Connect with us

Европа

(ВИДЕО) Страшни сцени – Згмечени возила, мртви германски фудбалери

Published

on

Во сообраќајна несреќа кај Карлсруе загинаа четворица членови на германскиот фудбалски клуб „Алеманија 05“, поточно двајца фудбалери, физиотерапевт и поранешен фудбалер на тој клуб, како и лице од такси со кое се судриле членовите на клубот.

Според странските медиуми, тие се враќале дома од клубска забава. Трагедијата се случила на неколку десетици метри од просториите на клубот еден час по полноќ ноќта меѓу саботата кон неделата.

Имено, автомобилот со четворица од нив се излизгал и влегол на спротивната сообраќајна лента и се судрил со такси возило.

На лице место загинале возачот на автомобилот и тројца сопатници, а загинало и едно лице од таксито.

Во такси возилото покрај возачот имало и двајца браќа, а еден од нив загинал. Возачот и уште еден сопатник од таксито се тешко повредени.

Сите жртви во несреќата се на возраст од 25 до 29 години.

Европа

Глупав возач си паркирал на плажа ама … (Фото)

Published

on

Крајбрежната спасителна служба во Корнвол, Англија, објави снимка од несекојдневна интервенција – возач кој се паркирал преблиску до морето и очигледно не бил запознаен со феноменот на плима и осека, ги повикал да му го извадат автомобилот „БМВ“ од морето, откако го повлекла надојдената вода. „Спасувачката“ операција траела скоро два часа и завршила успешно.

Доколку му се исплати да го поправа „БМВ“-то и ако колата воопшто може повторно да се доведе во возна состојба, сопственикот веројатно многу повеќе ќе внимава каде ја паркира.

Continue Reading

Европа

Ковачевски и Зеленски се фрлија ВО ПРЕГРАТКА (Фото)

Published

on

Ова е прва средба на македонскиот премиер со украинскиот претседател. Македонија ќе ја поддржува Украина сѐ додека е потребно

Македонија на самитот на Европската политичка заедница во Кишињев ја претставува премиерот Димитар Ковачевски. Тој таму веднаш по пристигнувањето имаше средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски. На средбата беше и албанскиот премиер Еди Рама. Ова е прва средба на Ковачевски со Зеленски.

Ковачевски на Фејсбук напиша: „Задоволство ми е што имав прилика да се сретнам со нашиот пријател, претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На нашата средба на која бевме заедно со премиерот на Албанија, Еди Рама, му ја пренесов лично поддршката која ја даваме за одбраната на храбриот украински народ, од неоправдана брутална воена агресија која Русија ја врши врз Украина.

Претседателот Зеленски се заблагодари за поддршката која за нив доаѓа во клучни моменти и за тоа што сме покрај Украина од првиот ден без калкулации. Северна Македонија останува на вистинската страна на историјата, сѐ додека тоа му е потребно на украинскиот народ“.

Тој претходно, исто така на Фејсбук, објави:

„Топло добредојде од претседателката на Молдавија, Маја Санду, на вториот Самит на Европската политичка заедница кој нѐ собира сите на исто место во вистински момент. Изминатава година и руската брутална инвазија врз суверена и независна Украина многу јасно ни покажа дека земјите од слободниот демократски свет имаат заеднички безбедносни, економски и енергетски предизвици. Но, исто така и дека само заеднички и обединето можеме да се справуваме со нив, доколку сакаме да имаме успех“, напиша Ковачевски.

Тој е придружуван од вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи.

Continue Reading

Европа

Владата на Петков ги проневерила средствата за украинските бегалци – ФИНАНСИРАЛЕ “МРТОВЦИ”?

Published

on

Кабинетот на поранешниот бугарски премиер Кирил Петков најверојатно ги злоупотребил средствата наменети за украинските бегалци, се вели во изјавата на министерот за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев.


Владата на Петков функционираше до август 2022 година, по што беше формирана техничка влада. Според него, националниот оперативен штаб го привлекол вниманието на трошењето на средствата од двете влади.

Кога станува збор за поддршката на бегалците од Украина, тој забележал голема разлика во потрошените суми во истиот период.
„Во истиот период од пет месеци, редовната влада потрошила 150 милиони лева (речиси 77 милиони евра), а техничката влада – 43 (нешто повеќе од 22 милиони евра)“, изјави министерот за новинарите.


Тој додаде дека 43 отсто од средствата (најверојатно тие што ги определила Владата на Петков) биле исплатени на 24 физички лица кои биле одредени како лица за контакт на 42 фирми. Дополнително, остана нејасно кому конкретно и на колку луѓе е насочен дел од средствата, поточно сумата од 93 милиони лева (48 милиони евра).


Исто така, министерот рече дека во текот на работата на Владата исплатите на Петков ги вршело Министерството за туризам.


„Најверојатно финансиската поддршка им е дадена на „мртви души“ – луѓе кои биле сместени во хотели само на хартија“, рече министерот.

Поранешната вицепремиерка Калина Константинова, која се занимаваше со прашањето за помош на украинските бегалци, категорично ги отфрли овие тврдења, нагласувајќи дека нема „мртви души“. Сите средства за бегалците беа доделени преку ЕУ, а не од буџетот.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк