Connect with us

Свет

ТАТКО ХЕРОЈ И ПРЕЗЕНТЕРКА ПРОФЕСИОНАЛЕЦ – страшни сцени од земјотресот во Турција

Published

on

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди областа во западна Турција во близина на градот Дузча, 210 километри источно од најголемиот турски град Истанбул. П

Потресите беа доволно силни за да се почувствуваат во Истанбул и главниот град Анкара.

Најмалку 46 лица се повредени, соопштија официјални лица.

Проценките за длабочината на земјотресот варираат од 2 до 10 километри. Има извештаи за прекин на електричната енергија во регионот, како и за некои жители кои скокаат од балконите.

Друг земјотрес со јачина од 4,7 е забележан 20 минути по првиот.

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу изјави дека нема информации за жртви.

Сепак, турската агенција за катастрофи подоцна соопшти дека 37 се повредени во Дузче, еден во Истанбул, шест во Зонгулдак и еден во Сакарија на брегот на Црното Море и еден во Болу на југоисток.

Се појави и видео од татко како ги спасува своите две ќерки.

#Bolu #Kocaeli #Düzce Yataktan #deprem anında, baba ve çocukları pic.twitter.com/wlXutYh7J9

— Çok İyiymiş Ya (@CoklyiymisYa) November 23, 2022

Свет

Неверојатни торнада ја пустошат САД, последиците катастрофални (Видео)

Published

on

Најмалку три лица загинаа, а десетици се повредени вчера во силно торнадо што ја погоди јужната американска држава Арканзас, додека силните бранови на невреме доведоа до уривање на покривот на театар северно во државата Илиноис кога најмалку едно лице е убиен, а 28 се повредени, пренесува Фактор мк.

Во Арканзас две лица загинаа во градот Вино, изјави гувернерката Сара Хакаби Сандерс на прес-конференција и прогласи вонредна состојба и нареди распоредување на околу стотина припадници на Националната гарда во таа сојузна држава. Таа во порака на Твитер напиша дека центарот на Арканзас претрпел значителна штета.

Разурнувањата се катастрофални.

Continue Reading

Свет

ВОЗНЕМИРУВАЧКА СНИМКА: Полицијата објави видео како ја ликвидира жената која уби 6 лица во САД

Published

on

Одри Елизабет Хејл (28) која вчера уби три деца и тројца возрасни во пукотница на југот на САД, во приватно христијанско основно училиште во Нешвил, го загуби животот во полициска акција.

Полициската управа на „Метро Нешвил“ објави снимка од камери на телото што ги носеле полицајците Рекс Енгелберт и Мајкл Колазо, кои го убиле напаѓачот во 10:27 часот. На видеото се гледа како полицајците влегуваат во училиштето и го бараат напаѓачот, а алармот се слуша во текот на целата операција.

Откако слушнале пукотници на вториот кат, полицајците се упатуваат таму, а Енглеберт испука повеќекратни истрели кон Хејл со автоматска пушка. Откако напаѓачот паѓа на подот, се појавува Колазо и ја застрелува Хејл уште четири пати со пиштол.

„Престани да се движиш“, се слуша како вика додека Хејл лежи на земја.

Continue Reading

Свет

Австралиец во река нашол ОГРОМНА ГРУТКА ЗЛАТО од 2,6КГ (ВИДЕО)

Published

on

Маж од Австралија пронашол грутка злато тешка 2,6 килограми и вредна 240.000 австралиски долари или повеќе од 147.000 евра, пишува Би-би-си.

Човекот кој сакал да остане анонимен користел евтин детектор за метал за да пронајде грутка во златните полиња во Викторија, срцето на златната треска што ја зафати Австралија во 1800-тите.

Дарен Камп, кој го проценил и купил примерокот, рече дека тоа е најголемата златна грутка што ја видел во неговата 47-годишна кариера.

„Бев запрепастен. Ова е откритие се случува еднаш во животот“, рече тој, опишувајќи го моментот кога ја видел грутката злато донесена од маж во неговата продавница во Џилонг, на еден час од Мелбурн.

„Тој извади камен и ми го фрли во рака ми рече: „Дали мислиш дека вреди 10.000 австралиски долари?“.

Човекот потоа му кажал дека карпата во раката на г-дин Камп е само половина од она што го нашол, камен тежок 4,6 килограми што содржи 83 унци или околу 2,6 килограми злато.

Камп додаде дека мажот му рекол дека ќе ги потроши парите на своето семејство, додавајќи дека неговата сопруга „ќе биде многу среќна“ кога ќе се врати дома.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк