Connect with us

Хуманост

Панчо ДНК е решен да израдува една тинејџерка: Подарува фризура и шминка за матурантка – ќерка на самохрана мајка

Published

on

Панчо од дуото ДНК е човек кој кога може и колку може секогаш се труди да помогне, па така и овој пат во пресрет на матурите на своите социјални мрежи откри дека ќе подари фризура и шминка на девојка која годинава ќе е матурантка, а која не може да си го дозволи тоа. Односно како што напиша тој во објавата предност имале девојките кои се одгледани од самохрани мајки.

Инаку, пејачот го откри и фризерот кој ќе ја подготвува девојката и за него не штедеше зборови: „Инаку шминката и фризурата за матурската вечер ќе биде направена од според мене најдобриот македонски шминкер и фризер Даниел Николовски кој без двоумење ја прифати мојата идеа и притоа додаде дека девојчето кое ќе отиде кај него ќе направи да блеска на нејзината матурска, а јас воопшто не се ни сомневам во неговите вешти и магични раце“.

Целиот негов пост ви го пренесуваме во целост:

„Драги мои.

Полека набилжуваат матурските прослави кои се еден од омилените и позначајни денови на тинејџерите. Со оглед на ситуацијата и општеството во кое живееме знаеме дека не секој може да си дозволи шминка и фризура за својата матурантка па оттука Панчо реши да подари и комплетно да ја подмири потребната сума за шминката и фризурата на некоја самохрана мајка која не може да го обезбеди тоа за својата ќерка.
Нема потреба да се срамите и слободно пишете во инбокс, а дискрецијата ви е загарантирана. Инаку шминката и фризурата за матурската вечер ќе биде направена од според мене најдобриот македонски шминкер и фризер Даниел Николовски кои без двоумење ја прифати мојата идеа и притоа додаде дека девојчето кое ќе отиде кај него ќе направи да блеска на нејзината матурска, а јас воопшто не се ни сомневам во неговите вешти и магични раце. 

Би ве замолиле само да го споделите постот или препратите до оној кому знаете дека навистина му е потребно. 

Приоритет имаат самохраните мајки.
Ви благодарам однапред.
Ваш Панчо“.

Хуманост

ДА ПОМОГНЕМЕ: Отворени се и телефонски броеви за донација за лекувањето Маре Симевска

Published

on

Потребни се донации за Маре Симевска (47) од Пехчево, која е маjка на три деца.
Потребно е да се соберат средства, за понатамошно лекување, а семејството не може да ги покрие сите трошоци.

Потребно е итно преместување од една клиника во друга за понатамошен третман на болеста која е со дијагноза:

ДГ:J18.8-друга пневмонија микро организам неозначенLoading…

J98.8-други означени респираторни заболувања.

„Секој Ваш денар во моментот, за нас ке биде од големо значење.

Однапред Ви благодариме за вашата подадена рака“, се вели во описот на објавата за донации.
Се замолуваат сите граѓани кои се во можност да донираат финансиски средства да ги уплатат на следната трансакциска сметка:

НА ИМЕ: Ѓорѓи Симевски

С-КА 300057100332473

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА АД СКОПЈЕ.

Отворени се и телефонски броеви за донации:

ТЕЛЕКОМ 143 122

А1 143 467

Граѓаните од странство може да донираат ТУКА.

Continue Reading

Хуманост

Ова насмеано момче има потреба од лекување во странство

Published

on

Да му помогнеме на Аце за што побрзо да се врати на безгрижната детска игра.

Аце има 8 години и по втор пат е опериран од тумор во мозокот. Нашето момче треба да продолжи со посебен радиолошки третман надвор од нашата држава за што се потребни финансиски средства од 80.000 евра.

Да донираме сите за Аце и да му помогнеме во неговиот пат кон излекувањето.

Сите потребни информации како да донирате, ги имате на фотографијата подолу:

Continue Reading

Хуманост

Малата Марија од Радовиш: Ми требаат патики, ме болат нозете, но не ѝ кажувам на мама да не тагува

Published

on

Сузана Тачева од село Ораовица можеби ќе останеше невидлива за јавноста доколку не ѝ го посакуваше најдоброто на својата 12-годишна ќерка Марија.

Од шест години самохрано ја расте со минимален месечен приход, а имало периоди и кога немале пари за храна, па седеле сами и гладни во една соба.

Тие немаат храна за сите денови од месецот, а ниту еднаш во годината не може да си купат нова облека, додека Марија ги носи тесните патики од минатата година и не ѝ кажува на мајка ѝ за да не тагува.

А, болката ја поднесува и дома и во училиште, но Сузана е жена со здравствени проблеми и не е способна ниту да работи.

– Живееме сами со ќерка ми. Сопругот е починат. Живееме во една соба, немаме пари да ја средиме куќата, земаме само 6.400 денари од социјално, а со тие пари не може ништо да се направи. Дали за мене, дали за Марија, нешто за сметки. Тешко се живее, вели Суза.

Како млада работела со тутун и заработувала пари, додека пред 12 години ја добива Марија, но потоа го губи сопругот.

– Се сеќавам на татко ми, живеевме сиромашно. Немаме услови за ништо. И да беше жив, мислам дека пак ќе беше исто. Тој ја тепаше мама, се сеќавам на тие моменти, не можев да ја одбрана, раскажува Марија во „Срце на дланка“.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк