Connect with us

Свет

Катарците ќе пратат 10.000 мобилни домови во Сирија и Турција ! (Фото)

Published

on

Катар соопшти дека ќе испрати 10.000 мобилни домови во Турција и Сирија по насилните земјотреси што ги погодија двете земји.

Qatar provides 10000 mobile homes earthquake victims turkiye syria 2

Во соопштението на катарското Министерство за надворешни работи се вели дека овој потег „е дел од напорите на Катар да придонесе за олеснување на луѓето погодени од земјотресот во Сирија и Турција“.

Во понеделникот, емирот на Катар, шеикот Тамим бин Хамад Ал Тани нареди лансирање на воздушен транспорт за помош на жртвите од земјотресот во Турција.

Државната новинска агенција QNA соопшти дека спасувачки тим, теренска болница, хуманитарна помош, шатори и зимски материјали, исто така, се веќе испратени во земјата.

Секоја помош е добредојдена. Имено мобилните домови се истите кои се користеа за време на светското првенство во фудбал кое се одржа есенва на кое беше домаќин Катар, како сместувачки капацитети за фановите.

Свет

Поранешен советник на Путин: Хашкиот трибунал е глупав

Published

on

Сергеј Марков, поранешен советник и портпарол на рускиот претседател Владимир Путин, ја коментираше хашката потерница за апсење на Путин поради, како што соопшти Меѓународниот кривичен суд, илегалната депортација на деца од Украина.

„Меѓународниот кривичен суд е неодговорен и глупав“, рече Марков. „Политиката на руската влада е да ги спасува децата, а не да ги краде децата“, додаде тој.

Марков тврди дека децата не биле депортирани, туку се преселиле внатре во Русија бидејќи Украина е дел од руска територија.

„На родителите им е дозволено да ги посетуваат своите деца секоја недела“, додаде тој.

Тој рече дека очекува повеќе обвинувања од судот во Хаг „бидејќи е под целосна контрола на Европската унија, која ќе продолжи да шири лажни вести“.

Инаку, поранешниот советник на Путин го обвини Киев за воени злосторства без притоа да обезбеди никакви докази за тоа.

Continue Reading

Свет

ЗАХАРОВА ЗА АПСЕЊЕТО НА ПУТИН: Одлуката на судот во Хаг нема никакво значење за Русија!

Published

on

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, на својот Телеграм канал веднаш ја коментираше веста за издавање налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин и детскиот правобранител Марија Лвова-Белова.

Таа изјави дека наредбата на Меѓународниот кривичен суд нема правно значење за Руската Федерација.

„Одлуките на Меѓународниот кривичен суд немаат никакво значење за нашата земја, вклучително и од правен аспект“, напиша таа на нејзиниот канал Телеграм.

„Русија не е потписник на Римскиот статут на Меѓународниот кривичен суд и не сноси никакви обврски според него. Русија не соработува со ова тело, а можните „рецепти“ за апсење кои доаѓаат од Меѓународниот суд ќе бидат правно ништовни за нас. “, нагласи таа.

Continue Reading

Свет

НЕВИДЕН СКАНДАЛ: Фирма која досега произведувала долна облека доби 8,3 милиони евра за да врши надзор

Published

on

Фирмата „Електра солушн“ која до сега не работала надзор, туку главна дејност ѝ била производство на долна облека, доби најголем дел од 22,3-милионскиот тендер за надзор на автопатите кои ќе ги гради „Бехтел и Енка“, објави „360 степени“.

„Електра солушн“ добила 8,3 милиони евра, додека „Евро консалтинг“, на Бранислав Димитријевиќ, за кого има обвинение во Ерменија, 7,1 милиони евра од тендерот.

Од останатите пари, 4,1 милиони евра одат кај „ИРД Инженеринг“ од Италија, додека услугите на локалната канцеларија на „ИРД“ во Скопје ќе чинат околу 2,4 милиони евра. За последниот партнер во конзорциумот, шпанско-кинеска „Ептиса“, се предвидени 400.000 евра.

Електра солушн“, до објавувањето на тендерот немала лиценца за надзор. Барање до Министерството за транспорт и врски фирмата го доставила 12 дена по објавување на тендерот, а лиценцата е издадена за помалку од 5 дена.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк