Connect with us

Македонија

Наставниците ќе го враќаат авторитетот со ЌОТЕК – Класната од Кичево која удри ученик доби масовна поддршка!

Published

on

Наставничка во Кичево физички нападнала ученик во основно училиште. Оваа вест вчера предизвика бура од реакции на социјалните мрежи, а јавноста за случајов дозна од полицискиот билтен.

-Завчера во 15.20 часот во ОВР Кичево, С.И.(40) од Кичево пријавил дека неговиот малолетен син, ученик во едно основно училиште во Кичево, бил физички нападнат од неговата класна раководителка, соопшти МВР.

Неофицијално дознаваме дека станува збор за шлаканица која ученикот ја добил од наставничката.

Периодов актуелно е прашањето за воспитувањето на децата дома, но и во образовните установи.

Додека надлежните го истражуваат случајот јавноста „го даде својот суд“. Повеќето од нив велат дека „ќотекот е излезен од рајот“ и дека можеби оваа воспитна мерка е „изнудена“ за денешните генерации на деца кои знаат да провоцираат.

Повозрасните генерации велат дека скубењето, тегнењето за уво, благ удар со стапче во минатото биле нормална појава на училиште, а притоа не смееле да се пожалат дома затоа што родителите не застанувале на нивна страна.

-Денес, нешатата се поинакви, па така од модерните родители може да се слушне „Не го чувам јас, за некој да го тепа и/или малтретира, вели еден скопјанец.

Ви пренесуваме дел од реакциите на јавноста која побрза да ја оправда псотапката на наставничката:

-На времето училиштето беше воспитно-образовна институција, а сега е само образовна, па затоа Господ нека им е на помош на денешните деца и родители.

-Со тоа што на децата им се дадоа секакви права, наставниците го изгубија авторитетот, а родителите со европски вредности кои се „другари и другарки” со синот/ќерката исто така! Родител, наставник, треба да се авторитет,а не другари. Една глобална европска мафија го наметна и уште наметнува деструктивен систем за целото општество.

-Јас кога учев подобро беше наставникот да ме искубе, отколку дома да кажам, три пати повеќе ке ме превоспитаа. Па еве не сум истрауматизирана.

-Браво! Додека не им дадат право да заигра стапче, ќе им се качуваат на глава и ќе прават се што сакаат. -Децата се излезени од контрола немаат никаква почит кон наставниците. Треба промена на законот под итно.

-Децата треба да имаат почит кон наставниците. Скроз се деградирани наставниците, без никаков авторитет ниту од родителите, а се разбира покрај нив, ниту од учениците. Ние кога учевме да им речевме на родителите дека не удрил наставник, дупло ќотек ќе си добиевме, а не пак да трчаат родителите кај наставникот и да го пишуваат по порталите. Луѓе, родители свестете се еднаш! Ова е зло што го правите и на децата и на општеството! Браво за наставничката треба да се знае кој е наставник, а кој ученик и ние сме биле ученици и имало ред ќе те искараат во школо, а дома и ќутек ќе добиеш. Овие денешни родители само штета прават на своите деца за понатаму во животот. На што личи ова до кој степен се дојде срамота и голема брука за родителите поддржувачи на своите деца паразити.

– Да се вратат стапчиња за воспитни мерки во училиштата, за секое невоспитано дете – казна за родителот. Ако нема да плати ќе ги мете пазарите!

-Сме јаделе ќутек и на улица и во школо, а дома кога ќе сум се вратил и кога не сум бил крив сум јадел ќутек ! Во војска и вц сме чистеле и команда атомски во коприви да се фрлаш итн. па ништо не ни фали ! Подршка за учителите!

-Ако е со причина ќотекот поддршка до наставничката, но не верувам дека е без некоја причина. Во мое време ако наставникот ти врзеше шлаканица требаше да бидеш среќен што си поминал со толку, не дај Боже па да ти речеше утре да дојде и родител се знаеше што значи тоа – дупли ќотек ке си го однесеш и од родителот.

Скопје инфо

Македонија

Ќе ве расплаче! Објавена “Кажу да време лечи све” – гласот на нашиот ангел изваден со посебна технологија (ВИДЕО)

Published

on

„Кажу да време, време лечи све, ал шта ми врeди вечност без тебе”… се стиховите од рефренот на последната отпеана песна, која се чинеше никогаш нема да го здогледа светлото на денот.

Имено, со помош на новата АИ технологија е изваден вокалот и пијаното за од демо да се направи студиска снимка, која денес доживеа свое издание.

Песната е оставена како аманет на еден од ретките вистински пријатели кој што Тоше ги имаше во неговиот живот- нашиот познат радио водител, диџеј и продуцент Кирил Зарлинов попознат како Ерик Фокс, кој одлучи оваа демо снимка комплетно аранжмански да ја заврши и да ја даде како подарок од Тоше за сите негови обожаватели по повод неговиот роденден, се со цел неговиот лик и дело никогаш да не бидат заборавени.

Автор на музиката и текстот е Зоран Ѓорѓевиќ, а аражманот и продукцијата се на Кирил Зарлинов (диџеј Ерик Фокс).

Миксот и мастерингот се на нашиот познат микс инженер, кој долги години живее и работи во САД Костадин Камчев – „Студио Моцарт“ од Њу Џерси, кој има три номинации на музичките ГРЕМИ награди за најдобар микс инженер.

https://youtu.be/mpizP1g2dBo

Continue Reading

Македонија

Денеска ќе наполнеше 43 години: На денешен ден е роден Тоше Проески

Published

on

Во Прилеп на денешен ден е роден Тоше Проески.

Музичката кариера ја започна со настапот на „Мелфест“ во 1997 година. Патот кон ѕвездите му го отворија песните „Усни на усни“, „Сонце во твоите руси коси“, „Пушти ме“ (1997) и „Остани до крај“ (1998). Тој беше претставник на Република Македонија за песна на Евровизија во 2004 година во Истанбул, Турција, и го освои 14-то место со песната „Ангел си ти (Life)“.

Во 2004 година, Проески беше именуван за регионален Амбасадор на добра волја на УНИЦЕФ. По тој повод ја издаде песната „За овој свет“. Со песната „Чија си“ во 2003 година Тоше победи на белградскиот музички фестивал „Беовизија“ со што дефинитивно прерасна во најголема регионална музичка ѕвезда на некогашните ЈУ простори.

Тој ги објави албумите „Синот Божји“ (2000), „Некаде во ноќта“ (2001), „Ако ме погледнеш в очи“ (2003), „Ако ме погледаш у очи“ – верзија на српски јазик (2003) „Ден за нас“ (2004), „Дан за нас“ – верзија на српски јазик (2004) „По тебе“ (2005), „Пратим те“ – верзија на српски јазик (2005) „Божилак“ (2006), „Игри без граници“ (2007) и „Игре без границе“ – хрватска верзија (2007).

Сингловите од албумот „По тебе“ по неколку месеци се наоѓаа на највисоките места на музичките топ-листи во Хрватска, Македонија, Србија, Црна Гора, Словенија и Босна и Херцеговина.

Неговото издание „Божилак“ е компилација од преработки на 14 избрани традиционални македонски песни. Објавени се и ДВД-изданија на негови концерти во 2004 и 2006 година.

Речиси секоја негова песна беше хит како што се: „Усни на усни“, „Соба за тага“, „Ако ме погледнеш в очи“, „Тајно моја“, „Немаш ни благодарам“, „Срце није камен“, „Кој ли ти гризе образи“.

Тоше ги привршуваше студиите на Музичката академија во Скопје и работеше на музичката кариера за своја промоција во светски рамки.

Последниот концерт во Македонија го одржа на 5 октомври на Градскиот стадион ( Арената Филип Втори) во Скопје. Концертот беше хуманитарен и наменет за обнова на основните училишта во земјава.

Постхумно државата Република Македонија го прогласи за заслужен граѓанин.

Тоше Проески загина на 16 октомври 2007 година во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка во Хрватска. Владата на Република Македонија во негова чест во неговото родно Крушево изгради мавзолеј – Спомен куќата на Тоше, каде низ музејска поставка од восочни фигури со неговиот лик во природна големина, лични предмети, музички инструменти, фотографии, видеа, сувенири… е прикажан целиот негов живот и музичкиот опус во кусата, но пребогата кариера

Continue Reading

Македонија

НОЌТА ПРЕД ВОДИЦИ Е НАЈМОЌНАТА НОЌ ВО ГОДИНАТА

Published

on

Големиот христијански празник – Водици, се слави на 19 јануари, со традиционално фрлање за Светиот крст.

На овој ден се слави споменот на Христовото крштевање на реката Јордан и Божјиот изглед во форма на гулаб и глас: „Ова е мојот Син и Него послушнете го“.

На Богојавление, 19 јануари, завршуваат некрстените денови. На овој ден се осветува вода во сите цркви и храмови. Тоа е свечен обред на кој, скоро редовно, присуствуваат многу луѓе, кои носат осветена вода во своите домови, бидејќи оваа Света вода – Богојавленска, се чува во секој дом во текот на целата година како големо светилиште, и се користи само при голема потреба (болест, вознемирување од зли духови).

Богојавление е еден од најголемите христијански празници и соодветно на тоа, се развиле многу народни обичаи поврзани со самиот ден, како и ноќта пред Богојавление.

1. Отворање на небото

Ова е најпознатиот обичај поврзан со Богојавленската ноќ. Имено, се верува дека еден ден пред Богојавление, точно на полноќ, се отвораат небесата. По тој повод, треба да се погледне во небото и да се замислат желби за кои се верува дека сигурно ќе се остварат.

2. Огледала под перницата

Вообичаено е невенчаните девојки да ставаат огледала под перниците ноќта пред Богојавление, бидејќи се верува дека така ќе го сонуваат младичот со кој ќе стапат во брак.

3. Вода од извор

Во некои делови, вообичаено е младите девојки да одат на недопрен извор на вода утрото на Богојавление, да фрлат неколку зрна пченица или некои други житни култури во неа и да кажат: „Како што поминува водата, така ќе се бере и жетвата на нашите полиња“. Потоа ја полнат водата и ја носат до своето домаќинство. На некои места, сè уште е зачуван обичајот на семејството да пие малку од таа вода преку секира, бидејќи се верува дека на тој начин ќе се избегнат расправии меѓу нив.

4. Предвидување на времето

Обичај е некаде постарите жени да ги земаат предвид временските услови на Богојавление и со тоа да предвидат каква ќе биде годината. Ако, на пример, има мраз и снег на тој ден, се верува дека годината ќе биде плодна, а ведро време најавува сува година.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк