fbpx
Македонски планинар загина на Олимп откако паднал во провалија

Македонски планинар загина на Олимп откако паднал во провалија

Македонска група од девет лица беше на Олимп, но нивното планинарење наскоро се претворило во пекол, откако на еден од нив му се слошило, по што паднал во провалија.

Телото на мажот било извлечено од останатите планинари, а се очекува дополнителна обдукција, која ќе ја потврди точната причина за смртта.

Исто така, 14 пожарникари од специјалната спасувачка единица учествувале во пренесувањето на телото од местото на несреќата до планинарскиот дом „Спилиос Агапитос“.

administrator

Related Articles

%d bloggers like this: