Connect with us

Здравје

22 ДЕЦА меѓу новите сомнителни на ТУБЕРКУЛОЗА

Published

on

-Околу 22 деца на број што се во прифатниот центар Визбегово, уште не почнале да доаѓаат, се работи преку социјалните служби. Децата од семејството на детенцето што лежи на Детска клиника и што се веќе примени кај нас на одделот се стабилни и уште се иследуваат, вели за Слободен печат доктор Катерина Бошковска, раководителка на Одделот за туберкулоза во детската болница Козле.

На Клиниката за детски болести хоспитализирано е две ипол годишно дете кое што има потврдена туберкулоза. Во болницата било примено со друга дијагноза, но постојано за него се испраќале нови и нови примероци за испитување и позитивен резултат е добиен минатата недела. Ова дете на Детска клиника е примено на 31 јануари со конвулзии, фебрилност и во тешка општа состојба. Од почетокот се водело како менингоенцефалит. Неговата состојба е комплицирана и развило хидроцефалус. Најверојатно поради тешката општа состојба во три наврати за него добиени се негативни наоди за туберкулоза, но сепак таа не била исклучена како можен етиолошки фактор. Затоа континуирано се праќалњ нови примероци, последниот земен пред минатата недела и позитивен. Детето е интубирано и е на респиратор.

-Детето е во тешка состојба. Компликацијата е менингитис со хидроцефалус, централно зафаќање. Другите деца се проследуваат во Козле, бидејќи таму е центарот за туберкулоза кај деца. Ова дете е кај нас зашто е на механичка вентилација. Вакцината против туберкулоза се прима во породилиштето, се ревакцинира подоцна на предучилишна возраст. Во цел западен свет туберкулозата е искоренета. Кај нас има зголемување во период кога мислевме дека бројките одат надолу и кога мислевме дека нема да се јавуваат особено тешки форми, а се јавуваат, вели за „Слободен печат“ професор доктор Стојка Нацева Фуштиќ, директорка на Клиниката за детски болести.

Туберкулозата е предизвикана од бактерии од родот микобактериум туберкулозис која првенствено ги зафаќа белите дробови но може да се појави во било кој орган како кожа, мозок, зглобови, коски, дигестивен, генитален, уринарен систем итн. Според податоците на СЗО 9 милиони лица заболуваат од туберкулоза годишно а околу 1.5 милиони завршуваат фатално. Секое нелекувано лице може да зарази 10 до 15 лица во својата околина.

Не секој контакт со бактеријата предизвикува болест.

Здравје

ЛЕКАРИТЕ САМО МЕ ПРАЌАА ИСПИТАЈ ОВА ИСПИТАЈ ОНА, на крај сама се излекував

Published

on

Народен лек пишува дека луѓето се вртат кон природната медицина кога конвенционалната не може да им помогне или кога се принудени да примаат токсични медикаменти со кои не им се гарантира позитивен резултат.

Една читателка од Цазин се пофалила дека самата си помогнала со алтернативна медицина, нагласувајќи дека конвенционалната медицина не и помогнала во решавањето на овие проблеми. Таа вели дека интензивно започнала со проучување на природната медицина и истита да ја применува. Па така открила бројни народни лекови кои навистина делуваат и се многу ефикасни:

Реумата во рацете лично самата си ја излекував после долгогодишното, неуспешно лекување од моите лекари, трпнењето на раце и силните болки кои претежно ме совладуваа навечер. Еве го рецептот:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

  • 2 кг природен ливадски мед
  • 1 литар дождовница или дестилирана вода
  • 250 г сува детелина луцерка

ПОСТАПКА:

Детелината гответе ја еден час на тивок оган, поклопено. Потоа процедете и кога чајот ќе излади додадете го медот. Промешајте убаво за да се соединат.

УПОТРЕБА:

2 супени лажици после јадење, трипати дневно.

После овој третман 10 години не ми трпнат рацете, престанаа ноќните неиздржливи болки и будењето, не ми паѓаат работите од раце…“ – вели оваа читателка.

Статиите на нашиот ПОРТАЛ се исклучиво за ваше информирање ЗА БИЛО КАКОВ ЗДРАВСТВЕН проблем задолжително да се КОНСУЛТИРАТЕ СО ЛЕКАР!

Continue Reading

Здравје

Маж од Битола СЕ БОРИ ЗА ЖИВОТ откако наместо вода му дале да пие течност која му ги изгорела органите!

Published

on

Македонската јавност секој ден е сведок на нов хорор во Македонија. Нема граѓанин кој не се вознемири од веста за смртта на 6-годишно дете во Битола, кое во болница било донесено на нозе, а вратено мртво. КУРИР денес дознава за ужасен случај во истиот град.

Еден маж, познат бизнисмен во Битола се бори за живот на скопските клиники. Тоа што му се случило не може да се спореди ниту со морбидно сценарио на некој филм, но за жал, ваквите случувања станаа реалност во Македонија!

Во угостителски објект чиј сопственик е добро познат на битолчани, оштетениот човек побарал вода. Тоа што му било дадено му ги изгорело органите и тој во тешка состојба во моментов се лекува на скопската клиника за Токсикологија.

КУРИР стапи во контакт со познаник на човекот кој ја раскажа голготата низ која поминале.

-Во вторникот, во ресторан во Битола, кој е во склоп на местото каде се прави технички преглед на возила, две лица влегле и нарачале кафе и вода. Оштетениот човек нарача флаширана вода, а по една голтка од шишето сфатил дека нешто не е во ред. Веднаш почувствувал незамислива болка, ја плукнал водата и добил нагони за повраќање. Итно е пренесен со брза помош на интерното одделение во клиничка болница Битола. Поради лошата состојба, се носи одлука да биде транспортиран со амбулантно возило на клиниката за Токсикологија во Скопје, открива нашиот соговорник.

Како што дознава КУРИР, битолчанецот за целото тоа време повраќал крв и се жалел на градна болка, поради што медицинскиот персонал и неговите најблиски прво помислиле дека станува збор за проблеми со срцето.

-Со часови повраќаше крв, резултатите покажаа дека со срцето се е во ред, па докторите почнаа да испитуваат од каде е нагонот за повраќање. Тука настанува сомнеж дека состојбата е предизвикана од таа течност. Самиот човек цело време кажуваше дека со водата која ја испил нешто не било во ред, ни раскажа близок на оштетениот.

На клиниката за Токсикологија е констатирано дека човекот има изгореници во уста, на грлото, во хранопроводот и желудникот, се до дванаесетпалечно црево, дознава КУРИР.

Како што дознава КУРИР, полиција дошла во болница да земе изјава, но семејството не добило никаква информација за тоа што е превземено.

Според неофицијални информации кои ги поседуваме, се сослушале вработените и биле побарани снимки од камерите.

Целиот текст тука.

Continue Reading

Здравје

Трагедија ! Шестгодишно девојче починало додека примало инфузија во Битола

Published

on

Шестгодишно девојче од битолското село Кравари вчера попладне починало на Детското одделение во Битолската клиничка болница.

Според извори на „Независен“ од блиски на семејството на починатото девојче, тоа со симптоми на настинка, покачена температура и дијареа било однесено од родителите на Педијатрија, и, како што кажуваат, во текот на примањето на инфузија починало.

Роднините на семејството се сомневаат дека детето не било соодветно третирано.

Директорот на Битолската клиничка болница, Александар Обедниковски за „Независен“ потврди дека има починато дете,и врз телото на девојчето се врши обдукција, со цел да се утврдат причините за смртта.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк