Connect with us

Бизнис

Економска катаклизма: Еуроникел прекинува со работа, сите вработени на принуден одмор

Published

on

Дали започнува економскиот колапс во Македонија? Ова е логично прашање кое следува откако еден од најголемите индустриски капацитети во Македонија Еуроникел индустри ДОО Кавадарци става клуч на своите производствени погони.

Еуроникел е трговско друштво за ископ на руди, производство на метали, трговија и услуги кое има децениска историја на успешна работа и со години е помеѓу 200-те најуспешни компании во државата.

Годинава поради економската, но и енергетската криза, компанијата е принудена да прекине со работа и да ги испрати сите вработени на принуден одмор.

Во соопштението испратено до вработените се вели дека лошата енергетска состојба кулминирала во претходните неколку месеци при што електричната енергија која е еден од најважните фактори во производствениот процес во фабриката се купувала по цена од 600, 700 па и до 1000 евра за мегават час што придонело раководството на компанијата да бара нови решенија.

Иако во изминатите два месеци се спровел ремонт на целокупната опрема и немало производство со надеж дека ќе се подобри состојбата со цената на струјата овој септември, ситуацијата доополнително се влошила.

Од раководството на компанијата се приморани да ги испратат сите вработени на платен принуден одмор кој ќе се имплементира во пракса веќе од наредната недела.

Приватните компании електричната енергија ја набавуваат на слободниот пазар за разлика од граѓаните кои цената на струјата која ја плаќаат е субвенционирана.

Цените на струјата на слободниот пазар во изминатите неколку месеци достигнаа вредности и од 1000 евра за мегават час, а во наредните месеци се очекува цената на струја дополнително да расте.

За жал веројатно ова е само првата од многуте компании во Македонија кои со години успешно работеле, а сега поради енергетската криза ќе бидат приморани да стават клуч на врата.

Koмпанијата Еуроникел како и целиот бизнис сектор спасот од кризата ќе го бара во помош од државата.

Пред малку заврши советот за безбедност на кој присуствуваа претседателот на Владата на Република Македонија Димитар Ковачевски, заедно со претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски.

– Денес на Советот за безбедност разговаравме за енергетската криза и мерките и начините за справување со последиците од истата. Овие разговори не се нималку лесни, но сепак можам да констатирам дека имавме продуктивен, добар и успешен состанок. Оваа горлива тема е во фокус веќе подолго време, кризата трае одамна и од последниот квартал минатата година и ние како Влада, како држава преку антикризните мерки ефикасно се справуваме со неа и овозможивме ценовните шокови да се ублажат и за граѓаните и за стопанството. Но во моментов ситуацијата на светско ниво е алармантна, цените на берзите се превисоки, постои реален проблем со недостаток на електрична енергија во Европа. Повеќепати спомнувам, ова ќе е најтешката зима во поновата светска историја, изјави Ковачевски.

На дневен ред на седницата на Советот за безбедност единствена тема беше токму енергетската криза во Македонија, како и мерки за нејзино надминување.

Покрај членовите на Советот за безбедност, на седницата присуствуваа и вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, министерот за финансии Фатмир Бесими и министерот за економија Крешник Бектеши.

На 25.08.2022 година Владата прогласи кризна состојба во енергетскиот сектор и кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија на подрачјето на Град Скопје.

Со прогласување на кризна состојба се отвара можноста за дистрибуција на средства кон државната ЕСМ за набавка на јаглен, мазут и гас и непречено производство на струја во периодот кој претстои. Експертите сметаат дека тоа не е доволно, потребни се низа други мерки насои за спас на стопанството и економијата а првенствено олеснување на процесот за набавка и поставување на фотоволтаици кои би го ублажиле ударот од ценовниот шок предизвикан од цената на струјата на светскиот пазар. Бизнис заедницата бара конкретни чекори од Владата бидејќи се заканува клуч на врата во мноегу претпријатија. Цената на струјата на слободниот пазар се очекува да ја надмине бариерата од илјада евра за мегават час

Бизнис

НЕВЕРОЈАТНО – Овој Golf 2 се продаде за повеќе од 80.000 ЕВРА, еве зошто… (Видео)

Published

on

Во САД втората генерација на Golf постигна неверојатна цена од 87.000 долари или 80.300 евра на аукција

Некој одвоил за VW Golf II сумата за која можете да добиете нов Golf R, а тоа се два примерока.

2022 Volkswagen Golf R Base Hatchback
Golf R Hackback

А за толку високата цена виновни се двајца купувачи кои се степале и ги подигнале сумите до небо.

Имено, текот на аукцијата го следеше вообичаениот ритам до сумата од околу 35.000 долари, а потоа со своите понуди се истакнаа двајца корисници, Кбод и Пабловв. Останатите паднаа на 45.000 долари, а потоа останатите две се нафрлија на голфот како да е суден ден.

Застанале на споменатата сума што ја понудил Пабловв, пишува Index.hr.

Аукцијата Bring-A-Trailer предизвика неверојатен интерес. Во него учествуваа повеќе од илјада корисници, а рекламата собра над 620 коментари.

Објектот на аукцијата бил VW Golf II GTI 16V од 1992 година со поминати 85.000 километри. Колата е во повеќе од пристојна состојба, со обемна опрема и целосна историја на сервисирање.

Continue Reading

Бизнис

ЌЕ ВИ ПАДНЕ ВИЛИЦАТА: Овие четири убавици доминираат во групата Ф (ФОТО)

Published

on

Речиси нема некој кој не го интересираат понежните половини на фудбалерите на ова светско првенство во Катар.

Во овој момент на ред е групата Ф во која се наоѓаат Белгија, Канада, Мароко и Хрватска, а меѓу нив и четири сексапилни жени од кои ќе ви падне вилицата.

БЕЛГИЈА

Од презентацијата на Белгија доаѓа убавата половина на Тибо Куртоа, згодната Мишел Герзиг. Нивната врска стана јавна во 2021-та година, а убавата Израелка често споделува фотографии и од мечевите на Реал Мадрид.

КАНАДА

Кога станува збор за Канада, нема дилема, тука е сопругата на канадскиот репрезентативец Милан Борјан кој има српско потекло.

Снежана Борјан е родена 1982-та година, а по венчавката со фудбалерот одлучи да ја остави работата како маркетинг директор во Партизан и целосно да му се посвети на семејството.Двајцата го имаат синот Филип.

МАРОКО

Хиба Абук која има потекло од Тунис и Либија во 2020 година го добила синот со репрезентативецот Ашраф Хакими.

Поради одвоениот живот со фудбалерот таа често користи приватен авион и летови како би го поминала времето со семејството.

ХВРАТСКА

Сопругата на фудбалерот Матео Ковачиќ, Изабела е доказ дека и без голотија и провокативни фотографии може да се истакне убавината и витката става.

Изабела се занимава со приватен бизнис и не сака себе да се претставува како популарна личност, се со цел да не и влијае негативно на нејзината работа.

Continue Reading

Бизнис

Ковачевски по примерот на Груевски, облече ракавици и береше грозје

Published

on

Премиерот Димитар Ковачевски присуствуваше на традиционалниот гроздобер во винаријата „Тиквеш“ , придружувајќи им се на лозарите.Тој при тоа истакна дека треба да се стимулира производството на висококвалитетно грозје кое е неопходно за производство на врвни вина со премиум квалитет кои се бараат на домашниот и на странските пазари.
Го истакна огромното значење на малите и големите винарии, чии активности придонесуваат за унапредување на квалитетот на македонското вино и претставувањето на нашата земја како винска земја и рамноправен дел од винската карта, на регионот и пошироко.„Посакувам успешна и бериќетна лозарска година. Нека е со среќа гроздоберот годинава, нека се набере квалитетно грозје и да се произведе квалитетно вино!Лозарството и винарството имаат огромен потенцијал, Северна Македонија е на истата географска должина со најпознатите вински региони во светот и затоа ние како Влада континуирано работиме на подобрувањето на условите за производство на квалитетно грозје и вино“, рече Ковачевски.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк