Connect with us

Балкан

Во Србија ВИБЕР ГРУПА со ЛЕКАРИ-АНТИВАКСЕРИ: Може да им бидат одземени лиценците

Published

on

Д-р Бојко Бјелаковиќ, педијатар од Ниш, кој до неодамна беше еден од администраторите на бизарната и опасна вибер група „LRNE – Ivermectin Recommendations“, која промовира употреба на антипаразитски лек „Ивермектин“, регистриран во Србија само за употреба во ветеринарството, по текстот објавен во Блиц, реагираше со закана за тужба, но и со оправдување дека не учествувал во активностите на групата, дека не делел совети, како и дека не може да ја напушти групата, и дека некој го „вметнал“.

Имено, откако професорот Бјелаковиќ се нашол во споменатата група, „Блиц“ стапил во контакт и со неговата колешка д-р Валентина Арсиќ Арсенијевиќ од Медицинскиот факултет во Белград и со него, за да провери дали и двајцата навистина се членови на споменатата група, и дали тие ги поддржуваат тврдењата изнесени во групата

Додека д-р Арсиќ Арсенијевиќ во одговор на „Блиц“ во моментов го потврди својот ангажман во една од најопасните вибер-заедници во Србија, д-р Бјелаковиќ ниту го потврдил ниту го демантираше членството.

Д-р Бјелаковиќ само изјавил дека. дека некој го „вметнал“ во споменатата група“, дека“ не можел да излезе „и дека можеби намерно останал во групата“ за да види што „лупаат“ нејзините членови“. Од која причина, не знаеме.

-Ме стави некој, не знам во колку групи припаѓам. Не можете да излезете од некои групи. Не учествував во ништо, зошто некој би ми забранил да гледам? Забрането е да се биде член на групата. Дали сме демократско општество – рече меѓу другото д-р Бјелаковиќ.

Инаку, случајот со Вибер групата која промовира антиваксерство, а во неа членуваат еминетни лекари и професори на медицинскиот факултет се истражува и доколку некој лекар навистина сподели таков совет може да ја изгуби лиценцата. Од УКЦ Ниш, за Блиц рс изјавија дека доколку се утврдат ангажманот и активностите на д-р Бјелаковиќ во таква група, тој ќе биде суспендиран, а од Медицинскиот факултет за „Блиц“ велат дека ќе побараат негово писмено објаснување.

Д-р Бјелаковиќ, заедно со д-р Арсиќ Арсенијевиќ и други, е член на организацијата „Лекари и родители за Баука и етика“, која на својата веб-страница, меѓу другото, го промовира лекот „Ивермектин“ за третман на корона вирусот иако во Србија лекот е одобрен само за животинска употреба. Д-р Бјелаковиќ е член на таканаречениот „педијатриски тим“ во рамките на оваа организација. Покрај тоа, овој лекар е еден од потписниците на петицијата против вакцинација на деца со вакцини против Ковид 19, иако во Србија е одобрена вакцинација на деца на возраст од 12 години со пет вакцини против ковид, а вакцинацијата со овие вакцини се очекува наскоро по примерот на западните земји, одобрен за деца од 5 години.

Фактор

Балкан

(Видеo) Драма во Албанија: Гори 12-катница, 40 лица се заробени во становитe

Published

on

Пожар денеска избувна во Лушња, Албанија, а се сомневаат дека околу 40 лица се заробени во становите во 12-катница, јавува Балканвеб.

Градските пожарникари со поддршка на противпожарната служба во Тирана работат на гаснење на пламенот и евакуација на станарите од зградата.

Се сомнева дека пожарот најпрвин избувнал на третиот кат, кој служи како трговски центар, во објект во кој се продаваат чевли, а потоа се проширил на целиот центар.

Десетици луѓе се пренесени во болница за вдишување чад, а нема информации за жртви.

Continue Reading

Балкан

Драми на српска свадба- Невестата побегнала со „парите во плик“ со бившиот дечко

Published

on

Бошко Бубања, организаторот на веселби и свадби, раскажува за некои од најчудните настани што се случувале на свадбите. Од  бегство од сопствената свадба, до бизарната приказна за младата жена која побегнала со пликовите од свадбата.

„Уникатните подароци стануваат се поретки, а пликовите се почести, па се случува некои пликови да бидат празни и непотпишани. Кога станува збор за помали свадби со 200 гости, не е тешко да се одреди кој дошол со празен плик бидејќи има список на гости. Понекогаш младенците се сомневаат дека некој го подметнал од ресторанот, поточно, дека земал полн и ставил празен плик. Затоа користат безбедносни кеси што се ставаат во сефот на ресторанот. Откако ќе се затвори, не може да се отвори без кинење. Тоа е најдобрата форма на превенција“, рече Бубања и додаде дека празното плико обично не значи дека некој нема пари, туку дека „тој е арогантен и не сака да им донесе подарок на младенците. “.

На прашањето – колку пари треба да има во пликот кога се оди на свадба, Бубања вели дека наишол на бурни реакции кога кажал 100 евра пред една година.

Денес некои носат и повеќе. Сè поскапе, ручекот за двајца во ресторан е околу 3.000 динари. Луѓето остануваат на свадба осум часа, јадат и пијат. Сето тоа чини пари“, вели Бошко Бубања.

На крајот ги спомна необичните настани кои се случуваат на свадбите што ги организира.

„Претежно имаше убави настани и подароци. Некои подаруваа станови од 100.000 евра за свадбата. Од

лоши ситуации, на пример, пред година и пол, пред крајот на свадбата, невестата отиде во својата соба и ги собра сите коверти и исчезна со поранешното момче. Понекогаш гостите често носат инвентар од ресторанот со себе. Се крадат тањири, прибор за јадење, прибор за зачини. Има разни ситуации“, заклучува Бубања.

Continue Reading

Балкан

ФОТО: Албанско семејство уапсено во Солун СО ПОЛА ТОН КОКАИН

Published

on

Oбвинителството за наркотици при Солунската дивизија и ДЕА, разбија „семеен бизнис“ на 50-годишен Албанец, кој заедно со сопругата и двајца внуци се осомничени за шверц на дрога откако кај нив се пронајдени 580 килограми кокаин.

Партнер на семејството бил и маж кој е роден во Албанија, кој поседувал грчка лична карта, а полициски извори наведуваат дека никој од уапсените претходно не бил во фокусот на органите на прогонот. Огромното количество дрога е пронајдено во две возила и во куќа во која живееле тројца од членовите на криминалниот круг.

Против нив поединечно е поднесена списа за злосторничко организирање и за нелегална трговија со дрога, оштетување на странски имот и пружање отпор. Забележано е дека 50-годишниот Албанец е водач на групата, со главна улога во увозот на големи количества кокаин од земјите од Латинска Америка и нивно натамошно движење на грчка територија, но и во европските земји.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк