Connect with us

Балкан

Дедо си ја продал внуката за 6.000 евра, па се предомислил – тоа го платил со живот

Published

on

Убиството на 46-годишен маж во селото Дросеро кај Ксанти во Грција довело до одмазда меѓу две ромски семејства по што во понеделникот вечерта биле ограбени и запалени куќите на убиецот и на брат му.

Според грчкиот медиум Xanthipost.gr, откога претходно ја ограбиле куќата на осомничениот убиец, членовите на семејството на убиениот ја запалиле неговата и куќата на брат му, а снимката од пожарот ја објавиле на социјалните мрежи.

Пожарникарите и полицијата околу полноќ пристигнале во селото за да ги изгаснат пожарите. Како што се наведува, имало многубројни инциденти меѓу двете семејства во селото, а семејството на жртвата фрлало со камења и други предмети кон куќата на убиецот.

Полицијата се обидела да спречи ескалација на конфликтот меѓу семејствата, а за убиството на 46-годишниот маж уапсени се вкупно четири лица.

Според локалните медиуми, убиството се случило во неделата на 19 март кога четворица мажи, татко со два сина и зет, упаднале во куќата на жртвата поради тепачка за млада жена.

Според мештаните, 46-годишниот маж, кој бил дедо на 15-годишното девојче, го раскинал договорот за да ја продаде својата внука за невеста на синот на убиецот (17). Тој, според написите, си ја продал внуката за 6.000 евра.

Неколку недели по свршувачката на двајцата малолетници, дедото се премислил и си ја однел внуката дома, но не ги вратил парите што ги добил за неа. Придружуван од синовите и зетот, осомничениот упаднал во неговата куќа, влегол во собата во која спиел дедото со сопругата, синот и четирите малолетни внуци и го застрелал петпати во стомакот, пренесуваат медиумите.

Балкан

(Видеo) Драма во Албанија: Гори 12-катница, 40 лица се заробени во становитe

Published

on

Пожар денеска избувна во Лушња, Албанија, а се сомневаат дека околу 40 лица се заробени во становите во 12-катница, јавува Балканвеб.

Градските пожарникари со поддршка на противпожарната служба во Тирана работат на гаснење на пламенот и евакуација на станарите од зградата.

Се сомнева дека пожарот најпрвин избувнал на третиот кат, кој служи како трговски центар, во објект во кој се продаваат чевли, а потоа се проширил на целиот центар.

Десетици луѓе се пренесени во болница за вдишување чад, а нема информации за жртви.

Continue Reading

Балкан

Драми на српска свадба- Невестата побегнала со „парите во плик“ со бившиот дечко

Published

on

Бошко Бубања, организаторот на веселби и свадби, раскажува за некои од најчудните настани што се случувале на свадбите. Од  бегство од сопствената свадба, до бизарната приказна за младата жена која побегнала со пликовите од свадбата.

„Уникатните подароци стануваат се поретки, а пликовите се почести, па се случува некои пликови да бидат празни и непотпишани. Кога станува збор за помали свадби со 200 гости, не е тешко да се одреди кој дошол со празен плик бидејќи има список на гости. Понекогаш младенците се сомневаат дека некој го подметнал од ресторанот, поточно, дека земал полн и ставил празен плик. Затоа користат безбедносни кеси што се ставаат во сефот на ресторанот. Откако ќе се затвори, не може да се отвори без кинење. Тоа е најдобрата форма на превенција“, рече Бубања и додаде дека празното плико обично не значи дека некој нема пари, туку дека „тој е арогантен и не сака да им донесе подарок на младенците. “.

На прашањето – колку пари треба да има во пликот кога се оди на свадба, Бубања вели дека наишол на бурни реакции кога кажал 100 евра пред една година.

Денес некои носат и повеќе. Сè поскапе, ручекот за двајца во ресторан е околу 3.000 динари. Луѓето остануваат на свадба осум часа, јадат и пијат. Сето тоа чини пари“, вели Бошко Бубања.

На крајот ги спомна необичните настани кои се случуваат на свадбите што ги организира.

„Претежно имаше убави настани и подароци. Некои подаруваа станови од 100.000 евра за свадбата. Од

лоши ситуации, на пример, пред година и пол, пред крајот на свадбата, невестата отиде во својата соба и ги собра сите коверти и исчезна со поранешното момче. Понекогаш гостите често носат инвентар од ресторанот со себе. Се крадат тањири, прибор за јадење, прибор за зачини. Има разни ситуации“, заклучува Бубања.

Continue Reading

Балкан

ФОТО: Албанско семејство уапсено во Солун СО ПОЛА ТОН КОКАИН

Published

on

Oбвинителството за наркотици при Солунската дивизија и ДЕА, разбија „семеен бизнис“ на 50-годишен Албанец, кој заедно со сопругата и двајца внуци се осомничени за шверц на дрога откако кај нив се пронајдени 580 килограми кокаин.

Партнер на семејството бил и маж кој е роден во Албанија, кој поседувал грчка лична карта, а полициски извори наведуваат дека никој од уапсените претходно не бил во фокусот на органите на прогонот. Огромното количество дрога е пронајдено во две возила и во куќа во која живееле тројца од членовите на криминалниот круг.

Против нив поединечно е поднесена списа за злосторничко организирање и за нелегална трговија со дрога, оштетување на странски имот и пружање отпор. Забележано е дека 50-годишниот Албанец е водач на групата, со главна улога во увозот на големи количества кокаин од земјите од Латинска Америка и нивно натамошно движење на грчка територија, но и во европските земји.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк