Connect with us

Приказни

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Првиот Македонец, Димитар Мурато, го освои Монт Еверест и 34 години е на вечна стража на Покривот од светот

Published

on

Битолчанецот Димитар Илиевски – Мурато е првиот Македонец кој го освои највисокиот врв на светот Монт Еверест на 10 мај 1989 година. И, за жал, остана на вечна стража на покривот од светот.

Мурато е роден на 29 септември 1953 година во Битола, а животниот поход го заврши на денешен ден во Непал. Тој е еден од најголемите алпинисти во историјата на македонскиот алпинизам и страствен љубител на планините и природата. Во неговата алпинистичка кариера има освоено многу планински врвови. На  Пелистер, каде што многу често се искачувал, во негова чест е подигнато спомен-обележје, а постхумно е одликуван со Медал за заслуги за Македонија.

На 10 мај пред три децении Диме, како член на македонската алпинистичка хималајска експедиција Еверест ’89, го поставува знамето на светскиот покрив. Искачувањето е направено од непалската страна. Патот кон врвот се протега низ ледоломот Кумбу, потоа долината на тишината, падината под врвот Лоце и јужното седло, а вдолж него се поставуваат четири висински логори.

Низ снегот одел и пред шерпасите

Заедно со Диме Мурато на врвот во истиот ден се искачија и словенечкиот алпинист Виктор Грошељ, хрватскиот алпинист Стипе Божиќ и шерпасите Сонам и Аџива. Во четвртиот висински логор се наоѓал македонскиот алпинист Борче Јовчевски кој имал задача да биде логистичка поткрепа за јуришната екипа. Искачувањето до врвот траело околу 15 часа во услови на длабок снег. На врвот Диме и Стипе се задржале околу еден час. На симнување од врвот Диме останал најверојатно на височина од 8.200 метри.

Причината за неговата смрт не е разјаснета до денес бидејќи за целото време на искачувањето и симнувањето бил во одлична кондиција, често пати правејќи патека во снегот и пред шерпасите.

Се претпоставува дека застанувајќи за кратко на висина од 8.200 метри за да го почека Стипе, кој бил зад него и имал проблеми со светилката, Диме заспал.

Долго време Диме бил единствениот Македонец кој се искачил на врв повисок од 8.000 метри. Есента 2005 година во организација на комитетот на експедицијата и Македонската алпинистичка асоцијација, под базниот камп на Еверест е изграден споменик во чест на Димитар Илиевски.

Покрај освојувањето на Монт Еверест во 1989 година, Диме има освоено голем број врвови во Македонија, на Балканот, на Алпите… Во 1986 година во состав на Македонската алпинистичка хималајска експедиција на Манаслу стигна до 7.500 метри каде што остана неколку дена во очекување добро време за јуриш кон врвот.

Обид за симнување на телото на алипинистот

Покрај големиот број тешки алпинистички искачувања на Алпите, тој е автор е на голем број првенствени насоки на Матка, Солунска Глава, Демир Капија, карпите околу Прилеп, на Пелистер, на Проклетие, на Вихрен и уште многу други планински масиви во Македонија.

Во 1998 година се организираше алпинистичка експедиција во организација на Македонската алпинистичка асоцијација и Македонскиот олимписки комитет со цел да се симне телото на Диме од Монт Еверест и, според непалските закони, телото со свечена церемонија да биде запалено под базниот логор, а урната со пепелта да се донесе во Македонија.

Македонската експедиција требаше да делува како составен дел од Интернационалната експедиција за чистење на Монт Еверест која имаше за цел чистење на планината и симнување на телата на загинатите алпинисти.

Но, експедицијата не се реализира заради административни пречки со непалската влада пред самиот нејзин почеток. Сепак, идејата за симнување на телото на Диме не е напуштена, бидејќи се смета дека е позната точната локација на неговото тело.

Димитар Илиевски е еден од најголемите алпинисти во историјата на македонскиот алпинизам. Посмртно е добитник на наградата Медал за заслуги за Македонија. Покрај спомен-обележјата на Копанки и Антена на Пелистер, во 2005 година, под базниот камп на Еверест, е изграден споменик во чест на Димитар Илиевски.

Врвен триумф и најдлабока трагедија

Врвен триумф и најдлабока трагедија, напиша за него Горазд Росоклија, еден од учесниците на Македонската хималајска експедиција Монт Еверест 89.

– Македонската хималајска експедиција „Мт. Еверест 1989“ го освои врвот (8.848 метри) на 10 мај 1989 година во 18 часот, кога Димитар Илиевски-Мурато го постави македонското знаме на Сагармата (непалски- Чело на небото) или Чомолунгма (тибетански- Божица мајка на земјата) и никогаш не се врати за да остане на врвот на својот триумф, напиша Росоклија.

Тој го запиша и списокот на членови на експедицијата: Димитар Илиевски-Мурато, Владимир Бошковски, Страшо Лозаноски, Јован Попоски – водач, Горазд Росоклија-заменик водач, Ѓорѓи Костовски, Борче Јовчевски, Серафим Серафимовски, Стипе Божиќ, Сашо Андонов, Димитар Тодоровски, Виктор Грошељ, Румен Ќамилов и Слободан Ѓорѓевиќ.

,,Стремете се високо, нема задоволство во малите победи“ Едмунд Хилари-посветено на Македонската хималајска експедиција Мт. Еверест 89, во Намче Базар, Непал, мај 1989-та.

Видеото може да го погледате ТУКА

(Подготвил: Д.Г.)

Приказни

Ердоган неколку месеци живеел во Македонија и тоа погледнете каде

Published

on

Интересен детаљ за турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е тоа што одреден период живеел во Тетово, Македонија, јави еуроњуз Албанија.

Поранешниот конзул на Албанија во Истанбул, Ермал Калеци изјавил дека Ердоган живеел во Тетово неколку месеци во 1999 година.

– Тој по излегувањето од затвор се засолни кај албанско семејство во Тетово. Ова е откако во 1998 година тој беше осуден за поттикнување верска омраза затоа што рецитирал песна во која ги споредува џамиите со касарните и верниците со војската, тврди Калеци.

За овој настан Ердоган бил осуден на 10 месеци затвор, од кои одлежал само четири месеци.

Continue Reading

Приказни

СЕКОЕ УТРО ИМАМ ЕДНА ЗАДАЧА: Ова е вистината за сопругите на БОГАТИТЕ ШЕИЦИ! Приказната за ДОМАЌИНКА ОД ДУБАИ (Фото)

Published

on

Вистинска лавина од коментари предизвика видео на кое сопругата на милионер од Дубаи покажа како всушност живее.

Соуди е во брак со арапскиот милионер Џамал, живеат во Дубаи, а таа истакнува дека третманот на принцезата е единственото нешто што и треба.

Се чини дека нејзината единствена задача наутро кога ќе стане е да сфати на што ќе ги потроши парите на сопругот тој ден.


Ја исполнува луксузниот начин на живот, како и тоа што нејзиниот партнер исполнува апсолутно се – од банални работи до прескапи секојдневни задачи.

Таа откри дека деновите ги поминува средувајќи ја косата и ноктите и дека кога е дотерана сака богат оброк.


Нејзиниот сопруг Џамал ​​редовно и дава пари за трошење и како што истакнува Соуди, сака целосно да ја разгали.

„Ова е ден од животот на богата домаќинка која живее во Дубаи“, напиша таа покрај една фотографија.


„Се разбудивме утрово и Џамал ​​рече дека ќе биде зафатен со работа, па ми даде пари за трошење и секако отидов во салонот за убавина“, објасни таа.

Му се допаѓа кога се грижам за себе и ги трошам неговите пари на мојот изглед“, вели таа.
Нејзиниот сопруг Џамал ​​редовно и дава пари за трошење и како што истакнува Соуди, сака целосно да ја разгали.

„Ова е ден од животот на богата домаќинка која живее во Дубаи“, напиша таа покрај една фотографија.
Потоа, во текот на вечерта, Џамал ​​и подари обетки кои ги дизајнираше специјално за неа.

Отишле во ресторан каде служат коктели со 24-каратно злато, а како изненадување на вечерта била пејачка која и ја испеала омилената песна.

Открила дека е многу внимателен и дека и посветува многу внимание и љубов, а најважно му е таа да е среќна и задоволна.

Корисниците на социјалните мрежи не се многу оптимисти кога станува збор за нивниот брак и веруваат дека ќе се разделат штом ќе ја снема таа сума на пари.

Continue Reading

Приказни

ТАА Е ЕДИНСТВЕНАТА СРБИНКА КОЈА НА СУЛТАНОТ му родила СИН: Била една од ретките што му дале наследник, а умрела од ТАГА

Published

on

Империјалниот харем од отоманската ера бил збирка на сопруги, слугинки и наложници на султанот, кои понекогаш броеле стотици. Некои биле ,,обични играчки“ или користени за производство на наследници, додека други постигнале голема моќ и влијание.

Во харемот на османлиските султани имало дури и Србинки, а најпознати биле Оливера Лазаревиќ и Мара Бранковиќ. Покрај нив имало и една жена која оставила длабока трага во Отоманската империја, а таа е Чичек Хатун. Имено, таа го родила синот на султанот Мехмед Втори и му станала сопруга.

Harem


Нејзиното потекло стана вистинска мистерија. Некои тврдат дека била Гркинка, Французинка, Унгарка… Меѓутоа, други сметаат дека била Србинка. Гијом Каурсен, секретар на Витезите на Св. Јована, вели дека Чичек Хатун била Србинка.

Презентацијата на Каурсен добива кредибилитет ако се земе предвид дека тој бил во контакт со принцот Џема, чиј син на султанот Фатих Мехмед го родил Чичек Хатун. Го имаме и нејзиниот братучед Исмаил бег, кој од Родос во 1486 година испратил тајно писмо на српски јазик до тогашниот голем везир Коча Давуд Паша. Интересно е што очигледно дури и големиот везир знаел српски, што укажува на важноста на српскиот јазик дури и на османлискиот двор.

Пристигнување во харемот

Чичек Хатун пристигнал во харемот во 1457 година, кога следело османлиското освојување на српскиот деспотизам. Таа беше една од ретките кои станаа сопруга на султанот Мехмед II и го родиа неговиот наследник, принцот Џемо.

Мајката со сите сили се обидела да го оттргне синот од европското влијание, но безуспешно. Се оженил со Елена, ќерка на Никола ди Питиљано.

Harem


Смртта на неговиот татко му донесе големи проблеми на неискусниот принц Џем. Штом умрел султанот Мехмед II, Џем се прогласил себеси за султан на Анадолија, а потоа настанале конфликти со неговиот брат Бајазит.

Бајазит долго време имал претензии за власт, имајќи предвид дека е роден во 1447 година и дека долго после тоа не се родил ниту еден друг принц, па затоа уште од мали нозе ја презел улогата на наследник (валах). Џем бил поддржан од неколку везири во диванот, како и од некои бегови, но пресудна поддршка на јаничарите и на големиот везир бил Бајазит, кој набрзо го победил својот брат Џем и станал осми турски султан.

Bajazit

Конфликтот со брат му Џема го чинеше живот. Имено, Џем бил убиен од јаничари кои биле на страната на Бајазитите. И покрај тоа што беше убиен многу млад, Џем остави неизбришлива трага во Отоманската империја, а токму тој го инспирираше Иво Андруиќ за познатото дело „Проклет суд“.

По смртта на нејзиниот син, Чичек Хатун побегна во Каиро. Смртта на Џем оставила длабока трага врз неа, а таа починала во 1498 година на 67-годишна возраст.

Извор: Kurir.rs

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк