Connect with us

Балкан

Како да се вратиме на училиште кога половина од одделението ни е мртво!

Published

on

Момчето кое изврши масакр во неговото основно училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар, веќе шест дена е на специјално одделение на Клиниката за неврологија и психијатрија за деца и млади, додека неговите другари од училиште се обидуваат да пронајдат сила да се вратат во училишните клупи и повторно да ја проживеат траумата предизвикана од неговиот помрачен ум.

Момчињата од неговото одделение кои беа сведоци на пукањето во кое Коста одзеде осум животи на нивни врсници за српски Курир изјавија дека во никој случај не се подготвени да се вратат во истата просторија, истиот ходник, истата зграда…

– Ни рекоа дека треба да се вратиме во среда и се да биде како што беше. Не знам како ќе успееме, колку повеќе минува времето толку е полошо бидејќи сфаќаме што се случи со сите наши пријатели. За некои не ни знаеме дали ќе останат живи, дали ќе играат фудбал со нас, дали ќе можат да седат, изјави за Курир едно од момчињата што се најде на списокот на смртта што го направи неговиот соученик.

Друго момче вели дека иако знае дека мора, не знае ни во кое одделение треба да се врати.

– Каде да се вратиме? Половина од нашето одделение го нема затоа што ги убил или повредил, а половина родители сакаат да ги испишат од училиштето. Дали треба да бидеме петмина во училницата? Кога се вратив на училиште таа вечер да запалам свеќа за моите другари и чичко Драган, и кога ги видов скалите на училиштето ми се слоши, сега не знам што ќе се случи кога повторно ќе одиме и ќе видиме дека никој од нив нема – вели ова момче.

Според него, девојчињата од неговиот клас биле скршени бидејќи сите биле нераздвојни и се однесувале како едно.

-Нормално сите заедно се дружевме бидејќи имавме некои заеднички интереси, но тие како девојчиња нон стоп беа сите заедно. Никогаш не биле разделени, а сега десет од нив ги нема, една е во тешка состојба, а има уште во болница. Ние некако во моментот се разбегавме, но тие беа убиени – вели момчето и додава:

– Други двајца скокнаа низ прозор, јас низ врата, па во еден локал овде, сите се снаоѓаа како можеа, но тие мислеа дека можат да го спречат и тој ги убил!

Осомниченото момче уби осуммина свои пријатели и обезбедувачот Драган В.(51), а тешко рани уште шест негови врсници и професор по историја Т.С.(54).

Фото: курир.рс

Балкан

(Видеo) Драма во Албанија: Гори 12-катница, 40 лица се заробени во становитe

Published

on

Пожар денеска избувна во Лушња, Албанија, а се сомневаат дека околу 40 лица се заробени во становите во 12-катница, јавува Балканвеб.

Градските пожарникари со поддршка на противпожарната служба во Тирана работат на гаснење на пламенот и евакуација на станарите од зградата.

Се сомнева дека пожарот најпрвин избувнал на третиот кат, кој служи како трговски центар, во објект во кој се продаваат чевли, а потоа се проширил на целиот центар.

Десетици луѓе се пренесени во болница за вдишување чад, а нема информации за жртви.

Continue Reading

Балкан

Драми на српска свадба- Невестата побегнала со „парите во плик“ со бившиот дечко

Published

on

Бошко Бубања, организаторот на веселби и свадби, раскажува за некои од најчудните настани што се случувале на свадбите. Од  бегство од сопствената свадба, до бизарната приказна за младата жена која побегнала со пликовите од свадбата.

„Уникатните подароци стануваат се поретки, а пликовите се почести, па се случува некои пликови да бидат празни и непотпишани. Кога станува збор за помали свадби со 200 гости, не е тешко да се одреди кој дошол со празен плик бидејќи има список на гости. Понекогаш младенците се сомневаат дека некој го подметнал од ресторанот, поточно, дека земал полн и ставил празен плик. Затоа користат безбедносни кеси што се ставаат во сефот на ресторанот. Откако ќе се затвори, не може да се отвори без кинење. Тоа е најдобрата форма на превенција“, рече Бубања и додаде дека празното плико обично не значи дека некој нема пари, туку дека „тој е арогантен и не сака да им донесе подарок на младенците. “.

На прашањето – колку пари треба да има во пликот кога се оди на свадба, Бубања вели дека наишол на бурни реакции кога кажал 100 евра пред една година.

Денес некои носат и повеќе. Сè поскапе, ручекот за двајца во ресторан е околу 3.000 динари. Луѓето остануваат на свадба осум часа, јадат и пијат. Сето тоа чини пари“, вели Бошко Бубања.

На крајот ги спомна необичните настани кои се случуваат на свадбите што ги организира.

„Претежно имаше убави настани и подароци. Некои подаруваа станови од 100.000 евра за свадбата. Од

лоши ситуации, на пример, пред година и пол, пред крајот на свадбата, невестата отиде во својата соба и ги собра сите коверти и исчезна со поранешното момче. Понекогаш гостите често носат инвентар од ресторанот со себе. Се крадат тањири, прибор за јадење, прибор за зачини. Има разни ситуации“, заклучува Бубања.

Continue Reading

Балкан

ФОТО: Албанско семејство уапсено во Солун СО ПОЛА ТОН КОКАИН

Published

on

Oбвинителството за наркотици при Солунската дивизија и ДЕА, разбија „семеен бизнис“ на 50-годишен Албанец, кој заедно со сопругата и двајца внуци се осомничени за шверц на дрога откако кај нив се пронајдени 580 килограми кокаин.

Партнер на семејството бил и маж кој е роден во Албанија, кој поседувал грчка лична карта, а полициски извори наведуваат дека никој од уапсените претходно не бил во фокусот на органите на прогонот. Огромното количество дрога е пронајдено во две возила и во куќа во која живееле тројца од членовите на криминалниот круг.

Против нив поединечно е поднесена списа за злосторничко организирање и за нелегална трговија со дрога, оштетување на странски имот и пружање отпор. Забележано е дека 50-годишниот Албанец е водач на групата, со главна улога во увозот на големи количества кокаин од земјите од Латинска Америка и нивно натамошно движење на грчка територија, но и во европските земји.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк