имало 450 денари и лични документи, со намера противправно да го присвои и избегал од местото.

Со оглед на тоа што постои опасност осомниченото лице да се даде во бегство, да го повтори делото или да влијае врз сведоците, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот суд Битола достави и предлог за определување мерка притвор. Судот го прифати ваквиот предлог и на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена, соопшти Обвинителството.

administrator

Related Articles

%d bloggers like this: