Connect with us

Инфо +

Македонец од Сиднеј пpokoцкал 100 милиони долари од покер апарати

Published

on

Австралијанецот со македонско потекло, Менде Рајкоски се коцкал на покер апаратите во казиното „Стар“ во Сиднеј со огромна сума на пари кога им западнал во око на истражните органи. За една недела испрал преку покер апарати над 100 милиони долари, а 18 месеци подоцна полицијата му стави лисици на рацете, објави телевизијата 9Њуз.

Следењето на Менде од почетокот на 2020 година и неговата пасија за коцкање на милионски суми ја поттикна полицијата во државата Нов Јужен Велс да истражи од каде потекнуваат овие пари и случајот водеше кон апсење на тројца мажи од Сиднеј кои се обвинети за криминален заговор за набавка на три тони кокаин, што е количество кое на годишно ниво цирукулира низ улиците на целата оваа држава, соопшти заменикот командантот на полицијата во Нов Јужен Велс, Стјуард Смит.

-Фармерите во Колумбија за оваа дрога добиваат два долари дневно. Картелите заработуваат 3,80 долари за грам, а кога ќе дојде до рацете на овој криминален синдикат кој ќе го дистрибуира низ улиците на Сиднеј, цената ќе достигне 400 долари за грам, рече Смит.


Во текот на истрагата, детективите открија важен транснационален синдикат за организиран криминал, кој транспортирал дрога низ Австралија која пристигнувала преку канали од Северна и Јужна Америка.

Во акцијата, на полицијата во Нов Јужен Велс и помогна и американската ДЕА (Управа за борба со наркотици). Како што јави тамошната полицијата, морнарицата на САД запленила 870 килограми кокаин во октомври минатата година откако пресретнала брод кој патувал во Тихиот океан покрај брегот на Колумбија.

Разузнавачките информации воделе кон нова заплена на уште 900 килограми кокаин, во април годинава кога американските служби пресретнале втор брод кој патувал покрај брегот на Еквадор.

И двете големи заплени биле дел од заговор за снабдување на вкупно 3.000 кг кокаин – вклучувајќи ги и запленетите 1770 кг – што има вкупна проценета потенцијална улична вредност од 900 милиони долари, соопшти полицијата од Нов Јужен Велс.

Последното количество запленето во април е препакувано со лажна амбалажа и оставено да пристигне до својата крајна дестинација – складиште во областа кај езерото Маквари, на околу 150 километри од Сиднеј.

Токму во четвртокот, рано утрото 42-годишниот битолчанец Рајкоски е уапсен од специјалните единици кога го отворил складот за да ја земе дрогата.

Полицијата од Нов Јужен Велс уапси и маж на возраст од 37 години на паркинг во близина на складот.

42-годишниот Менде Рајкоски од Мортдејл е обвинет по две точки за заговор за снабдување со забранета дрога, снабдување со големо количество дрога за комерцијална употреба како и учество во криминална група заради криминална активност.

37-годишниот маж од Рокдејл е обвинет исто така за големо комерцијално снабдување со дрога. И на двајцата локалниот суд во петокот им ја одби кауцијата и со тоа можноста да се бранат од слобода. Николао Миса бил директор на агенција за обезбедување Шилд Венју Сикјурити.

Инфо +

Од патарини за 5 месеци наплатени над 900 милиони денари, а дупките СТООО…

Published

on

Податоците за остварената наплата на патарините во првите месеци од годинава ни даваат за право да бидеме оптимисти дека не само што ќе се вратат приходите остварени пред пандемијата на Ковид 19, туку реално е да очекуваме и да се зголемат, вели во интервју за МИА  директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Ејуп Рустеми.

За периодот јануари-мај, во 2021 година е остварен промет од наплата на патарина поголем во однос на истиот период во 2019 година (која според годишниот промет е рекордна) и има зголемување за над 4 проценти. Ако во 2019 година до мај биле инкасирани 926.114.696 денари, за истиот период во 2020 година е остварен промет од вкупно 751.329.426 денари, за разлика од 2021 година кога прометот изнесувал 968.718.496 денари или зголемување од 28,9 проценти во 2021 година.

Но, од друга страна граѓаните се се посилни во своите реакции за скапите патарини, а несредените патишта, па често прашуваа за што плаќаме патарини кога возиме по дупки а патиштата не се одржуваат.

Continue Reading

Инфо +

ЕСПН: Македонија го има најубавиот дрес на Европското првенство! Грците со жалба (Видео)

Published

on

Американски „ЕСПН“ го прогласи дресот на македонската фудбалска репрезентација за најубав на ЕП.

Некогашниот американски репрезентативец, Еркулес Гомез Уртадо заедно со Клинтон Јејтс го издвоија нашиот дрес како најоригинален и најтрактивен на првенството.

Македонија утре ќе дебитира на Европското првенство со мечот против Австрија од 18 часот на националната арена во Букурешт.

Видео ТУКА

А на само неколку часа пред почетокот на Европското првенство нашиот јужен сосед упатил жалба до УЕФА за македонскиот дрес, објави грчкиот весник ‘Катимерини’.

Грчкиот министер за спорт Лефтерис Авгенакис се буни за логото на ФФМ на дресовите, односно кратенката „Фудбалска федерација на Македонија“, бидејќи истата ја нема придавката „северна“, што е спорно според Преспанскиот договор.

Писмо со жалба стигнало и до македонската власт откако грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас испратил допис до македонскиот колега Бујар Османи.

Continue Reading

Инфо +

Оваа генерација е најсветото нешто, генерација која ја обедини Македонија 🇲🇰

Published

on

„Дојде и тој ден кога почнува Европското првенство… денот кој го сонував долго време низ мојата кариера… Македонија да игра на едно големо натпреварување… Можеби ова се последните мои натпревари за македонската репрезентација… Сакам како капитен да ви се обратам на целата нација: Оваа генерација е најсветото нешто на македонскиот фудбал, ова е генерацијата што ја обедини цела Македонија… Горд сум на секој момент и секоја капка пот пролеана во светиот дрес. Сонот го испишавме, одиме да испишеме историја. Бидете со нас навивајте за Македонија!“, напиша Горан Пандев на својот Инстаграм профил.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: