Connect with us

Балкан

Приштина на полноќ почнува со акција – Ако се дрзнат да прогонуваат, малтретираат и убиваат Срби, да знаат дека Србија ќе победи!

Published

on

„Мојата молба до сите е да се зачува мирот по секоја цена, да се замолат Албанците да се вразумат, ги молам Србите да не наседнуваат на провокации, ги молам претставниците на големите земји кои го признаа Косово да не дозволат нивните одделенија да предизвикаат конфликт“, рече на прес-конференцијата претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

„Тоа е моето големо барање, ќе се молиме за мир и ќе бараме мир, но нема да има предавање и Србија ќе победи, ако се осмелат да ги прогонуваат Србите, малтретираат, убиваат Срби, Србија ќе победи, ако не сакаат да ги зачуваат мир, Србија ќе победи, истакна претседателот Вучиќ.

Претседателот Вучиќ рече дека ситуацијата за нашиот народ на Косово и Метохија е многу комплицирана и сложена.

„Ова трае со децении, многумина не сакаат да слушнат за вистинските проблеми со кои се соочува нашиот народ, многумина го намалија својот став дека Косово е Србија и тоа е се. Никогаш не сме биле во потешка ситуација“, изјави Вучиќ.

Според него, режимот во Приштина се обидува да го искористи расположението во светот каде што мислат дека можат да играат на картата што големиот Путин наредува малиот Путин, а малиот Зеленски може да ги спаси… тие донесоа одлука да наметнат работи што ги немаат. право на наметнување.

Вучиќ нагласи дека испратиле свои единици со 21 тон гориво на административните премини Јариње и Брњак, се треба да почне на полноќ и да почнат да ги убедуваат сите да се откажат од табличките на КМ.

„Треба да разберете. Албанците се повикуваат на договорот за слобода на движење, точка 3 од 2011 година, зборувам за личните карти потпишани од Борко Стефановиќ и Едита Тахира“, истакна Вучиќ.

Претседателот Вучиќ рече дека акцијата на Приштина треба да започне вечерва на полноќ, а Србите да се натераат да се откажат од табличките КМ.

„Некои би рекле дека тоа не треба да прави никаков проблем. Албанците се обединети и се повикуваат на договорот што го потпишаа Борко Стефановиќ и Едита Тахири“, изјави тој.

„Јасно е дека тоа не смее да важи за Србите од Косово и Метохија. Албанците сакаат да искористат и да докажат дека тоа е реципроцитет, ние имаме право со Уставот на Косово“, вели Вучиќ.

Не сакаме конфликти и војна, додаде претседателот.

Тој потсетува дека во 2020 година Приштина доброволно и самоволно ќе ги укине табличките КС. „Што сака Приштина, сака ли да каже дека нема таблички КС, да каже – ние сме суверена држава и затоа ги укинуваме табличките КС и нема да дозволиме таблички КМ, за никој никогаш да не Мислам дека на Косово има остатоци од друга држава“, изјави Вучиќ.

Спротивно на сите норми сакаат насилно да го спроведат, затоа водат кампања, вели Вучиќ.

Тој посочи и дека во 2020 година Приштина самоволно ќе ги укине табличките КС. „А што сака Приштина денес? Приштина денеска сака да каже дека нема повеќе таблички КС затоа што за нив не се интересираат ниту ЕУЛЕКС ниту УМНИК и нема да дозволат таблички КМ за никој никогаш да не помисли дека на територијата на лажната држава има остатоци од држава. на Косово“, објасни претседателот Вучиќ и додаде дека Албанците насилно се обидуваат да им ја наметнат волјата на Србите.

Тој потсети и на неисполнетата обврска на Приштина од Бриселскиот договор за формирање Заедница на српски општини. „Кога Србите сфатија дека Албанците нема да го спроведат тоа што го прифатија, Србите ги поставија транспарентите на ЗСО и билбордот „Добредојдовте во ЗСО“, а во таа прилика албанската полиција поради тоа ги уапси Србите и Ромите. “ изјави тој и додаде дека денес 3390 .ден кога Албанците не ги спроведуваат своите обврски од Бриселскиот договор.

Што точно пишува во договорот, прочитајте ТУКА. „Има меѓународен договор, но не им одговара на Албанците, па Курти вели дека тоа не е добро ниту за Србите. И никој од меѓународната заедница не го осуди апсењето на Србите и Ромите“, рече претседателот.

Тој потсети дека вчера биле уапсени двајца млади момчиња бидејќи носеле маица со српска тробојка и натпис „Не се предаваат“. „Вчера момчињата беа уапсени бидејќи носеле маица „Не се предаваат“, согласно Уставот на Република Србија во кој веруваат. Мора да е страшно злосторство. Еден млад човек е уапсен бидејќи имал српско знаме и пеел патриотски песни. Ако не им се допаѓаат песните, мислат дека имаат право да ве уапсат. На младите им беше забранет влез бидејќи имаа маици со српски манастири“, изјави Вучиќ. „Ние имаме сè документирано и им го презентираме на претставниците на меѓународната заедница. Малкумина се грижат, но тоа е наша работа“, рече Вучиќ и потсети на инцидентите со графити на терористичката ОВК на српските градинки, игралишта и породилишта.

Тој потсети и на нападите на српските свети места во Косово и Метохија – упади во цркви, кражби, кршење на стакла на цркви, каменување цркви во Пеќ, Витина, Липљан, графити на храмот на Христос Спасителот во Приштина „Исус ги мрази Србите“. .

Тој побара од Албанците да не ги прогонуваат Србите, а Србите да не наседнуваат на провокации. „Српскиот народ од Косово и Метохија сè помалку ги слуша моите молби, а мојата молба е да се зачува мирот по секоја цена. Барам Албанците да престанат и Србите да не наседнуваат на провокациите, но барам и од претставниците на моќните и големите земји кои ја признаа таканаречената независност. Косово да посвети малку внимание на меѓународното право и да ги спречи нивните фаворити да предизвикаат конфликт.

Ќе се молиме за мир и ќе бараме мир, но, веднаш да ви кажам нема да има предавање и Србија ќе победи. Ако се осмелат да прогонуваат, малтретираат, убиваат Срби – Србија ќе победи. Тоа е се што имам да кажам. Барам да го сочуваат мирот, барам да го чуваат мирот, а ако не сакаат Србија ќе победи“, нагласи тој.

Вучиќ вели дека не мисли оти на Западот е во интерес да има конфликт на Балканот.

Како што вели, смета дека тоа е пред се резултат на една неодговорна и несериозна политика и уште еднаш побара и Албанците и Србите да го зачуваат мирот и да разговараат. „Имав многу разговори со претставници на меѓународната заедница синоќа и утринава, но ако некој мисли дека е можно да се повтори 17 март 2004 година, дека е можно да се повтори нешто што му се случило на нашите луѓе во другите области на поранешната. Југославија, тоа нема да се случи. Се што сакаме е мир и почитување на сите прописи, на се што е потпишано, а не почитување на она што им се допаѓа и непочитување на она што не им се допаѓа“, рече Вучиќ.

Како што вели, Србите на Косово и Метохија се турнати на ѕид.

И Западот и Истокот треба да ја остават Србија на мира, не ни требаат нови граници

Претседателот Александар Вучиќ денеска изјави дека Србија им треба на Србите, ниту големата Србија за која зборуваат оние кои само и штетат, ниту малата како што некои би сакале, и им порача и на Западот и на Истокот да ја остават Србија на мира и дека нашата земјата нема да има војни и дека не и требаат нови граници.

Вучиќ на новинарското прашање да коментира за тоа дека медиумите во регионот ја пренесуваат објавата на руски историчар кој на Твитер објавил карта на Европа со слика на Велика Русија и Велика Србија и на прашањето дали ова отвора нов простор за заплашување на луѓето во Србија и можни нови проблеми.за Србија.

„Оставете ги сите заедно од Западот и Истокот, затоа што нема да се додворувам на никого, а камоли да имаме свој живот, да си ја избереме иднината, а тоа е независна, независна Србија која сака да живее подобро и сака да се грижи за своите граѓани – не сакаме војни, конфликти и не ни требаат нови граници“, рече Вучиќ.

Тој посочи дека Србија и треба на Србија, не онаа големата за која некои би зборувале, туку всушност само и нанесуваат штета и ја вовлекуваат во конфликти, но и дека не смее да биде мала како сите оние кои не можат ни да посакаат. за да биде тие го замислуваат толку мал што се задоволни со неговата големина.

„Србија има свои граници наведени во уставот и таа е наша земја и мора да ја заштитиме и зачуваме, да ја развиваме и да размислуваме за нови фабрики и повисоки плати и пензии. А нашите граѓани само тоа го бараат. И не дозволувајте некој да не вовлече во некои големи конфликти и големи игри. Доста ни е од игри, кога и да играа големите, ние страдавме. И кога ќе дојдеа овде, ќе останеа малку, па ќе се повлечат. И да не штитат, малку ќе не штителе и потоа ќе се повлечат“, рече Вучиќ, пренесе Танјуг.

А, оние другите кои еднаш ни посакуваат добро и велат останете со нас, првиот пат нивниот проблем е нашето различно мислење, тој вториот повеќе не би биле со нас, додаде претседателот на Србија.

Балкан

Словенка си ја бара сестрата-близначка низ бившите земји од Југославија: Да и помогнеме

Published

on

Мирјана Коларич (47) од Словенија ја бара својата сестра-близначка, која официјално починала за време на породувањето, но семејството со години се сомнева во таа приказна.

„Мама нѐ роди на 31 мај 1976 година во Марибор. Јас бев првородена, а по раѓањето на сестра ми, на мајка ми ѝ било речено дека таа починала бидејќи бевме недоносчиња. Жената која била во собата со мајка ми слушнала бебешки плач, но и покрај молбите на мајка ми и татко ми да го видат телото на бебето, лекарите не им го покажале и не им дозволиле да ја погребаат“, пишува таа на својот фејсбук-профил.

Мирјана Коларич во детството / Фото: Фејсбук/Мирјана Коларич

Жената наведува дека отсекогаш имала чувство дека нејзината сестра е жива. Во една прилика, на оваа тема разговарала со нејзината мајка, која низ солзи ѝ кажала дека и таа верува дека близначката е жива.

„Тогаш првпат ми се заледи крвта од тие зборови. Вторпат ми се случи такво нешто кога открив дека покрај моето име во централниот регистар не е запишано дека јас имав сестра-близначка при раѓањето. Третиот пат беше кога ја видов нараквицата од породилиштето, која мајка ми сѐ уште ја чува“, вели Мирјана Коларич.

Мирјана Коларич во младоста / Фото: Фејсбук/Мирјана Коларич

Таа вели дека потрагата по сестра ѝ, сите досегашни сознанија ја водат до Сараево.

„Ве молам, погледнете ги моите фотографии. Можеби некоја жена која ја познавате личи на мене“, побара таа од корисниците на социјалните медиуми, заедно со молбата да ја споделат нејзината објава на своите профили.

Мирјана Коларич денес / Фото: Фејсбук/Мирјана Коларич

Моментално, нејзината објава е споделена повеќе од осум илјади пати, од страна на луѓе од целата поранешна Југославија.

Сепак, таа не сака да открие зошто мисли дека сестра ѝ се наоѓа во главниот град на Босна и Херцеговина.

„Не можам сега да откријам, но можеби во друга прилика“, одговори таа на еден од коментарите на нејзината објава.

Continue Reading

Балкан

Хаос во Бугарското народно собрание – Туркање, плукање, шутирање и пцовки (Видео)

Published

on

Политичка и физичка пресметка меѓу пратеници во Народното собрание по прогласувањето на „Вазраждане“. Претставниците на народот си фрлаа топчиња хартија едни на други. Остри реплики беа разменети и меѓу членовите на ПП-ДБ и партијата на Костадин Костадинов. Околу собраниската трибина се собраа дел од пратениците. Претседателот на Народното собрание Росен Желјазов даде десет минути пауза додека не се смири тензијата, објави НОВА.

„Пред речиси 3 години во Бугарија почнаа протести на кои учествуваа стотици илјади бугарски граѓани. На протестите се бараше оставка од тогашниот премиер Бојко Борисов и главниот обвинител Иван Гешев. Застанавме и зад овие протести, како и други партии, кои тогаш со сето ова се бореа со зборови, а денес преговараат за кабинет со оние што ги нарекуваа „мафијашки“ долги години, рече Искра Михаилова од „Вазраждане“ од собраниската трибина, цитирана од БГНЕС.

„Срамна сцена“: Костадинов по судирот во Народното собрание

„Мирниот карактер на демонстрациите не ги спречи да повредат стотици, а илјадници луѓе останаа без работа. Целата енергија на протестите беше брутално предадена од оние кои денес разговараат со ГЕРБ за генерален менаџмент и бараат поддршка од ДПС. “, додаде Михаилова. Според неа, од записите што протекоа пред неколку дена, се покажало дека има предавници не само на сопствените зборови и гласачи, туку и на државата во целина.

Михаилова побара вториот мандат да му се врати на претседателот.

„Ако ја составите оваа апсурдна коалиција на обвинетите само за да им угодите на вашите претпоставени, бидете сигурни дека веќе следниот ден ќе ги повикаме сите наши избирачи, и вашите згрозени избирачи, да дојдат овде во Парламентот и, доколку е потребно, внатре во него. , затоа што секое лицемерие и секое предавство си има своја граница Вие ја преминавте границата“, рече и Михаилова.

Денков: Преговорите за кабинет продолжуваат, се бара вештачење за МВР

Јавор Божанков од ПП-ДБ возврати и изјави дека бугарски национален интерес во овој момент е да има влада, а странски интерес е да нема.

„Случувањата од последните денови се дел од организиран план, а кога „Вазраждане“ зборуваат за надворешна интервенција, ние ги знаеме. Зборуваа за вакцини, излегоа вакцинирани, Костадинов и Цончо зборуваа за меки зглобови, двајцата Најсилно се сомневаме во нас во овој поглед, за еврото, а сега и за националните предавници. Според логиката што сега ја видовме, националните предавници се токму тие“, категоричен е тој.

По говорот на Божанков, пратениците од „Вазраждане“ излегоа на собраниската говорница, а потоа и народните избраници од ПП-ДБ, а страстите се зголемија, почнувајќи со реплики и туркање. Манол Пеиков од ПП-ДБ го одраа образот, а заменик од „Вазраждане“ заврши со скршени очила. И по најавена пауза, страстите во салата не стивнуваат.

Борисов: Габриел и Денков се многу блиску до одлука

„Таквото однесување е ненормално и погрешно. Јавор Божанков беше сам, а тие беа глутница. Тие се нафрлија на него, отидов да ги спречам. Дојде Златанов, па другите. Ги боли и ќе продолжи да ги боли за некои работи“, изјави Манол Пејков од „Демократска Бугарија“.

„Преродбата го нарушува редот секоја секунда. На маргините вчера ме нарекоа валкана гнида“, рече Пејков, по што објасни дека се заканувале дека ако има влада ќе го внесат народот во Народното собрание.

„Ми шутнаа по нозете бидејќи таму не се гледа, почнаа да велат дека ќе не пратат во Белене, тоа се работи што обично ги кажуваат, но не ги слушаш“, рече Манол Пејков.

Пратениците го прифатија предлогот на претседателот на Народното собрание, Росен Жељазков, седницата да заврши за денеска.

Манол Пејков, П.П.: „Вазраждане“ ме нарекоа „валкана гнида“ и ме клоцаа по нозете.

„Господине Претседател, разбирам што правите, тоа е веројатно најразумното нешто што може да се случи во моментов“, посочи Искра Михаилова, но побара точката што ќе ја разгледаат да се изгласа пред одложувањето на средбата или утре како прва точка на дневниот ред.

Пратениците одлучија утре на второ гласање да ги разгледаат измените на Законот за правосудство што ги воведе Министерскиот совет, што според програмата беше прва точка за денеска. На дневен ред беше ставена и предлог-одлука, со која Министерскиот совет се обврзува да подготви извештај во врска со спроведувањето на одлуката на Националното собрание од 12 јануари, според која Владата мора да го промени Планот за закрепнување и одржливост во „енергетски“ дел. Предлагачи на проектот се пратениците од „Вазраждане“.


Видеото на Вести.бг

Continue Reading

Балкан

ГО ЛАЖЕВ УБИЕЦОТ ДЕКА СУМ БРЕМЕНА – девојката која спасила жива глава ги раскажа миговите поминати во таксито кое го киднапирал Урош!

Published

on

На 4 мај, околу 23 часот, во близина на наплатната рампа Мали Пожаревац, Урош Блажиќ налета на таксито во кое бев, седна на задното седиште до мене и му рече на таксистот: „Вози, имам бомба, убив луѓе!” Се исплашив, па му кажав дека сум трудна, да ме поштеди… Тогаш не ни знаев што направил малку пред тоа во селата кај Младеновац… Се симнав од таксито кај Уб, каде што ме чекаше мојот вереник, а Урош и таксистот продолжија. После тоа не ми дозволија да повикам полиција…

Ова меѓудругото го кажала на сослушувањето девојката Ј.А.(19) од Смедерево, која Урош Блажиќ ја киднапираше и два часа ја држеше откако претходно уби осум млади луѓе во селата Мало Орашје и Дубона кај Младеновац.

Преплашената девојка детално ги опишала трауматичните настани кои се случиле ноќта меѓу 4 и 5 мај во обвинителството.

„Таа рече дека на 4 мај се договорила со нејзиниот вереник да се качи со такси од Смедерево до неговата куќа во селото Богдановица кај Уб. Таксистот нешто пред 23 часот дошол да ја земе со „форд фокус“, па таа седнала на задното седиште, зад совозачкото седиште и се упатиле кон Уб. Возеле речиси половина час до исклучувањето на автопатот, кон рампата во Мали Пожаревац“ – изјавил извор на „Блиц“, близок до истрагата.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк