Connect with us

Македонија

Нов шок: Се бара укинување на БЕЗВИЗНИОТ режим за Македонија – нема веќе слободно патување низ Европа?!

Published

on

Враќање на визите и крај на слободното патување во Европа за македонските граѓани. „ЕУ Опсервер“ објавува интерен документ на земјите членки, во кој тие бараат суспензија на безвизниот режим за Македонија, Балканот, како и Молдавија, Грузија и Украина.

Според документот, Германија, Франција и Италија биле гневни на злоупотребата на слободниот визен режим од споменатите земји. Посебен проблем за Македонија претставува Белгија, од каде велат дека ова лето се зголемиле барањата за азил. Таму сега се проверувало дали станува збор за можеби изолиран случаи.

Во само два дена ова е втор шок од Брисел. Претходно Ројтерс објави дека нашата земја, во пакет со остатокот од Балканот ќе ги загуби гаранциите за членство во ЕУ , повторно поради противење на дел од земјите членки, меѓу кои главна е Франција, а не само Бугарија. Од Владата пак без коментар, велат не сакале да коментираат информации објавени од медиуми, иако станува збор и за повеќе од респектабилните Ројтерс и ЕУ Опсервер.

-Владата не коментира информации објавени во медиуми врз основа на непроверени документи, изјави владиниот портпарол, Душко Арсовски.

Ваквите и повеќе од лоши вести за Македонија, доаѓаат во моменти кога во посета на земјава се лидерите на Европската унија. Откако пристигна претседателката на Европската комисија, во државава дојде и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји.

Она што е симптоматично е што по средбата меѓу Заев и Вархеји, нема да ја има класичната прес конференција, односно Владата ќе објавела само соопштение. Фон Дер Лајен пак повторно барем декларативно даде поддршка за Македонија, но не давајќи никакви гаранции кога државава би добила датум за старт на преговори. Дури одби и да одговори дали е можно Албанија да биде разделена од пакетот со Македонија и да ги започне преговорите пред нас. 

-Мислам дека за нас сега е важно да се фокусираме на испорачување сега. Јас се фокусирам главно на тоа и сакам двете држави, Македонија и Албанија да започнат со преговорите и со меѓувладините конференции и навистина треба да се фокусираме на тоа да испорачаме сега, а кога велам сега мислам до крајот на годината. Целосно сум концентрирана на тоа прашање, изјави Фон Дер Лајен.

Безвизниот режим прв беше воведен Македонија, Србија и Црна Гора, во декември 2009-та година. Една година подоцна тоа го добија и Албанија и Босна и Херцеговина, во 2014-та Молдавија, а Грузија и Украина во 2017-та година.

Прилог на Алфа телевизија

Македонија

На празник си заминуваат праведните: По долго боледување, почина таткото на Тоше Проески

Published

on

Почина Никола Проески, татко на легендарниот музичар Тоше, а веста за неговото заминување денес на социјалните мрежи ја објави Дора, неговата ќерка.

–Светол патот, татко мој! – напиша таа на социјалните мрежи. 

Continue Reading

Македонија

Ќе ве расплаче! Објавена “Кажу да време лечи све” – гласот на нашиот ангел изваден со посебна технологија (ВИДЕО)

Published

on

„Кажу да време, време лечи све, ал шта ми врeди вечност без тебе”… се стиховите од рефренот на последната отпеана песна, која се чинеше никогаш нема да го здогледа светлото на денот.

Имено, со помош на новата АИ технологија е изваден вокалот и пијаното за од демо да се направи студиска снимка, која денес доживеа свое издание.

Песната е оставена како аманет на еден од ретките вистински пријатели кој што Тоше ги имаше во неговиот живот- нашиот познат радио водител, диџеј и продуцент Кирил Зарлинов попознат како Ерик Фокс, кој одлучи оваа демо снимка комплетно аранжмански да ја заврши и да ја даде како подарок од Тоше за сите негови обожаватели по повод неговиот роденден, се со цел неговиот лик и дело никогаш да не бидат заборавени.

Автор на музиката и текстот е Зоран Ѓорѓевиќ, а аражманот и продукцијата се на Кирил Зарлинов (диџеј Ерик Фокс).

Миксот и мастерингот се на нашиот познат микс инженер, кој долги години живее и работи во САД Костадин Камчев – „Студио Моцарт“ од Њу Џерси, кој има три номинации на музичките ГРЕМИ награди за најдобар микс инженер.

https://youtu.be/mpizP1g2dBo

Continue Reading

Македонија

Денеска ќе наполнеше 43 години: На денешен ден е роден Тоше Проески

Published

on

Во Прилеп на денешен ден е роден Тоше Проески.

Музичката кариера ја започна со настапот на „Мелфест“ во 1997 година. Патот кон ѕвездите му го отворија песните „Усни на усни“, „Сонце во твоите руси коси“, „Пушти ме“ (1997) и „Остани до крај“ (1998). Тој беше претставник на Република Македонија за песна на Евровизија во 2004 година во Истанбул, Турција, и го освои 14-то место со песната „Ангел си ти (Life)“.

Во 2004 година, Проески беше именуван за регионален Амбасадор на добра волја на УНИЦЕФ. По тој повод ја издаде песната „За овој свет“. Со песната „Чија си“ во 2003 година Тоше победи на белградскиот музички фестивал „Беовизија“ со што дефинитивно прерасна во најголема регионална музичка ѕвезда на некогашните ЈУ простори.

Тој ги објави албумите „Синот Божји“ (2000), „Некаде во ноќта“ (2001), „Ако ме погледнеш в очи“ (2003), „Ако ме погледаш у очи“ – верзија на српски јазик (2003) „Ден за нас“ (2004), „Дан за нас“ – верзија на српски јазик (2004) „По тебе“ (2005), „Пратим те“ – верзија на српски јазик (2005) „Божилак“ (2006), „Игри без граници“ (2007) и „Игре без границе“ – хрватска верзија (2007).

Сингловите од албумот „По тебе“ по неколку месеци се наоѓаа на највисоките места на музичките топ-листи во Хрватска, Македонија, Србија, Црна Гора, Словенија и Босна и Херцеговина.

Неговото издание „Божилак“ е компилација од преработки на 14 избрани традиционални македонски песни. Објавени се и ДВД-изданија на негови концерти во 2004 и 2006 година.

Речиси секоја негова песна беше хит како што се: „Усни на усни“, „Соба за тага“, „Ако ме погледнеш в очи“, „Тајно моја“, „Немаш ни благодарам“, „Срце није камен“, „Кој ли ти гризе образи“.

Тоше ги привршуваше студиите на Музичката академија во Скопје и работеше на музичката кариера за своја промоција во светски рамки.

Последниот концерт во Македонија го одржа на 5 октомври на Градскиот стадион ( Арената Филип Втори) во Скопје. Концертот беше хуманитарен и наменет за обнова на основните училишта во земјава.

Постхумно државата Република Македонија го прогласи за заслужен граѓанин.

Тоше Проески загина на 16 октомври 2007 година во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка во Хрватска. Владата на Република Македонија во негова чест во неговото родно Крушево изгради мавзолеј – Спомен куќата на Тоше, каде низ музејска поставка од восочни фигури со неговиот лик во природна големина, лични предмети, музички инструменти, фотографии, видеа, сувенири… е прикажан целиот негов живот и музичкиот опус во кусата, но пребогата кариера

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк