Connect with us

Скопје

Комити го окупираа Скопје – Прослава за 35-ти роденден (ВИДЕО)

Published

on

Најверните вардарови навивачи „Комитите“ низ улиците на главниот град веќе ја започнаа фештата во рамките на прославата на својот 35-ти роденден, но и 75-от роденден на ФК Вардар, пренесува Екипа.

Централното одбележување на 75-годишнината од формирањето на ФК Вардар, но и 35-годишнината од формирањето на навивачката група „Комити“ ќе биде со пријателскиот натпревар меѓу Вардар и Железничар вечерва од 19:30 часот на арената „Тодор Проески“ во Скопје.

Но, претходно „Комитите“ со караван низ улиците на главниот град,тргнувајќи од плоштадот Македонија, го одбележуваат својот роденден…

Видео:

https://youtube.com/shorts/-TefWjPEm4w?feature=share

Скопје

Апарати за плаќање сметки за вода на пет локации во Скопје

Published

on

Јавното претпријатие Водовод и канализација – Скопје со цел доближување на услугите до своите корисници, имплементира активности кои се дел од планот за дигитализација.

-Покрај големиот број дигитализирани услуги, како добивање на електронски фактури, електронска регистрација на корисник, пријавување на дефекти и достапност на различен тип на документи преку e.vodovod-skopje.com.mk, ЈП Водовод и канализација – Скопје, располага и со апарати за плаќање на фактурите на пет локации низ град Скопје: Дирекцијата на ЈП Водовод и канализација – Скопје, Одделението за грижа на корисниците на ЈП „Комунална хигиена“, ГТЦ на приземје, во ТЦ Капитол Мол и во Сити Мол (во делот кај банкоматите), информираат од претпријатието.

Корисниците на услугите на претпријатието на овој тип апарати, како што се посочува во соопштението, имаат можност да направат преглед на сметките и да извршат уплата со користење на картичките „мастер“ и „виза“ од сите банки без провизија.

Покрај оваа можност, корисниците можат да пристапат до електронските услуги на ЈП Водовод и канализација – Скопје и преку мобилната апликација достапна за Андроид и иОС.

Continue Reading

Скопје

Голем пожар во Волково, граѓаните во страв за своите домови (Видео)

Published

on

Страв и паника на населението на скопско Волково во обид да ги спасат своите домови од пожарот кој настана денеска.

Се интервенираше со шест противпожарни возила, а пожарот настанал од запалено ѓубре кај реката Лепенец.

Пожарот е ставен под контрола иако на моменти изгледало страшно, и истиот зафатил површина од неколку километри.

Погледнете го прилогот на Сител ТВ

Continue Reading

Скопје

Четворица повредени во вооружена пресметка во Скопје

Published

on

Две лица се приведени во средата, во врска со пресметка во скопската населба Чаир којашто било користено огнено и студено оружје и притоа се повредени четири лица, информира во четвртокот Министерството за внатрешни работи.

Вчера, како што стои во соопштението, полициски службеници од СВР Скопје ги лишиле од слобода 38-годишниот С.Ф. и седум години помладиот С.Н., и двајцата од Скопје.

Тие се сомничат дека на плац на булеварот „Македонско-косовска бригада“  учествувале во физичка пресметка меѓу две семејства соседи, во која било употребено огнено оружје и остри предмети, при што со повреди од огнено оружје се здобиле М.И.на 51 година и еден малолетник, додека со повреди од остар предмет се здобиле 22 -годишниот Ш.И. и 27-годишниот С.И.

Повредените биле пренесени во Градската општа болница „8-ми Септември“ каде што им била укажана лекарска помош. Увид на местото извршила екипа од СВР Скопје и се преземаат мерки за расчистување на случајот

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк