Connect with us

Инфо +

Власта лута на поглаварот на МПЦ-ОА, го уривал Преспанскиот договор

Published

on

Високи членови на СДСМ во Владата се лути на поглаварот на Македонската православна црква Архиепископот Стефан затоа што не сака да го тргне од своите простории знамето со ѕвездата од Кутлеш и со тоа го уривал Преспанскиот договор.

Со тоа поглаварот, според изворите во Владата, правел сериозни проблеми за премиерот Заев кој на Грција ќе треба да и објаснува зошто првиот човек на МПЦ-ОА инсистира во секоја јавна прилика да го промовира 16-кракото сонце од Кутлеш кое во Македонија е практично забрането со Преспанскиот договор.

Заев пред грчките партнери уверувал дека владата ќе направи напор да го тргне овој симбол дури и од институции и организации за кои нема ингеренции а велел дека поглаварот Стефан е негов личен пријател кој може да биде убеден да не го покажува знамето од Кутлеш.

Знамето со сонцето од Кутлеш, во Грција познато како сонце од Вергина заедно со знамето на МПЦ-ОА и државното знаме е поставено на официјални средби што ги има поглаварот Стефан.

Сонцето од Кутлеш е присутно во многу храмови на МПЦ-ОА кои се изградени во последните десетина векови и се смета за неофицијален симбол на македонската црква.

Според договорот од Преспа што го потпиша Никола Димитров сонцето од Кутлеш треба да биде избришано од сите ентитети кои имаат врска со државата.

Во еден период власта на СДСМ се обиде да го брише и од канализациски шахти но се откажа откако увиде дека тоа е лудо, невозможно и политички штетно.

Владата на СДСМ е свесна за моќта на архиепископот и не сака да влегува во директна битка со него ниту официјално може да бара МПЦ-ОА да го тргне знамето од Кутлеш но се надева дека поглаварот Стефан самиот ќе разбере каква штета прави за односите со Грција и барем на јавни настани ќе престане да го користи симболот за кој државниот врв целосното право на користење му го даде на јужниот сосед.

Македонија

Тетовскиот градоначалник со лопата во рака: Касами кршеше и чистеше мраз на тротоари

Published

on

Градоначалникот на Тетово, Билал Касами се фати за работа на терен заедно со локалните комунални екипи во расчитување на тротоарите од мраз.

На видеото што е објавено на Фејсбук, се гледа како лидерот на БЕСА со лопата во рака крши и чисти мраз на улица во Тетово.

Додека многумина на овие ниски температури се наоѓаат во своите домови, хероите на градот се грижат за јавните простори. Вечерва заеднички ги исчистивме тротоарите од снег и мраз. Безбедноста и слободното движење на граѓаните е наша должност, напиша Касами на Фејсбук.

Continue Reading

Македонија

Споделете да помогнеме: На Никола му се потребни финансиски средства за итна операција

Published

on

Младиот Никола Тимов во текот на ноќта имал здравствени компликации со белите дробови (бронхопнеумонија) и е итно испратен во Скопје кадешто му претстои тешка операција.

Заради тоа се јавува проблем за обезбедување на финансии кои во понеделник треба да бидат уплатени.

Ве замолуваме доколку сте во можност да донирате колку што можете и сите заедно да направеме едно добро дело.

Трансакциска сметка на Стопанска банка АД Скопје

На име Татјана Стојчева

200002277030663

Continue Reading

Македонија

Почина мајката на Марко Пејчиновски, најмладиот маратонец кој исплива 30 километари

Published

on

Почина мајката на Марко Пејчиновски, најмладиот маратонец кој исплива 30 километари

22.01.2022

Mgid
Mgid

Семејство од Скопје има могу пари, бидејќи дознале трик од 2021Bitcoin UpОвој трик ги расчистува крвните садови веднаш!Cardiol

Почина мајката на Марко Пејчиновски, најмладиот маратонец кој исплива 30 километари

Веста дека починала Виолета Пејчоновска, медицинска сестра од Охрид, осамна и на социјалните мрежи оти тоа е мајката на Марко Пејчиновски, детето кое направи голем спортски подвиг и на со инфаркт на нозете исплива 30 километри во Охридското Езеро објави Шило магазин.

„ Виолeта секогаш беше ведра и насмеана, вистински професионалец во својата работа и жена со големо срце“, коментираат вработените при ЈЗУ Општа Болница Охрид.

За потсетување нејзиниот син Марко, пред три години го преплива езерото, кога со 12 години стана најмладиот маратонец што ја испливал 30-километарската делница од Свети Наум до Охрид. Следната година тој пливаше и за децата со ретки болести.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк