Connect with us

Истражување

Триесет години Агнеза Етемова од Шуто Оризари нема излезено од дома

Published

on

Триесет години Агнеза Етемова од Шуто Оризари нема излезено од дома. И додека за нас три дена изолација заради полициски час беа незамисливо тешки, Агнеза е во самоизолација, во буквална смисла на зборот од далечната 92 година.

Се почнало во младоста кога за време на студирањето на правниот факултет морала да замине на втор уролошки оперативен зафат од кој по анестезијата се буди во шок соба и незнаејки каде се наоѓа и добива напади на паника. Од тогаш тие напади на паника је врзуваат за живот во четири ѕида во својот скромен дом во населбата Шуто Оризари. Безуспешни биле напорите на родителите кои со години ја убедувале да појдат на лекар и да побараат стручна помош бидејќи таа имала страв да го пројде и куќниот праг. Проблемите дополнително се усложниле последнава година откако по смртта на мајка и починува и татко и Агнеза сега живее сосема сама . Останата е без било какви финансиски примања кои законски и следуваат во вид на семејна пензија или социјална помош но таа во неколкуте обиди да појде и до најбилската продавница од страв паѓала на земја и се повредувала.

Continue Reading

Инфо +

Aлapмaнтнo пpeдyпpeдyвaњe нa нayчницитe зa климaтa: Нajлoшoтo дoпpвa дoaѓa

Published

on

Недостиг на вода, неухранетост, исчезнување на одредени видови животни и растенија, животот на Земјата, неизбежно ќе се трансформира со климатските промени за 30 години или дури и порано, се предупредува во извештајот на ООН.

Нацрт-извештајот, напишан од стотици научници од Меѓународниот панел за климатски промени, осцилира помеѓу апокалиптичниот тон и надежта што им се дава на луѓето да ја променат својата судбина со непосредни и драстични мерки.

Извештајот за проценка на 4.000 страници е многу поалармантен од претходниот од 2014 година. Иако неговите главни заклучоци нема да се променат, тој нема да биде официјално објавен дури до февруари 2022 година, откако ќе биде одобрен со консензус од 195 земји-членки.

Без оглед на стапката на намалување на емисиите на стакленички гасови, разорните ефекти на затоплувањето врз природата и човештвото ќе се забрзаат и ќе станат болно опипливи дури и пред 2050 година, предупредуваат научниците.

„Животот на Земјата може да се опорави од големите климатски промени со развивање во нови видови и создавање нови екосистеми“, се забележува во техничкото резиме на Извештајот.

„Најлошото допрва следува, со многу повеќе импликации по животот на нашите деца и на нашите внуци“, тврдат научниците.

Иако порастот на просечните температури достигна 1,1 ° C од средината на 19 век, ефектите се сериозни и ќе бидат посилни, дури и ако се намалат емисиите на СО2.

За некои животни и видови на растенија може да биде дури и доцна.

„Ненадејните загуби се зголемуваат во сите системи за производство на храна“, се вели во извештајот, посочувајќи ги климатските опасности како главен двигател.

Според предвидувањата, повеќе од 80 милиони луѓе би можеле да умрат од глад до 2050 година, 130 милиони би можеле да западнат во екстремна сиромаштија во рок од десет години, а стотици милиони жители на крајбрежните градови ќе бидат загрозени од почести поплави предизвикани од покачување на нивото на морето, што пак ќе доведе до значителни миграции.

Извештајот исто така ја нагласува опасноста од каскадни ефекти. Некои региони (Источен Бразил, Југоисточна Азија, Централна Кина) може да бидат погодени од три или четири истовремени временски непогоди или дури и повеќе: топлина, суша, циклони, пожари, поплави, болести пренесени од комарци.

Но и покрај алармантните заклучоци, во извештајот сепак постои доза на надеж. Човештвото сè уште може да ја насочи својата судбина кон подобра иднина.

„Потребна ни е радикална трансформација на процесите и однесувањето на сите нивоа: поединци, заедници, компании, институции и влади“, се тврди во извештајот.

„Треба да ги редефинираме нашиот начин на живот и потрошувачката“, сметаат научниците.

Continue Reading

Истражување

Скопје на листата од НАЈСКАПИ градови за ЖИВОТ во светот !

Published

on

Скопје на 192. место во светот на листата на „Мерсер“ според трошоците за живот
Скопје, 22 јуни 2021 (МИА) – Македонскиот главен град Скопје се наоѓа на 192-то место на листата на американската консултантска компанија „Мерсер“ на најскапи градови за живеење во светот, во конкуренција на вкупно 209 градови.

Според листата од 2020 година, Скопје бил на 202 место, што претставува скок на листата од 10 места.

Најскап град за живеење во светот, според годинешното истражување на трошоците за живот спроведено од „Мерсер“, е главниот град на Туркменистан, Ашкабад, а по него следат Хонг Конг, Бејрут, Токио и Цирих.

Годишниот извештај на „Мерсер“ рангира 209 градови во светот врз основа на споредба на трошоците за живот, што вклучува трошоци за домување, превоз, храна и забава, при што е користен го Њујорк како компаративна основа.

Што се однесува до најевтините градови, на „дното“ на листата на „Мерсер“ се наоѓаат Тбилиси, главниот град на Грузија (207 место), Лусака, Замбија (208) и главниот град на Киргистан, Бишкек (209).

Continue Reading

Истражување

(Фото+Видео) Големо археолошко откритие во Пиринска Македонија: Град основан од Филип, од каде Александар Македонски ги започна вoeните пoxoди

Published

on

Хераклеа Синтика е градот на македонските цареви, кој се наоѓа Пиринска Македонија. Пред месец дена таму започнаа масовни археолошки истражувања.

Античкиот граво близината на Петрич, имал свој градски совет и во типично римски стил бил сведок на едно братоубиство, бил уништен од земјотрес, а Ванѓа сметала дека тука е погребан македонски цар.

Античкиот град кој почнал да се открива при ископувањата во 2007 година, се наоѓа меѓу селото Рупите и истоимената област, каде што во малата куќа Баба Ванѓа примаше посетители. Признаена како пророчица, како и Нострадамус и Едгар Кејси, Ванѓа тврдеше дека под Рупите има древен град, уништен од природна катаклизма, пишува БГНЕС.

Античкиот град по ископувањата, малку по малку започнува да ги разоткрива своите тајни. Сместен во југозападниот крај на планината Кожуф, градот опстојувал десет века, од 4 век п.н.е до 6 век по Христа. Во 340 година п.н.е. со градот завладеал таткото на Александар Македонски-Филип Втори, кој тука доаѓал за лов на лавови. Тука син му Персеј го убил својот брат Деметриј за да не му ја презема круната. Престолнината на Средна Струма и на македонските цареви, во која живееле Тракијци, Македонци, Грци, Келти и Илири, ја срамнил земјотрес во 383-388 година. Но, и покрај големите разрушувања, градот опстана уште два века.

Тој град го основал таткото на Александар, кралот Филип Втори Македонски и постоел 800 години. Именуван е по славниот антички јунак Херакле. Од тука своите походи на 16 години ги започнал Александар Македонски против тракиското племе Меди

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: