Connect with us

Инфо +

“Кога викаа “Убијци” луѓето во толпата го мислеа тоа за режимот, НЕ ЗА ДОКТОРИТЕ”

Published

on

Еве Што се случи на протестот во Неделата (нема да верувате)!
Додека сите стоевме прво пред , а потоа се упативме кон Влада, имаше неколку луѓе што збореа на микрофон и си носеа звучници со себе.

Тоа беше пуштено толку тифко што ни самите мислам неможеа да се слушнат. Пред нив стоеа неколку луѓе со телефони и ги снимаа. Тоа се 3-ца луѓе од минимум 4000 5000 што беа излезени.

Ако сте биле на протест, или на утакмица, знаете дека кога неколку од толпата викаат нешто на глас, сите почнуваат да го викаат истото. Кога викаа “Убијци” 99% од луѓето во толпата го мислеа тоа за тие што го поставуваат режимот, не за докторите. И тоа беше 3 минути од цели 3 саата во кои се извикуваа многу други реченици од кои омилени ми беа “Слобода!” и “Освести се народе!”

Но тоа не го кажаа на ТВ, не го споделија по социјалните мрежи!
Зошто? Затоа што доколку извадат 2 минутен момент од 3-ца луѓе (кои можеби и случајно дошле или намерно биле пратени) тоа ке го обои целиот протест! И следниот пат ке си кажете, ‘не излагам јас на протест, не го поддржувам мислењето дека докторите се убијци!’
Ни јас не го поддржувам тоа мислење!

Всушност, воопшто не ме интересира дали сте про вакцини или анти (доколку сакате да се вакцинирате слободно), дали сме секогаш Македонија и никогаш Северна, ме боли кур дали Филипче ќе даде отказ!

Не сум против вакцини, всушност до сега ги имам примено сите вакцини во мојот живот. Верувам во наука, и баш затоа сум против овој експериементален продукт.
Јас излегов на протест затоа што сум приморан да употребам продукт во кој што не верувам, кој што не ми треба затоа што го имам прележано вирусот!

Излагам да протестирам затоа што доколку не го ставам тој продукт во мене:
Нема да можам со моите сестри да седнам на кафе во кафиќ.
Нема да можам со моите другари да одам на пиво или во кафана.
Нема да можам со девојка ми да отидам на вечера во ресторан.
Нема да можам да гледам филм во кино.
Нема да можам да ги просетам баба ми и дедо ми и да ги почастам сладолед во кафиќ.
Нема да можам да излезам во ниту еден клуб или диско додека сум млад.
Нема да можам да отидам на концерт или на фудбалски натпревар.
Сега за сега!
Понатака може да неможам да отидам да просетам мол и да си купам облека.
Нема да можам да отидам до маркет за да си купам за јадење.
Нема да можам да присуствувам на никаков организиран настан.
Заради овие причини излагам и протестирам!

Тоа што еден човек збори на микрофон и на камера не значи ништо!
Ни за мене ниту за 99% од сите што излагаме!

ПРОТЕСТИРАМЕ ПРОТИВ УБИВАЊЕ НА СЛОБОДАТА!
А вие наместо да седите дома и дозволувате медиумите да ви го фарбаат мозокот како сакаат, со ефтини трикови како начинот на кој што го почнав овој пост, ако толку ве интересира каков бил протестот, ИЗЛЕЗЕТЕ СО НАС!

ВЕРУВАМ ДЕКА САКАТЕ ДА ЖИВЕЕТЕ ВО СЛОБОДЕН СВЕТ!
Сите што толку ве повредила изјавата на еден човек, престанете да бидете толку емоционални, не е време за тоа, и не дозволувајте да ве фаќаат на ефтини трикови!
ВРЕМЕ Е ДА ЗАСТАНЕМЕ ЗА ТОА ШТО Е ЛОГИЧНО, ТОЧНО, ВИСТИНИТО!

Доста се вртиме во круг со трикови со постојат 1000 години!
И вие самите негде длабоко во вас го знаете тоа и знаете што е вистината!
Ако ве интересира, во четврток има протест пак!

Фб статус на Дени Давчевски

Македонија

На празник си заминуваат праведните: По долго боледување, почина таткото на Тоше Проески

Published

on

Почина Никола Проески, татко на легендарниот музичар Тоше, а веста за неговото заминување денес на социјалните мрежи ја објави Дора, неговата ќерка.

–Светол патот, татко мој! – напиша таа на социјалните мрежи. 

Continue Reading

Македонија

Ќе ве расплаче! Објавена “Кажу да време лечи све” – гласот на нашиот ангел изваден со посебна технологија (ВИДЕО)

Published

on

„Кажу да време, време лечи све, ал шта ми врeди вечност без тебе”… се стиховите од рефренот на последната отпеана песна, која се чинеше никогаш нема да го здогледа светлото на денот.

Имено, со помош на новата АИ технологија е изваден вокалот и пијаното за од демо да се направи студиска снимка, која денес доживеа свое издание.

Песната е оставена како аманет на еден од ретките вистински пријатели кој што Тоше ги имаше во неговиот живот- нашиот познат радио водител, диџеј и продуцент Кирил Зарлинов попознат како Ерик Фокс, кој одлучи оваа демо снимка комплетно аранжмански да ја заврши и да ја даде како подарок од Тоше за сите негови обожаватели по повод неговиот роденден, се со цел неговиот лик и дело никогаш да не бидат заборавени.

Автор на музиката и текстот е Зоран Ѓорѓевиќ, а аражманот и продукцијата се на Кирил Зарлинов (диџеј Ерик Фокс).

Миксот и мастерингот се на нашиот познат микс инженер, кој долги години живее и работи во САД Костадин Камчев – „Студио Моцарт“ од Њу Џерси, кој има три номинации на музичките ГРЕМИ награди за најдобар микс инженер.

https://youtu.be/mpizP1g2dBo

Continue Reading

Македонија

Денеска ќе наполнеше 43 години: На денешен ден е роден Тоше Проески

Published

on

Во Прилеп на денешен ден е роден Тоше Проески.

Музичката кариера ја започна со настапот на „Мелфест“ во 1997 година. Патот кон ѕвездите му го отворија песните „Усни на усни“, „Сонце во твоите руси коси“, „Пушти ме“ (1997) и „Остани до крај“ (1998). Тој беше претставник на Република Македонија за песна на Евровизија во 2004 година во Истанбул, Турција, и го освои 14-то место со песната „Ангел си ти (Life)“.

Во 2004 година, Проески беше именуван за регионален Амбасадор на добра волја на УНИЦЕФ. По тој повод ја издаде песната „За овој свет“. Со песната „Чија си“ во 2003 година Тоше победи на белградскиот музички фестивал „Беовизија“ со што дефинитивно прерасна во најголема регионална музичка ѕвезда на некогашните ЈУ простори.

Тој ги објави албумите „Синот Божји“ (2000), „Некаде во ноќта“ (2001), „Ако ме погледнеш в очи“ (2003), „Ако ме погледаш у очи“ – верзија на српски јазик (2003) „Ден за нас“ (2004), „Дан за нас“ – верзија на српски јазик (2004) „По тебе“ (2005), „Пратим те“ – верзија на српски јазик (2005) „Божилак“ (2006), „Игри без граници“ (2007) и „Игре без границе“ – хрватска верзија (2007).

Сингловите од албумот „По тебе“ по неколку месеци се наоѓаа на највисоките места на музичките топ-листи во Хрватска, Македонија, Србија, Црна Гора, Словенија и Босна и Херцеговина.

Неговото издание „Божилак“ е компилација од преработки на 14 избрани традиционални македонски песни. Објавени се и ДВД-изданија на негови концерти во 2004 и 2006 година.

Речиси секоја негова песна беше хит како што се: „Усни на усни“, „Соба за тага“, „Ако ме погледнеш в очи“, „Тајно моја“, „Немаш ни благодарам“, „Срце није камен“, „Кој ли ти гризе образи“.

Тоше ги привршуваше студиите на Музичката академија во Скопје и работеше на музичката кариера за своја промоција во светски рамки.

Последниот концерт во Македонија го одржа на 5 октомври на Градскиот стадион ( Арената Филип Втори) во Скопје. Концертот беше хуманитарен и наменет за обнова на основните училишта во земјава.

Постхумно државата Република Македонија го прогласи за заслужен граѓанин.

Тоше Проески загина на 16 октомври 2007 година во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка во Хрватска. Владата на Република Македонија во негова чест во неговото родно Крушево изгради мавзолеј – Спомен куќата на Тоше, каде низ музејска поставка од восочни фигури со неговиот лик во природна големина, лични предмети, музички инструменти, фотографии, видеа, сувенири… е прикажан целиот негов живот и музичкиот опус во кусата, но пребогата кариера

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк