Connect with us

Европа

Во Амстердам поставен пeшaчки мocт нaпpaвeн co 3Д ПРИНТЕР

Published

on

Мостот ќе биде во употреба две години, додека не се реконструира мостот кој претходно бил користен.

Мостот се наоѓа во центарот на градот, кај познатиот кварт на црвени фенери над еден од бројните амстердамски канали. Кралицата со притискање на зелено копче го стартувала роботот кој со ножици ја пресекол лентата на мостот кој е долг 12 метри.

Тим Геуртјенс од компанијата „MX3D“, вели дека мостот покажува какви можности има оваа технологија.

-Доколку сакате многу декориран или исклучително естетизиран мост, тогаш 3Д изработка е навистина добра опција. Не станува збор само за тоа дека ја поевтинуваме изработката и ја правиме поефикасна, туку и дека на архитектите им даваме нови алати со кои можат да ја стават на тест својата архитектура и дизајн, вели Геуртјенс.

Мостот ќе биде во употреба две години, додека не се реконструира мостот кој претходно бил користен.

Европа

Британија пред koлапc: Mилиони во изолациja, нема кој да работи – маркетите празни (Фото+Видео)

Published

on

Празните полици во британските супермаркети поради масовната самоизолација на работниците предизвикаа загриженост низ целата земја, а сопствениците на продавници ги повикуваат министрите да преземат итни мерки.

Имено, во Англија се одржа „Денот на слободата“, односно укинување на скоро сите ограничувања поврзани со пандемијата на коронавирусите, но истовремено расте и бројот на новозаболени и се создава хаос поради апликацијата за самоизолација.

Институтот за јавно здравје ги информира луѓето дека треба да одат во самоизолација со кратка порака – пинг – преку апликација за паметен телефон. Во понеделникот имаше пинг-пинг низ целата земја, така што компаниите се соочуваат со недостиг на работна сила, а тука спаѓаат и супермаркетите чии полици беа брзо испразнети поради пaнгдемијата.

Сопственикот на трговскиот ланец Исланд предупреди дека им се заканува колапс поради недостиг на намирници затоа што скоро 1.000 нивни вработени, речиси секој четврти од нив, останаал дома во самоизолација.

Дејли Меил цитира бројка од 1,7 милиони Британци кои во моментов се во самоизолација, а всушност, малкумина се навистина болни.

Sainybury’s, Tesco, Lidl и други ланци пријавуваат празни полици поради недостиг на персонал. Главно недостасува замрзната храна, свежо месо, млечни производи како сирење, пица, овошје и спакувани салати и месо. Додека граѓаните се борат со топлотниот бран, во складиштата на Теско веќе нема вода во шишиња.

Дополнителен проблем се возачите во самоизолација бидејќи нема кој да доставува намирници, а многу возачи се вратија во Европската унија по Брегзит.

Здружението за патен сообраќај проценува дека 100.000 возачи на камиони се водат за исчезнати во Велика Британија, а илјадници идни возачи доцнат на тестирање поради проблем предизвикан од пандемијата на коронавирусите.

Сопственикот на Исланд, Ричард Вокер истакнува дека биле принудени да ангажираат 2.000 привремени работници за да може неговата продавница да работи без проблеми.

– Требаше да затвориме две продавници и да го скратиме работното време во други. Иронијата е што сите продавници ги имавме отворено цело време на пандемијата, а нашите вработени не се помалку херои од другите на линијата на одбраната од вирусот. Апсолутно нема потреба од панично купување. Оние кои треба да паничат седат во британската влада, рече Вокер.

Во меѓувреме, владата составува список на вработени кои би биле исклучени од апликацијата, 48 часа откако Даунинг стрит објави дека нема да има исклучоци.

Ричард Вокер повика на итно решавање на проблемот од министерот Борис Џонсон.

– Принудени сме да ја ограничуваме нашата услуга, но не поради вирусот, туку поради системот што го создадовме поради вирусот. Потребен ни е список на неопходни вработени од Владата што ќе вклучува вработени во малопродажба и возачи, невидените херои кои ја движат нашата економија, вели Вокер.

Телеграф пишува дека на бензинската станица снемува горивото поради апликација која се заканува да запре делови од економијата. Даунинг стрит известува дека младите кои добиле пинг ден пред венчавката треба да ја откажат прославата.

Борис Џонсон, кој исто така се наоѓа во самоизолација, ги повика граѓаните од да ги следат правилата до 16 август кога Велика Британија ќе се префрли на систем различен од тој системот за самоизолација на контакт.

– Мора да запомниме дека изолацијата е витална алатка во борбата против болестите, рече тој.

Continue Reading

Европа

Полициjaта во Франција ги заедно маршираше на протестите (Видео)

Published

on

Восхитувачки снимки од Франција покажуваат дека полицајците се приклучуваат на големите протести во земјата против дракнските мерки, по указот за ковид пропусница на претседателот Емануел Макрон.

„Либерте! Либерте! Либерте! “ полицијата и демонстрантите скандираа, што значи „слобода!“

Масовниот марш, во знак на протест против дискриминаторните мерки и задолжителната вакцинација , избувнаа минатата недела по говорот на Макрон во кој се закани на граѓаните со затвор .

„Луѓето кои не можат да презентираат важечка здравствена пропусница, ризикуваат до шест месеци затвор и парична казна до 10.000 евра , според нацрт-текстот на законот, додека сопствениците на„ локали “кои не успеваат проверат гостите може да одат во затвор една година и да бидат казнети со парична казна од 45.000 евра “, пренесува Гардијан.

Одделни снимки покажуваат дека група полицајци ги вадат кациги во знак на солидарност со демонстрантите и медицинскиот персонал подложен на драконските закони на Макрон.

Иако на протестите првично се гледаше како граѓаните насилно се судираат со полицијата, расположението за време на викендот очигледно се смени, и покрај тоа што полицијата беше прогласена за изземена од задолжителната вакцинација.

Continue Reading

Европа

(Boзнемирувачки Видеа): Во Британија локалните бaнди во kpвави пpecметки, починати лежат по улиците

Published

on

Се почести се инцидентите со насилство на банди во Велика Британија кои што во голем број се сочинети од мигранти. Насилството по улиците на градовите ги разгневува граѓаните кои веќе не се чувствуваат безбедни.

Особено погоден е градот Лутон каде се случува сериозното насилство во последните неколку месеци.

Неретко се слуша пукање од огнено оружје, но и голем број сериозни убоди со нож.

„Овие инциденти се поврзани со меѓу-бандистички тензии, како што се оние меѓу ОПК и Марш фарм, бандата Рамли и пријавени групи од Лондон“, велат од локалната плиција

„Ограничувањата, најизразено заклучувањето на заклучувањето, имаа значително влијание врз инциденти со сериозно насилство, кое е признато на национално ниво.

Погледнете што се случуваше вчера во Лутон.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: