Connect with us

Истражување

Гробот на Свети Никола пронајден под црква во Турција е огромно наследство за археолозите

Published

on

Гробницата на Свети Никола беше откриена откако археолозите открија остатоци од античка црква во Турција, која била потопена од подигањето на нивото на морето во Средоземното Море во средниот век.

Светиот лик, кој живеел помеѓу 270 и 343 година од нашата ера, е најпознат по неговото наследство од пари што им ги дал на сиромашните, а особено по приказната за тоа како на три девојки им подарил вреќи со злато за да ги спаси од проституција.

На врвот на античката базилика била изградена уште една црква за да го заштити гробот на светителот, но археолозите дури неодамна го откриле мозаикот и камениот под од претходното светилиште. Ова ги доведе до последното почивалиште на Свети Никола.

Turkey Claims It's Found Saint Nicholas' Crypt | Smart News| Smithsonian  Magazine

Тимот што го откри ова тврди дека Свети Никола живеел и умрел во Турција.

Археолозите со години работат на локалитетот, внимателно отстранувајќи ги подовите од црквата Свети Никола која се наоѓа во Турција. Отстранувањето ги откри подовите на првобитната црква која била изградена по смртта на Свети Никола во 343 година.

Оригиналната основа беше откриена во 2017 година кога истражувачите користејќи електронски истражувања пронајдоа дупки под подот на црквата.

Византиската црква изградена на антички темели била место за молитва за православните христијани помеѓу 5 и 12 век и е опкружена со статуи на Свети Никола. Исто така, во 1982 година беше додаден на списокот на светско наследство на УНЕСКО.

Here Comes Santa Claus! Archaeologists Discover the Tomb of Saint Nicholas  | Artnet News

Тимот најави дека можеби го пронашле гробот на Свети Никола, но се уште работат на внимателно отстранување на подот од византиската црква за да не се оштети.

Осман Еравсар, шеф на провинцискиот одбор за зачувување на културното наследство во Анталија, изјави за новинската агенција Демирорен минатата недела: „Првата црква беше потопена со издигнувањето на Средоземното Море, а неколку века подоцна беше изградена нова црква. одозгора.Сега стигнавме до остатоците од првата црква и подот по кој чекореше свети Никола“.

Свети Никола, кој е познат по подароците и милосрдието на сиромашните, е роден во селото Патара од богати родители кои починале во епидемија и му оставиле големо богатство на својот син. Како благочестив христијанин, Свети Никола го следел Исусовото учење да го продаде целиот свој имот и да им го дава на сиромашните – и тој го направил.

Сепак, овие идеи не се претставени во историски документи, туку споделени во приказни. Станал епископ во IV век, но набрзо бил затворен од римскиот император Диоклецијан во време кога христијаните биле прогонувани, а потоа ослободени под власта на Константин Велики.

Записите покажуваат дека Свети Никола бил погребан во црква изградена на негово име, но точното место на неговото тело отсекогаш било мистерија. Истражувачите сега веруваат дека во времето на неговата смрт во 343 година од нашата ера, Свети Никола бил погребан во црквата во Демре, каде што лежел невознемирен до 11 век.

Останките стари 1.674 години претходно се веруваше дека биле прошверцувани во италијанскиот град Бари од трговци во 1087 година. Меѓутоа, турските археолози сега сугерираат дека погрешните коски биле отстранети – а оние што отишле во Италија му припаѓале на анонимен свештеник.

Тој бил погребан во неговата црква, а до 6 век неговото светилиште станало познато. Откривањето на гробницата ја решава мистеријата за тоа каде бил положен светителот, а тимот неодамна открил фреска на Исус Христос.

Византиската црква исто така повеќепати била оштетена и обновувана во текот на 8 и 9 век. Исто така, беше потопен и закопан, останувајќи скриен со децении додека не беше повторно откриен во 1956 година.

Истражување

Македонците најнесреќна популација во регионот!

Published

on

Шеста година по ред Финска е прогласена за земја со најсреќна популација, според Светскиот извештај за среќа кој е објавен денеска.

Извештајот, кој се занимава и со ефектите од кризата предизвикана од коронавирусот врз благосостојбата на луѓето, секоја година го составуваат научници во САД врз основа на анкети на Институтот Галуп.about:blank

Според извештајот, по среќните Финци следуваат Данска, Исланд, Израел, Холандија, Шведска, Норвешка, Швајцарија, Луксембург и Нов Зеланд.

Македонија е на 87 место, а од соседните земји Косово е на 34, Србија е на 45, Грција на 58, Бугарија на 77 и Албанија на 83 место.

Црна Гора е 67-ма во Светскиот извештај за среќа, а Босна и Херцеговина е 71-ва.

На дното на рангирањето се претежно африканските земји, а Авганистан и Либан разурнати од војна се двете најнесреќни земји во светот, во истражувањето во кое беа опфатени вкупно 137 земји.

Научниците рекоа дека проценката на среќата на луѓето остана „извонредно отпорна“ и покрај пандемијата „Ковид-19“, со глобални просеци во 2020 до 2022 година исто толку високи како оние во годините пред пандемијата од 2017 до 2019 година.

Continue Reading

Истражување

360 Степени: 300 илјади евра по преговарач, 20 илјади евра месечно за надзорен инженер – за Коридор 8 и 10 (Видео)

Published

on

Цените на услугите на надзорот, патем, се пред се за ангжман на домашни експерти. Иако на чело на конзорциумот за надзор на „Бехтел и Енка“ стои „ИРД Инеженеринг” од Италија, чиј претставник и ги потпишуваше договорите со Јавното претпријатие за државни патишта пред камерите, најголем дел од работата, а со тоа и парите, ќе одат преку македонските фирми „Електра солушнс“ и „Евро консалтинг, пишува во своја сторија 360 степени мк.

Во прилог видеото:

Јавното обвинителство да реагира, да отвори истрага и да побара запирање на работата на Конзорциумот ИРД – ЕПТИСА – Електра Солушн – Евро Консалтинг. Во продолжение ќе наведеме дел од фактите кои укажуваат на коруптивна шема на Груби и Ковачевски со надзорот на изградбата на Коридорите 8 и 10д, бара Бојан Стојановски од ВМРО-ДПМНЕ.

Тој на прес конференцијата порача:

1. Прво, власта распишува тендер за надзор на изградбата на Коридорите 8 и 10д, тендерот го добива Конзорциум воден од ИГХ, во чиј состав е Институтот за патишта – Велес, на Сотир Ампов, договорот се раскинува, затоа што Конзорциумот не може да обезбеди банкарска гаранција, поради фактот што сите пари, кои се руски, им се замрзнати.

2. Власта објавува нов тендер.

3. Во ек на постапката за доставување на понуди фирмата Електра Солушн на Андон Ампов, син на Сотир Ампов вади лиценца за надзор, префрлајќи вработени од фирмата на татко му, кај која во првиот тендер е востановена руска врска.

4. Рокот за доставување на понуди се продолжува за 8 дена. Се сѐ вклопува совршено Електра Солушн да може да поднесе документи.

5. Покрај продолжување на рокот за поднесување на понуди, се менува и условот фирмите кои ќе поднесат понуди да имаат позитивни финансиски биланси, и се овозможува и фирми загубари како ЕПТИСА, да поднесат, која влегува во Конзорциум со Електра Солушн, Евро Консалтинг и ИРД. Овој Конзорциум го добива тендерот.

6. Шеста причина, смената на условите во постапката индицираат дека истите се направени за ИРД – ЕПТИСА – Евро Консалтинг – Електра Солушн.

7. ЕПТИСА е сопственост на кинеска фирма. Капиталот е во целост кинески. Менаџментот на ЕПТИСА е кинески.

8. ЕПТИСА, а преку неа Кинезите ќе имаат увид во работата на Бехтел и нивната технологија.

9. ЕПТИСА, е фирмата во чиј Конзорциум заедно со Савеж во Ерменија, бил ангажиран Бранимир Димитријевиќ, сопственик на Евро Консалтинг, третата фирма во Конзорциумот. Бранимир Димитријевиќ во Ерменија е гонет за криминал од 1,8 милиони долари. Против него е подигнато обвинение, а тој избега од Ерменија со помош на дипломати во време кога со Владата управува СДС.

Фирмата на Димитријевиќ во Македонија ќе врши надзор, за криминал на иста работа во Ерменија тој се гони со меѓународна потерница. Криминалот го направил како одговорен на проектот на Конзорциумот Савеж – ЕПТИСА.

Ермениска шема Димитријевиќ – ЕПТИСА, од која едниот е гонет за криминал, а фирмата е поврзана со кинески капитал, и руската врска на Ампови кои се присутни и во двата договори еднаш преку Институтот за патишта во Велес, еднаш преку Електра Солушн го земаат тендерот од 22 милиони евра.

Ако ова не се доволни индиции за отворање на истрага, тогаш Абази нека почека, но потоа ќе мора да одговори и зошто молчел и дали и кого штител.

Continue Reading

Истражување

Светско, а наше – Македонскиот зелник меѓу 50-те најдобро оценети печива во светот

Published

on

Светската енциклопедија за традиционални јадења „Tejст атлас“ („Атласот на вкусот“) објави топ-листа најдобро оценети печива во светот. На списокот, поточно на 50-то место се најде и македонскиот зелник.

Од нашето соседство, во првите 20 се бугарската баница со сирење, босанскиот бурек и зељаница, хрватскиот бурек со сирење, грчката бугаца, турската баклава, „Газијантеп“ баклавата итн.

„Зелник е традиционална македонска пита која може да се наполни со разни состојки, како што се сирење, спанаќ, јајца, месо, праз или зелка. За да биде најдобар, зелникот треба да се премачка со путер и масло пред да се стави да се пече, па питата да добие златно-кафеава боја. Зелникот е најдобар кога се служи топол, а се препорачува со чаша јогурт“, се вели во описот.

„Атласот на вкусот“ комбинира автентични рецепти, критики од познавачите на храна и истражувачки написи за популарни јадења и состојки, па на тој начин е создадена и листава на најдобри пекарски производи во светот.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк