Connect with us

COVID 19

Над 800 новозаразени во последните 24 часа: Направени се 2699 тестови

Published

on

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје 390, Куманово 22, Штип 28, Прилеп 55, Тетово 48, Струга 9, Велес 53, Битола 31 Охрид 18, Кавадарци 24, Гостивар 18, Гевгелија 12, Струмица 27 Крива Паланка 10, Радовиш 7, Крушево 2, Кочани 25 Пробиштип 12

Демир Хисар 4, Македонски Брод 1, Пехчево 3, Берово 3, Валандово 6, Виница 9 Делчево 5, Кратово 6, Свети Николе 6, Кичево 17 Ресен 3, Неготино 8

Починати се 14 лица, пет пациенти од Скопје (35, 82, 62, 90 и 77г), еден од Прилеп (54г), еден од Тетово (88г), еден од Струга (66г), еден пациент од Велес (78г), еден од Битола (76г), двајца пациенти од Струмица (63 и 68г), еден од Радовиш (66г) и еден пациент од Ресен (83г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 223 оздравени пациенти

Досега во земјата се направени вкупно 243.357 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 29558, бројката на оздравени пациенти е 19994, на починати е 977, а бројот на активни случаи изнесува 8587.

Continue Reading

COVID 19

Уште 28 лица ја загубија битката со коронавирусот, најмладиот е 39 годишен

Published

on

39-годишен пациент од Охрид е најмладиот кој денеска ја загуби битката со коронавирусот. Покрај него, уште 27 пациенти почнаа како последица од Ковид-19.

Најстариот починат пациент е на 86 годишна возраст. Од сите 28 починати, двајца се починати вон болнички услови.

Министерството за здравство (МЗ) вечерва информираше дека во последните 24 часа се потврдени 1093 нови случаи на Ковид-19, односно, регистриран е 431 случај во Скопје, 94 во Гостивар, 60 во Прилеп, 57 во Куманово, 55 во Велес, 44 во Кавадарци, по 41 во Штип и Тетово, по 37 во Битола и Охрид, 29 во Струга, 20 во Свети Николе и 19 во Неготино.

Потоа, 18 нови случаи на Ковид-19 се регистрирани во Струмица, 15 во Кичево, по 14 во Гевгелија и Дебар, 13 во Кочани, 11 во Радовиш, десет во Ресен, осум во Крушево, по седум во Крива Паланка и Делчево, по три во Валандово и Виница, по два во Пробиштип и Македонски Брод и еден случај во Кратово.

„Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 59701, бројката на оздравени пациенти е 36825, на починати е 1658, а бројот на активни случаи изнесува 21218“, стои во соопштението на МЗ.

Досега во земјава се направени вкупно 325.959 тестирања на Ковид-19, а во изминатото деноноќие се направени 3.084 тестови.

Continue Reading

COVID 19

87 годишен кумановец е вистински херој – ја победи болеста лекувајќи се дома

Published

on

Човек на возраст од 87 години ја победи болеста лекувајќи се дома, неговото семејство сведочи дека откако С.З имал симптоми на болеста на 5 ноември се тестирал и резултатот бил позитивен, тој по 20 дена веќе бил излекуван.

„Веднаш беше испратен на Инфективното одделние во Кумановската болница, каде му беше направен детален преглед, при што беше утврдeно дека има воспаление на белите дробови и други нарушувања, но ни беше препорачано да се лекува во домашни услови со соодветна терапија. Преку Службата за домашна посета секојдневно добиваше прво инфузија, а потоа и инјекции. Тука бевме и ние и му помагавме по упатствата на лекарите. После првиот контролен преглед резултатите веќе беа подобри, а по 20 дена неговиот инфектолог констатира дека е излекуван“, кажуваат од семејството, пишува СДК.мк

Тие посебно се благодарни до песоналот и лекарите на Инфективното оддeление, како и на Службата за домашна посета, кои несебично се залагале да помогнат при лекувањето и да им дадат поткрепа во најтешките моменти на неизвесностa како болеста ќе се развива.

„Многу сме задоволни од нивниот однос и еве јавно сакаме да им се заблагодариме. Нивниот пристап во лекувањето и поддршката е најзначаен, покрај имунолошкиот систем на организмот. Ние се плашевме поради неговата возраст иако не беше во ризичната група, но има висок крвен притисок и други проблеми кои се нормални во негови години. Тој отсекогаш беше физички активен, до 82 години возеше велосипед по 10 километри. Но, болеста е непрeдвидлива. Секако, ова е голем успех за него и затоа сакавме да го споделиме нашето искуство со останатите граѓани, да не се откажуваат и да се борат, а најважно од се` е навреме да побараат здравствена заштита за да можат лекарите да им помогнат“, велат роднините.

Остатокот од текстот прочитајте го на СДК.МК

Continue Reading

COVID 19

Се собираат пари за преживување на татко на две дечиња заболен од Ковид19

Published

on

Членови на фамилија на заболен од Ковид19 во Клиниката Жан Митрев бараат донации од граѓаните на социјалните мрежи за да ја платат сметката од 14 илјади евра.

Тврдат дека ако не се соберат парите таткото на две дечиња ќе почине.

Предходно пациенти кои бараа донации за приватно лекување починаа откако нивните семејства не успеаа да ги соберат потребните средства.

Граѓаните на социјалните мрежи се гневни на одлуката во земјава да се лекуваат бесплатно граѓани на Србија, Албанија, Косово и Црна Гора додека за македонските граѓани нема соодветна здравствена заштита.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: