Connect with us

Инфо +

Екипата од кланот „Беливук“ е осомничена за уште 10 брутални ликвидации!

Published

on

Со апсење на една од најопасните криминални групи во регионот, предводена од Вељко Беливук или Беља Неволја и Марко Миjковиќ Маре, истражителите би можеле да расветлат уште десетина убиства со кои е поврзан овој клан.

Како што открива изворот на Курир рс, трагите на членовите на оваа криминална група, која била дел од кланот Кавач, доведуваат до ликвидација на луѓе блиски до Лука Бојовиќ и кланот Шкалјарскиот клан.

  • Се сомнева дека луѓето на Беливук на некој начин се поврзани со ликвидација на адвокатот Драгослав Мишо Огњановиќ, кој беше адвокат, но и пријател на Лука Бојовиќ, потоа со убиството на Драгослав Милорадовиќ, кој беше кум на Бојовиќ и Синиша Милиќ , кој бил возач Филип Корач. Постојат одредени индиции кои ја поврзуваат оваа група со егзекуциите на Страхиња Стојановиќ, Александар Чарц, Бојан Мирковиќ и jубомир Марковиќ Киша – открил извор од истрагата.

Како што објаснил, се сомнева дека тимот на Неволја обезбедил логистичка поддршка во некои од суровите ликвидации.

  • Покрај „Кавчани“, тие тесно соработуваа и со Дарко Елез, кој беше уапсен во Белград на крајот на минатата година по потерница од Босна. Оперативните податоци покажуваат дека тие си го чувале грбот на едни со други, но исто така помогнале и за отстранување на противниците. Според истите информации, Елез не учествувал во убиствата, но наводно им помагал на клановите да се поврзат со луѓе од Босна кои се вешти во ракување со експлозиви, но и да ги пронајдат кога по ликвидациите бегаат преку Дрина – објаснува извор од истрагата.

Оружјето, вклучително снајперисти, пушки и пиштоли, пронајдени при апсењето на групата Беливук, е испратено на вештачење.

  • Се утврдува дали тие оружја се веќе користени во убиствата, но и кој бил во контакт со него. Особено интересни се снајперисти, како и тоа дали биле користени во ликвидацијата на Миломир Јовановиќ, кум на Дејан Стојановиќ Кека, убиен на гробиштата во Сопот, како и на „измамникот“ Далибор Đуриќ, убиен со истото оружје во затворот Спуш – додава соговорникот.

Ова е списокот на убиства кој го објави Курир.рс:

Инфо +

Дали Апасиев ќе тужи за биолошки тероризам според најавата ако дојдат заразени пратеници на седница?

Published

on

Лидерот на Левица и пратеник, Димитар Апасиев уште вчера по најавата на власта дека ако не се обезбеди кворум за гласање на седниците во Собрание, заразените пратеници од власта ќе дојдат со скафандери, напиша дека во таков случај ќе поднесе кривични пријави.

-Ако власта се дрзне да донесе заразени пратеници од карантин на пленарна седница, ќе попие кривична пријава за БИОЛОШКИ ТЕРОРИЗАМ и некој ќе си го крка, фино-лепо, по падот на Режимот, напиша вчера Апасиев на Фејсбук.

Пратеничка на СДСМ која е една од тројцата заразени пратеници од мнозинството, денеска објави фотографија со заштитна опрема и напиша дека иако е заразена оди во Собрание за да учествува на седниците и да се донесат антикризните мерки. Дали Апасиев навистина ќе тужи за биолошки тероризам!

Continue Reading

Инфо +

Пратеничката Стојчевска и покрај тоа што е кривично дело со скафандер во Собрание!

Published

on

Пристигнувам во Собранието, со целосна заштитна КОВИД-19 опрема, за да учествувам на денешната седница на која ќе ги усвоиме законите кои обезбедуваат финансиска помош за илјадници граѓани и компании.

Пратеничката на СДСМ Бисера Костадиновска Стојчевска на својот профил на фејсбук објави дека со целосна заштита Ковид ќе пристигне во Собранието за да учествува на денешната седница.

🗣 Пристигнувам во Собранието, со целосна заштитна КОВИД-19 опрема, за да учествувам на денешната седница на која ќе ги усвоиме законите кои обезбедуваат финансиска помош за илјадници граѓани и компании.

Позитивна сум на КОВИД-19, но добро се чувствувам, со силна одлучност денес да победи народот.

Нема да дозволиме уцени! Мојата должност како пратеничка е постојана и благородна. И здрава и болна, имам обврска да направам сѐ граѓаните да ја добијат помошта која Владата ја обезбеди за нив.

🗣 Пристигнувам во Собранието, со целосна заштитна КОВИД-19 опрема, за да учествувам на денешната седница на која ќе ги…

Posted by Бисера Костадиновска Стојчевска on Sunday, April 18, 2021

Напиша пратеничката и излезе во скафандер и покрај тоа што е кривично дело според Член 206 од Кривичниот закон.

Continue Reading

Здравје

Секоја чест: Ова се имињата на докторите кои извршија трансплантација на срце

Published

on

Трансплантацијата на срце се изврши на Клиниката за кардиохирургија.Тимот го предводеше директорот на државната кардиохирургија проф.др Сашко Јовев, академик д-р Жан Митрев, д-р Васил Папестиев, д-рМарјан Шокаровски, д-р Никола Христов, д-р Тања Анѓушева, д-р Дејан Димитровски, д-р Александар Колев, д-р Кујтим Џелили, д-р Ванѓел
Здравевски, д-р Соња Граждани, д-р Марија Ѓеракаровска, д-р Надица Мехмедовиќ, д-р Стефанија Хаџиевска, д-р Весна Миташова, д-р Јасмина Илиевска, д-р Дарко Стефановски, медицинските сестри Марија Дојчиновска, Слаѓана Гроздановска, Мартина Караџоска, Имран Елези,Христина Николоска, Милица Ѓ. Ристовски, Анита Ангеловска,
Магдалена Томовски, перфузионистите Стефан Кметовски и БорчеДимоски, Верче Стојкоска.
Клиника за Урологија- д-р Сотир Ставридис, д-р Сашо Дохчев, д-р Алксандар Јосифов, д-р Трајковски, д-р Јосиф Јанчулев, д-р Александар Трифуновски, д-р Виктор Станков, д-р Елена Деспотовска, доц. д-рПетрушева, д-р Александра Гавриловска, медицински сестри Бојана
Шатева, Јулијана Петрушева, Весна Ќокеска, Анѓелка Маринова.

Секоја чест за успешноста на сложената операција и да се живи и здрави нашите доктори.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: