Connect with us

Технологија

Извонреден ЧОВЕЧКИ РОБОТ НА ТЕСЛА (ВИДЕО)

Published

on

Хуманоидниот робот на Тесла, дизајниран како асистент на луѓето дома или во фабриките, доби нова развојна верзија, подобрени софтверски и хардверски можности.

Хуманоидниот робот Tesla Bot, со прекар Optimus, минатата година беше претставен на јавноста како ран прототип, а оваа недела беа објавени неколку детали за понатамошниот развој и моменталната состојба на тој проект.

Како дел од годишниот состанок на инвеститори, Tesla објави видео во кое гледаме напредок во развојот на роботот, како и клучни функции на кои во моментов се работи.

За разлика од не толку импресивниот прв прототип, кој можеше само да оди, и прилично нестабилно, надградениот Tesla Bot сега може да извршува неколку едноставни задачи. На пример, тој е способен да учи едноставни движења од луѓето и потоа да ги повторува, може да ја запомни својата околина и да се прилагоди на неа, а со текот на времето треба да може да извршува сè покомплексни рачни задачи. Затоа, јасно е дека Tesla сè уште има за цел овој робот да стане „соработник“ на луѓето во фабриките или асистент дома или во разни институции, секаде каде што е потребна таква помош.

На објавеното демо видео се гледа како Tesla Bot извршува токму такви „човечки“ задачи и копира движења, а се истакнува и можноста за активно контролирање на вртежниот момент на неговите мотори, т.е. „зглобови“. Ова му овозможува на роботот подобра интеракција со околината, па – ако му се верува на видеото – може да препознае кога да користи повеќе, а кога помалку сила за да ги движи екстремитетите.

Се додека Optimus не стане асистент во нашите секојдневни домашни работи или не може да ги замени работниците во фабричките погони, веројатно ќе поминат години и години. Но, напредокот што го постигнаа сега во Tesla покажува дека тие се сериозни во намерата да го донесат својот хуманоиден робот на пазарот, а не само уште еден во серијата проекти на Маск што го привлекуваат вниманието.

Мрежите се шегуваа со Елон Маск па се споделуваат слики со женски робот и размена на бакнежи 🙂

Elon Musk company in final stages of making a robot wife

Свет

Саудиска Арабија ќе го гради пустинскиот облакодер долг 75 милји, ќе чини 1 трилион долари! (Видео)

Published

on

Саудиска Арабија го претстави планот за пустински облакодер долг 75 милји кој чини 1 трилион долари.


Саудиска Арабија ги претстави плановите за облакодер долг 75 милји наречен Mirror Line, кој ќе се протега низ нејзината пустина, каде ќе бидат сместени до пет милиони луѓе. Се предвидува дека ќе чини неверојатни 1 трилион долари.

Најсовремениот облакодер ќе биде повисок од Емпајер Стејт Билдинг, направен од стакло со огледало и дел од пустинскиот град наречен Неом, кој ќе биде со големина на Масачусетс.

Here's a first look into the NEOM video progress so far 2023

Градот наречен Неом беше најавен во јануари 2021 година од саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман, откако рече дека сака неговата земја да има градежен проект иконски и безвременски како Египетските пирамиди.

Во тоа време, принцот Мухамед рече: „Линијата е проект што е цивилизациска револуција што ги става луѓето на прво место“, тврдејќи дека сака Mirror Line да биде готова до 2030 година, иако инженерите рекоа дека може да потрае педесет години за да се изгради.

Тој понатаму рече дека проектот ќе им овозможи на милион жители да се сретнат на пет минути пешачење и да патуваат од крај до крај за дваесет минути. Исто така, наводно, ќе се напојува со обновлива енергија.

Continue Reading

Технологија

Новата мрежа „ТРЕДС“ веќе со ДЕСЕТ МИЛИОНИ ЧЛЕНОВИ ЗА НЕКОЛКУ ЧАСА !

Published

on

Технолошката компанија „Мета“ ја претстави новата апликација дизајнирана како конкуренција на „Твитер“, што претставува директен предизвик на платформата за социјални медиуми во сопственост на Илон Маск.

Апликацијата за микроблогови наречена „Тредс“ се појави на „Еп стор“ на „Епл“ и веќе има ДЕСЕТ милиони членови за само неколку часа напиша сопственикот на Мета, Марк Цукерберг.

Наведена е како апликација за разговор базирана на текст, поврзана со „Инстаграм“, а описот посочува дека тоа е искуство со микроблогови слично на „Твитер“.

– „Тредс“ е место каде што заедниците се здружуваат за да разговараат за сè, од теми за кои се грижите до она што ќе биде тренд утре – се наведува во соопштението.

Оваа вест дојде по само неколку дена откако извршниот директор Илон Маск објави привремено ограничување на бројот на објави што корисниците можат да ги читаат на страницата на социјалната мрежа.

„Тредс“, која во суштина ќе служи како апликација за текстуален разговор на „Инстаграм“, се очекува да биде бесплатна за користење, што ќе им овозможи на корисниците да ги следат профилите што ги следат на платформата за споделување фотографии и да го задржат истото корисничко име.

Последните најави на Маск за преземање податоци од мрежата без дозвола на раководството на компанијата предизвикаа бурни реакции кај корисниците на „Твитер“, а експертите за реклами рекоа дека тоа ќе ја поткопа позицијата на новата извршна директорка Линда Јакарино, која ја презеде функцијата минатиот месец.

Истата може да се симне на Гугл плеј и на Ап стор.

Сѐ повеќе компании ги суспендираат профилите, престануваат да рекламираат или целосно го напуштаат „Твитер“, платформата која Илон Маск ја презеде кон крајот на минатата година.

Continue Reading

Забава

ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА СОЗДАДЕ ДИГИТАЛНА КОПИЈА ОД ЏЕНИФЕР ЛОПЕЗ – Ова е иднината на рекламите (ВИДЕО)

Published

on

Компанијата за бродски крстарења Virgin Voyages лансираше нова кампања за привлекување патници, искористувајќи ја вештачката интелигенција за да создаде дигитална копија на поп-ѕвездата Џенифер Лопез.

Централниот спот на кампањата почнува со сцена во која заводливата Лопез ги кани гледачите на крстарење, меѓутоа тогаш се случува некаква „грешка“ во „матрицата“ – дознаваме дека всушност се работи за дигитален аватар зад чие лице стои маж по име Кајл.

Рекламата потоа добива хумористичен пресврт, така што повеќе луѓе од креативниот тим на Virgin Voyages сакаат да ја испробаат технологијата и да дадат своја интерпретација на популарната Џеј-Ло.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк