Connect with us

Европа

Англиска населба ВО СТРАВ ОД АЛБАНСКА БАНДА: „Сакаат да ни ги ЗЕМАТ ДОМОВИТЕ“ (ВИДЕО)

Published

on

Дејзи О’Доерти тврди дека албанските гангстери ги тероризираат жителите на општинскиот имот каде што живее и дека нејзиното соседство е во постојан страв.

Бандата Hellbanianz живее на имотот Гаскоин во Баркинг, Англија, а членовите често ги прикажуваат своите криминални подвизи на социјалните мрежи.

За да ја зголемат својата озлогласеност, гангстерите од источен Лондон честопати ќе се пофалат со слики од автомобили, пари и пиштоли на Инстаграм.

Долгогодишната жителка Дејзи О’Доерти вели дека членовите на бандата намерно се однесуваат на застрашувачки начин за да ги исплашат локалните жители, според британскиот Мирор.

Бандата се прослави во 2017 година, откако почнаа да објавуваат рап видеа во кои се фалат со парите што ги заработиле од трговија со дрога и други криминални активности.

Пред неколку месеци, О’Доерти била разбудена доцна во ноќта од лаењето на нејзиното куче – пред ситуацијата да стане „непријатна“.

„Тоа беше навистина нервозно околу два часот наутро, и моите мачки беа исплашени, [на почетокот] мислев дека се исплашени затоа што животните беа спасени од улицата“, рече таа.

„Слушнав [бучава] надвор и ја отворив мојата влезна врата на полицаец со пиштол и кучиња. Тој ми врескаше „влези внатре“. Никогаш не сум видела такво нешто во мојот живот“, рече таа.

Жителката на Баркинг подоцна дознала дека рацијата била дел од полициска операција чија цел била да се изврши операција „rent a gun“ во југоисточна Англија.

Десет лица биле уапсени за прекршоци, вклучително и заговор за поседување огнено оружје со намера да го загрози животот и заговор за извршување на тешка телесна повреда со умисла.

О’Доерти објасни дека жителите како неа научиле да живеат заедно со членовите на бандата Hellbanianz.

„Секогаш е загрижувачки овде сега, таков е животот, има толку многу заплашувања. Особено кога си бела жена која живее сама во општинскиот имот. Јас сум цел, без сомнение. Нема толку многу луѓе кои живеат тука долго време и затоа што [има планови за] уништување на имотот“, признава таа.

О’Доерти тврди дека нарко бандите на имотот биле насочени кон луѓе со празни спални соби за продажба.

Таа рече дека проблемот го надминува насилното преземање на домовите на ранливите луѓе за да се користат за криминални активности – и дека ситуацијата влијаела на луѓето кои инаку не би биле цел на банди.

Европа

Германија ќе го апси Путин ако стапне на нивна територија

Published

on

Претседателот на Русија ќе биде уапсен доколку ја посети Германија, изјави германскиот министер за правда Марк Бушман, пренесува „Ди Цајт“.

„Очекувам МКС брзо да стапи во контакт со Интерпол, како и со земјите-учеснички и да побара од нив да го исполнат барањето. Тогаш Германија ќе биде обврзана да го уапси претседателот Путин кога ќе влезе на германска територија и да го предаде на МКС – изјави министерот за правда.

Тој додаде дека ќе го исполни барањето на МКС ако „стапалата на Путин стапне на германска територија“, бидејќи земјата е под јурисдикција на судот.

Пред два дена, предистражниот совет на Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење на Путин и омбудсманката за правата на децата Марија Лвов-Белова. Тие се осомничени за вмешаност во „незаконски извоз на деца од Украина“.

Во меѓувреме Владимир Путин по посетата на Крим го посети и Мариупол. Возејќи го својот автомобил, претседателот на Русија посети неколку нови станбени квартови, разговараше со граѓаните, ги посети реновираната зграда на Филхармонијата, аеродромот и морскиот брег во Мариупол.

Continue Reading

Европа

Германија ја губи ПОПУЛАРНОСТА кај странските работници, овие земји сега се ПОПРИВЛЕЧНИ

Published

on

Германија едури 15-та меѓу развиените земји по атрактивност за странски работници и претприемачи, покажува истражувањето, додавајќи дека подобро се рангираат земјите како Нов Зеланд или Шведска, објави Дојче веле (DW).

Според резултатите од таа студија, Германија ја губи популарноста во конкуренција за квалификувани работници и основачи на компании, а според проценката на фондацијата Бертелсман, од 2019 година паднала од 12 на 15 место меѓу 38-те земји членки на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД).

Студијата ги проценила деловните можности на имигрантите, приходите и даноците, можностите за членовите на семејството или добивање виза, а според тој индекс, Нов Зеланд, Шведска, Швајцарија, Австралија и Норвешка се најатрактивни за висококвалификуваните професионалци.

Од 2019 година и последната евалуација на податоците, условите во Германија не се влошени, но има подобрување во другите земји, така што тие ја надминаа Германија во рангирањето.

За претприемачите, според овие податоци, на врвот на листата се Шведска, Швајцарија, Канада, Норвешка и Нов Зеланд. Во тој сегмент Германија падна од 6-то на 13-то место.

Како главен проблем се наведува бавната дигитализација. Германија, за разлика од другите земји, исто така, бара поседување на минимален капитал. Дополнително, во неа е помалку изразено прифаќањето на мигранти.

Во 2023 година за првпат беа испитани рамковните услови за основачите на компании (старт-ап) во рамките на индексот на ОЕЦД. Во тој сегмент најатрактивни се Канада, САД, Франција, Велика Британија и Ирска.

Германија го зазеде 12-тото место во таа категорија. Авторите на студијата како причини за ваквата проценка гледаат помалку можности за напредување во кариерата, премалку иноватори и недостаток на соодветни визи.

„На Германија и требаат квалификувани работници, вклучително и оние од странство, за да се осигура дека сегашниот просперитет ќе се одржи“, рече Ралф Хек, извршен директор на фондацијата Бертелсман, за резултатите од студијата.

Според него, меѓународната споредба јасно покажува што треба да направи Германија за да биде уште подобра миграцијата на квалификувани работници, што е толку важна за Германија.

Сепак, Германија котира многу добро во областа на високото образование. Според резултатите од студијата, по атрактивност за студенти од целиот свет, Германија е на второ место, зад САД.

Continue Reading

Европа

(ВИДЕО) Страшни сцени – Згмечени возила, мртви германски фудбалери

Published

on

Во сообраќајна несреќа кај Карлсруе загинаа четворица членови на германскиот фудбалски клуб „Алеманија 05“, поточно двајца фудбалери, физиотерапевт и поранешен фудбалер на тој клуб, како и лице од такси со кое се судриле членовите на клубот.

Според странските медиуми, тие се враќале дома од клубска забава. Трагедијата се случила на неколку десетици метри од просториите на клубот еден час по полноќ ноќта меѓу саботата кон неделата.

Имено, автомобилот со четворица од нив се излизгал и влегол на спротивната сообраќајна лента и се судрил со такси возило.

На лице место загинале возачот на автомобилот и тројца сопатници, а загинало и едно лице од таксито.

Во такси возилото покрај возачот имало и двајца браќа, а еден од нив загинал. Возачот и уште еден сопатник од таксито се тешко повредени.

Сите жртви во несреќата се на возраст од 25 до 29 години.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк