fbpx
Стручњаците откриле 7 работи кои треба да ги направиме кога јадеме сладолед

Стручњаците откриле 7 работи кои треба да ги направиме кога јадеме сладолед

Сигурно сте мислеле дека јадењето сладолед не е некоја посебна мудрост, сигурно сте се излажале. Сладоледот е омилен летен десерт за многумина, но ако му веруваме на еден експерт, повеќето од нас го јадат сосема погрешно.

Имено, научничката др. Сара Кемп тврди дека има дури седум чекори што треба да ги преземете за да можете целосно да уживате во аромите. Покрај тоа, постои формула која помага да се постигне максимално задоволство од потрошувачката на сладолед, и гласи: (i @ -14 ° C + ½S + UDS + 12s) x 2 = MF *. Се разбира, ова не значи ништо за просечната личност, така што Огледалото го подели на седум лесни чекори:

  1. Прво треба да го оставите сладоледот надвор од замрзнувачот 15 минути за да достигнете температура од -14 ° C. за да биде мек на допир, а со тоа ќе се ослободат молекулите на аромата.
  2. Користејќи лажичка, извадете мала количина сладолед. Околу половина лажица.
  3. Потоа ставете лажичка наопаку во устата, така што сладоледот најпрво ќе го допре вашиот јазик, односно сетилата за вкус.
  4. Поместете го сладоледот преку устата за целосно да доживеете чувство на студ и кремаста текстура.
  5. Вдишете низ устата, така што аромите ги достигнуваат сите ваши рецептори.
  6. Држете го сладоледот во устата цели 12 секунди за да почувствувате максимален вкус.
  7. Повторете го процесот со секоја нова лажичка сладолед.

„Аромата е исклучително важна и треба да ви биде приоритет број еден, особено кога станува збор за сладоледот“, тврди Кемп кој верува дека повеќето луѓе не се свесни за тоа.

administrator

Related Articles

%d bloggers like this: