Connect with us

Инфо +

Револтиран угостител до Филипче: 15 години сум дел од ова не може да седам на страна без кажан збор!

Published

on

Како некој кој 15 години е дел од угостителството неможе да седам на страна и да посматрам без кажан збор.

  • Со години угостителите работат непријавени, прекувремено (неплатено), ноќна смена (неплатена) и злоупотребени од газдите, притоа немајќи начин да реагираат на надлежните институции. Освен со искључок на централните градски подрачја и само во поразвиените градови, нигде на друго место не се почитувал законот кон работниците.
  • Секој викенд или празник угостителот е на работа за да ги задоволи твојте желби за добар провод.
  • Ве гледаме како се заљубувате, како стварате семејства, ви ги гледаме децата, ве запознаваме на начин на кој што ни самите не се познавате, знаеме какво кафе пиете, со шеќер, долго, до пола, 70ка, матено во таа чашата…кога сакате, како сакате, ви ги знаеме навиките, маните и предностите.
  • Некој од нас сакаме да го работиме ова, некој е приморан, некој само случајно се нашол тука во оваа бранша, но како и да е секојдневно ги ставаме на страна нашите потреби и се грижиме за вашите.
  • Ја разбирам потребата да се најде виновник за целава ситуација, но тоа не сме ние, никогаш не ни бевме. Сме работеле со главоболки, болки во нозете, тромбови, тумори, температури, кашлици, смртни случаи, на ден на родендени на најблиските, на денот на раѓање на наши деца, на среќа и несреќа.
  • Епа сега драги мој мили нас затворете не скроз не од 21 часот, скроз. За да го прогласиме угостителството за умрено и да завршиме со ова за секогаш. И не затоа што неможеме да издржиме 1 месец без пари и работа и леб и струја и немаме пари за кредити, кирии. Затоа што за нас преку 70 000 со букви седумдесет иљади ви е гајле како ќе се снајдеме. Затоа што ви е гајле како ќе преживееме, затоа треба да престанеме да работиме и никогаш повеќе да не слушнете ЗДРАВО, ПОВЕЛИ….Се Гледаме у Некоа Прилика

Македонија

По два дена пронајдени се двете исчезнати девојчиња кај Џон Кенеди

Published

on

Цели два дена траеше потрагата „под дрво и под камен“, по сите паркови, улици и околината на училиштето „Лирија“. Денес околу пладне, полицијата ги пронајде малолетничките кои беа главна тема во јавноста, со апели за нивно пронаоѓање. Излезени од дома и отидени на училиште во четвртокот, за потоа да им се изгуби секоја трага. Ги бараше полицијата, роднини, членови на навивачка група – за дури денес да бидат лоцирани.

ПРОНАЈДЕНА Е СО ПОМОШ НА ГРАЃАНИ, ИНТЕРВЕНИРАЛА И ПОЛИЦИЈАТА. СЕГА СМЕ ВО ПОЛИЦИЈА, ЧЕКАМЕ ДА ПОМИНЕ ЦЕЛАТА ПРОЦЕДУРА И ДА ЈА ЗЕМЕМЕ ДОМА. ВИКААТ ДЕКА Е ВО ДОБРА СОСТОЈБА. ИМАМ ВНУК ПОЛИЦАЕЦ, ВЕЛИ ДЕКА Е ДОБРО, НО МОРА ДА ПРОЈДЕ ПРОЦЕДУРАТА, НИ ИЗЈАВИ САБИТ АЈРО, ДЕДОТО НА АНИСА.

Од МВР со повеќе детали го потврдија настанот. Претходно, од полицијата имаше официјално известување за 12 годишната Аниса и 15 годишната Мелиса. Втората, во повеќе наврати исчезнувала и потоа била враќа дома.

ПОЛИЦИЈАТА ГИ ПРОНАЈДЕ ДВЕТЕ ИСЧЕЗНАТИ МАЛОЛЕТНИЧКИ НА ПОДРАЧЈЕТО НА БИТ ПАЗАР, ДЕНЕС ВО 13:30 ЧАСОТ НА УЛ. „ЏОН КЕНЕДИ“, КАЈ ПРОДАЖЕН ОБЈЕКТ ВО ПАРКОТ. ПОЛИЦИСКИ СЛУЖБЕНИЦИ ОД ПОЛИЦИСКАТА СТАНИЦА „БИТ ПАЗАР“ ГИ ПРОНАЈДОА МАЛОЛЕТНИЧКИТЕ, ЗА КОИ НА 30.03.2023 ВО ВЕЧЕРНИТЕ ЧАСОВИ БЕШЕ ПРИЈАВЕНО ДЕКА СЕ ОДДАЛЕЧИЛЕ, СООПШТИЈА ОД МВР.

И покрај денешната добра вест за нивното пронаоѓање, многу прашалници остануваат да висат над овој случај. Каде заминале, што правеле самите речиси три дена надвор, каде спиеле, што јаделе. Додека траеше потрагата по нив, камерата на Телма снимаше во дворот на училиштето од каде што им се изгуби трагата.

Мирни и повлечени девојчиња коишто се дружат со многу деца. Вработени од училиштето вака ги опишуваат исчезнатите девојчиња кои последен пат се видени овде во училишниот двор.

Претходно денес, дедото на Аниса изјави дека се следи нејзиниот телефон, кој повремено се вклучува и исклучува – а, изрази и сомнеж за нејзиното исчезнување затоа што како што вели – таа се плаши самата да оди во тоалет за да се искапе, а не пак надвор сама. За овие сомнежи, на потег се службите коишто ќе трагаат по одговорите.

Continue Reading

Скопје

Данела го враќа Ќосето – поднесено барање до општина Центар

Published

on

Градоначалничката Данела Арсовска отпочнува со постапка за враќање на споменикот на Андон Лазов-Ќосето пред судовите во Скопје.

Од општина Центар, за повеќе медиуми потврдија дека до нив е стигнато барање за отпочнување на процедура за враќање на Ќосето на крстосницата на која што претходно беше поставен.

Споменикот пред пет години беше отстранет по барање на ексградоначлникот Петре Шилегов.

Како што дознаваме Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска со месеци го барала споменикот на Андон Јанев-Ќосето, кој во текот на 2018 година беше отстранет.

Споменикот на Ќосето долго време го баравме и успеавме да го детектираме. Ќе ги прашаме граѓаните, што се однесува до мене како градоначалник затоа што многу често беше поставувано ова прашање, не само во кампањата туку многу често и самите граѓани знаат да напишат, и да прашаат и ме интересираше каде е, изјави Арсовска уште минатата година.

Таа додала дека два месеци се обидувале да дознаат каде е ставен, дури и кружеле гласини дека можеби е стопен.

Андон Лазов Јанев, познат како Ќосето е македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење кон крајот на XIX и почетокот на XX век. Својата дејност ја започнал како дел од Македонската револуционерна организација, а подоцна станува нејзин војвода.

Continue Reading

Свет

Неверојатни торнада ја пустошат САД, последиците катастрофални (Видео)

Published

on

Најмалку три лица загинаа, а десетици се повредени вчера во силно торнадо што ја погоди јужната американска држава Арканзас, додека силните бранови на невреме доведоа до уривање на покривот на театар северно во државата Илиноис кога најмалку едно лице е убиен, а 28 се повредени, пренесува Фактор мк.

Во Арканзас две лица загинаа во градот Вино, изјави гувернерката Сара Хакаби Сандерс на прес-конференција и прогласи вонредна состојба и нареди распоредување на околу стотина припадници на Националната гарда во таа сојузна држава. Таа во порака на Твитер напиша дека центарот на Арканзас претрпел значителна штета.

Разурнувањата се катастрофални.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк