Connect with us

Спорт

Последниот „танц“ на Гоце Георгиевски: Националниот дрес секогаш бил светост за мене

Published

on

Уште еден репрезентативец од генерацијата која беше причината за убавите ракометни денови во кои уживавме и уживаме, генерација која со своите игри успеа да ги „зарази“ со ракомет и оние кои не беа големи фанатици, генерација која беше причина фановите традиционално во јануари да ги запалат своите автомобили и да минат илјадници километри за да ја бодрат Македонија, одлучи да се збогува со националниот дрес.

Гоце Георгиевски денеска (18 часот) пред домашната публика во СЦ „Борис Трајковски“ против Турција ќе го одигра последниот „танц“ за Македонија.

„Кога ќе го вратам времето и сите случувања, овие 16 години навистина брзо поминаа. Првиот ден кога заиграв за репрезентација бев возбуден, бидејќи играш за Македонија, го претставуваш националниот дрес. Ова не се промени и ден-денеска. Настапот за националниот дрес го гледав како светост затоа што многу малку играчи добиваат шанса да играат за своите земји, а јас бев еден дел од сето тоа. Кога ќе се земе фактот дека игравме Европски првенства, Светски првенства, квалификации за Олимпијада, играњето за репрезентацијата добива уште еден голем плус“, ни рече Георгиевски.

Повеќе на Спортмедиа мк

Спорт

Златан Ибрахимовиќ ја заврши својата фудбалска кариера

Published

on

Славниот шведски напаѓач Златан Ибрајимовиќ е еден од најдобрите на 21 век, кариерата ја заврши во дресот на италијански Милан.

Ибра имаше многу проблеми со повредите во последните неколку години, но на теренот се враќаше и во дресот на Манчестер Јунајтед и во Милан, а откако пред неколку дена беше објавено дека нема да остане на „Сан Сиро“, имаше најави дека славниот Ибра би можел да се пензионира, иако постоеше можност да се врати во Шведска и таму да одигра уште една сезона.

Но, откако Ибрахимовиќ подлегна на напливот од емоции и се расплака пред мечот меѓу Милан и Верона (кој го добија „росонерите“ со 3:1) беше јасно дека само прашање на време беше кога ќе стигне официјалната објава за крај на една најубавите фудбалски приказни.

Continue Reading

Македонија

Прва победа за македонските одбојкари во европската Златна лига

Published

on

Македонската одбојкарска репрезентација вечерва ја совлада Белгија со 3:1, по сетови 25:21, 25:23, 17:25 и 25:21.

На натпреварот одигран во СЦ „Борис Трајковски“ „црвено-жолтите“ до триумфот ги предводеше капитенот Никола Ѓорѓиев со 19 поени.

Следниот натпревар македонските одбојкари ќе го имаат в сабота, исто така во СЦ „Борис Трајковски“, кога ќе ја пречекаат репрезентацијата на Хрватска.

По две кола, во водство се Украинците со шест бодови, белгиската и македонската репрезентација имаат по три, Хрватите се последни без ниту еден бод.

Continue Reading

Спорт

Најмладите од Македонската карате репрезентација со СЕДУМ МЕДАЛИ од Балканското првенство

Published

on

На Балканското првенство за деца што оваа година се одржа од 25 до 28 мај во Бар, Црна Гора македонската карате репрезентација успеа да освои седум медали од кои три сребрени и четири бронзени.

Сребрени медали освоија: во категоријата -35 кг машки до 10 години Муареми Ајан со четири победи и еден пораз, во категоријата + 50 кг машки до 11 години Камбери Јасин со три победи и еден пораз), додека нашиот женски ката тим (Димитриева, Ѓоргиева, Златковска) 10-11 години исто така го освои сребрениот медал.

Бронзени медали освоија: во категоријата борби + 50 кг женски до 12 години Мила Николова со четири победи и еден пораз, како и Тодор Сутинов во категоријата кати до 11 години.

Во категоријата кати до 11 години Верон Дервиши како и женскиот ката тим (Грозданоска, Којческа, Минговска) 12-13 години исто така беа „бронзени“.

Нашата репрезентација настапи со 102 каратисти, со вкупно 108 пријави по категории. На ова Балканско првенство учествуваа 1345 каратисти со вкупно 1426 пријави од 11 држави.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк