Connect with us

Инфо +

Лекар со плата од 600 евра, пекар со 250 евра

Published

on

Дека македонскиот пазар е заситен од факултетски образован кадар (со исклучок на дефицитарните кадри лекари и компјутерџии) најдобар тоа го покажува пазарот на работна рака.

Очигледно да се најде пекар е тешка мисија па на газдите што им останува друго освен најболното да мора да креваат цена ако сакаат да го задржат пекарот. Па така ако просечната плата во земјава е околу 350 евра пекарите се над просекот.

Всушност многу често може да се забележи како во бурекчилници и пекари се бараат пекари и тоа им се нуди плата од 36 000 денари.

Бидејќи просечниот работник најчесто е платен во рамки на државниот просек, оваа понуда ги запрепастува минувачите. Најпогодени се можеби академските граѓани кои ем потрошиле време по факултетските клупи ем пак немаат работа или се платени на пола од оваа понуда. Во загуба се и родителите кои потрошиле цело богатство да го едуцираат детето, а на крај добиваат уште еден невработен.

Како и да е занает си е занает никогаш нема да ве остави гладен.

Македонија

,,Законите за повисоки плати на судиите ќе поминат на Куково лето”

Published

on

УСТАВЕН суд се прогласува ненадлежен за одлуки на Собранието.
УПРАВЕН суд се прогласува ненедлежен за одлуки на Собранието.
ОСНОВЕН суд се прогласува ненадлежен за одлуки на Собранието.
_____________________
ЛЕВИЦА прогласува дека законите за повисоки плати на судиите ќе поминат на Куково лето.

Фејсбук статус на претседателот на Левица, Димитар Апасиев.

И Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата поднесе 2 100 амандмани за стопирање на 4-те закони со кои се предвидува зголемување на платите на судиите, на јавните обвинители, на членовите на Судскиот совет и Советот на јавните обвинители.

Continue Reading

Македонија

Првиот знак при влез во Скопје – слика за цела држава! (Фото)

Published

on

Твит на денот:

Continue Reading

Истражување

Македонците најнесреќна популација во регионот!

Published

on

Шеста година по ред Финска е прогласена за земја со најсреќна популација, според Светскиот извештај за среќа кој е објавен денеска.

Извештајот, кој се занимава и со ефектите од кризата предизвикана од коронавирусот врз благосостојбата на луѓето, секоја година го составуваат научници во САД врз основа на анкети на Институтот Галуп.about:blank

Според извештајот, по среќните Финци следуваат Данска, Исланд, Израел, Холандија, Шведска, Норвешка, Швајцарија, Луксембург и Нов Зеланд.

Македонија е на 87 место, а од соседните земји Косово е на 34, Србија е на 45, Грција на 58, Бугарија на 77 и Албанија на 83 место.

Црна Гора е 67-ма во Светскиот извештај за среќа, а Босна и Херцеговина е 71-ва.

На дното на рангирањето се претежно африканските земји, а Авганистан и Либан разурнати од војна се двете најнесреќни земји во светот, во истражувањето во кое беа опфатени вкупно 137 земји.

Научниците рекоа дека проценката на среќата на луѓето остана „извонредно отпорна“ и покрај пандемијата „Ковид-19“, со глобални просеци во 2020 до 2022 година исто толку високи како оние во годините пред пандемијата од 2017 до 2019 година.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк