Connect with us

Забава

Бидете реални, уживајте во убави нешта, животот е еден – Хороскоп за вторник (14.09.2021)

Published

on

Овен

Во изминатиот период се соочувавте со проблем на кој ви се чинеше дека не му се гледа крајот? Денешниот ден ќе промени сè и вие ќе го пронајдете решението. Можеби сè уште нема да можете да ги видите резултатите, но морате да бидете трпеливи.

Подгответе се за забавна вечер во која ќе се смеете со солзи. Ви претстојат прекрасни моменти со саканите.

Бик

Денес ќе имате потреба да си посветите време себеси, подалеку од вревата и од секојдневните активности. Тишината ќе ве усреќува сега иако вообичаено не сте нејзин љубител. Имате потреба од смирен живот.

Разговарајте со вашите најмили за вашите чувства. Така тие ќе ве разберат и ќе ви го дадат просторот кој ви е потребен.

Близнаци 

Напорната работа дефинитивно ќе ви се исплати. Денес вашиот труд ќе биде оценет од вашите претпоставени и од колегите. Воопшто не треба да ве изненадува ако одеднаш добиете понуда за повисока работна позиција.

Користете ги вашите контакти. Сте направиле услуга многупати во минатото, па зошто да не дозволите да ви возвратат на тоа.

Рак

Искористете ја вашата новооткриена самодоверба за да го освоите светот. Денес флертувајте со оној што ви се допаѓа, шармирајте го деловниот свет и моќно чекорете каде и да се појавите. Многумина ви се одушевуваат.

Ако сте во врска, не го пополнувајте времето со партнерот со празни муабети. Поминете квалитетно време во разговори.

Лав

Животот ќе ви приреди една од оние неочекувани шанси за напредок во кариерата. Разбудете се полни со самодоверба за да можете да ги зграпчите можностите кога тие ќе се појават пред вас.

Ќе ви недостасува личност која во моментов е далеку од вас физички, но во мислите никогаш не ве напуштила. Јавете ѝ се.

Девица

Не ви го покажуваат сите вистинското лице, колку и да посакувате тоа да е така. Денес наместо да ги игнорирате предупредувачките знаци во одреден карактер, бидете реални и соочете се со фактот дека не можат сите да ви бидат пријатели.

Некои луѓе не заслужуваат втора шанса. Ако некој ве разочарал или повредил во минатото, можеби планира да го направи тоа повторно. Внимавајте!

Вага

Вратете си ги нештата кои сте му ги дале на некој друг, ни никогаш не сте ги добиле назад. Денес ќе сакате сè да биде на свое место и ќе се „јадете“ во себе ако нешто ви недостасува. Борете се гласно за она што е ваше.

Вечерва разгалете ги вашите сетила и уживајте во убавите нешта. Животот е еден.

Шкорпија

Што е она што ви го усреќува срцето? Престанете слепо да ги следите насоките на вашите пријатели и не паѓајте под влијание на вашите врсници. Морате да бидете посмели и сами да си го изберете вашиот пат.

Животното патување е секогаш поинтересно кога покрај себе имате личност на која целосно можете да ѝ се доверите.

Стрелец

Не, денес нема само да посакувате да имате посредена коса, поуреден дом или подобро работно место. Денес ќе преземате конкретни чекори за да си ги сместите желбите во реалноста. Огромната енергија ќе ви помага да постигнете сè што ќе посакате.

Ако сè уште не сте вработени, ова е одличен момент за да ја засилите потрагата по работно место.

Јарец

Зборувајте во свое име! Престанете да пренесувате што мислат другите или како другите ви постапиле во одредена ситуација. Денес е ред да го кажете вашето лично мислење.

Не се плашете да истакнете проблем кој го сметате за важен. Промените започнуваат од нас самите.

Водолија

Денес како камелеон ќе се прилагодувате на новите ситуации и ќе се адаптирате на секое друштво. Какви што ќе бидат луѓето околу вас, такви ќе бидете вие. Ќе умеете да го видите светот низ туѓите очи.

Кругот од пријатели значително ќе ви се прошири. Сепак, стојте подалеку од личностите кои преземаат преголеми ризици.

Риби

Ставете го квалитетот пред квантитетот кога го избирате вашето друштво. Денес ќе сакате да бидете во друштво на неколку пријатели, но најдобрите. Во нивно друштво ќе се чувствувате релаксирано и прифатено.

Прекрасни спомени ќе се вратат во вашите мисли вечерва. Можеби нема брзо да заспиете, но барем ќе бидете среќни.

Забава

Антониа Гиговска со нов хит (Видео)

Published

on

Најновото музичко остварување на младата пејачка Антониа Гиговска е песната „Магнет“ која ја промовираше на своите социјални мрежи.

Слушнете ја и проценете дали е ова новиот хит на Гиговска:

Continue Reading

Забава

Мотивација: Манекенка со инвалидитет која ги руши сите предрасуди

Published

on

23-годишната Викторија Салседо од Еквадор, ги руши предрасудите во светот, откако ја започна својата кариера како манекенка и покрај тоа што на 5-годишна возраст ги има изгубено двете раце и левата нога, преживувајќи струен у дар.

Несреќната случка се случила на 11-ти ноември 2001 година кога Викторија си играла во својата соба и со метална шипка случајно допрела жица под висок напон. Струјниот у дар ѝ предизвикал изгореници од трет степен, а докторите морале да ѝ ги ампу тираат двете раце и едната нога.

Растејќи без екстремитети, Викторија морала повторно да ги учи сите основни задачи. По неср*ќата ѝ биле вградени протези, но никогаш не ги сакала. Како што растела, ѝ било тешко да развие свест за тоа дека се разликува од другите.

„Размислував многу за тоа што прво би направила кога би имала раце. Но, знам дека тоа е невозможно така што таквите мисли повеќе не ме мачат“, вели Салседо.

И покрај инвалидитетот, оваа млада девојка одлучила да се пријави на натпреварот за Мис Еквадор и да ги сруши сите предрасуди. На тој начин сакала да испрати порака и да го подигне гласот за сите оние кои се сомневаат во себе.

И покрај напорите, Викторија не успеала да се пласира помеѓу 10-те финалистки за Мис Еквадор, но со своето појавување таа направила и многу повеќе од тоа. Имено, иницирала разговори поврзани со лицата со инвалидитет и сонот и тие еден ден да бидат крунисани.

„Најмоќната работа која човекот ја има е отпорноста и способноста да се прилагоди на нови околности и да го извлече најдоброто од секоја ситуација“, порачува 23-годишната девојка и додава:

„Сè е во ставот кон животот и вербата во себе. Јас сум жена со соништа и ако не преземам нешто, никој нема да го направи тоа за мене“.

Текст на Скопје24.мк

Continue Reading

Забава

(Видео) Дpaма при пречекот на Меркел во Тирана – се зaглaви вратата од автомобилот

Published

on

Германската канцеларка, Ангела Меркел, пристигна во Тирана, каде што албанскиот премиер Еди Рама ја пречека со највисоки државни почести.

На Меѓународниот аеродром „Мајка Тереза“ во Тирана, Меркел беше пречекана од страна на министерката за Европа и надворешни работи на Албанија, Олта Џачка, и од други функционери.

Во меѓувреме, официјален државен пречек за Меркел е организиран во Тирана, каде што беа присутни премиерот Еди Рама, министрите во владиниот Кабинет, како и други функционери во земјата.

Но законите на „Марфи“ проработија и овој пат па така се заглави вратата од автомобилот во кој се превезуваше германската канцеларка.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк