fbpx
Студен бран и многу снег ќе ја покрие Македонија – на овој ден ќе биде најладно

Студен бран и многу снег ќе ја покрие Македонија – на овој ден ќе биде најладно

Под влијание на студен бран од североисток до крајот на денов ќе имаме претежно облачно и студено време со локални врнежи од дожд на пониските и снег на повисоките места и на планините, кон крајот на денов и навечер локални послаби врнежи од снег ќе има и на пониските места, информира метеорологот Славчо Попоски.

Максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 3 до 12 степени.

И утре ќе провејува локален слаб снег и сето ова ќе биде проследено со умерен до засилен северен ветер.

Најстудено ќе биде во петок наутро кога минималните температури ќе се спуштат во интервалот од -10 до -1 степен додека на планинските места истите се очекува да се спуштат дури до околу -15 степени.

Ваквото ветровито време ќе услови значително намалување на загаденоста во воздухот во колтините.

administrator

Related Articles

%d bloggers like this: