Connect with us

Технологија

Извонреден ЧОВЕЧКИ РОБОТ НА ТЕСЛА (ВИДЕО)

Published

on

Хуманоидниот робот на Тесла, дизајниран како асистент на луѓето дома или во фабриките, доби нова развојна верзија, подобрени софтверски и хардверски можности.

Хуманоидниот робот Tesla Bot, со прекар Optimus, минатата година беше претставен на јавноста како ран прототип, а оваа недела беа објавени неколку детали за понатамошниот развој и моменталната состојба на тој проект.

Како дел од годишниот состанок на инвеститори, Tesla објави видео во кое гледаме напредок во развојот на роботот, како и клучни функции на кои во моментов се работи.

За разлика од не толку импресивниот прв прототип, кој можеше само да оди, и прилично нестабилно, надградениот Tesla Bot сега може да извршува неколку едноставни задачи. На пример, тој е способен да учи едноставни движења од луѓето и потоа да ги повторува, може да ја запомни својата околина и да се прилагоди на неа, а со текот на времето треба да може да извршува сè покомплексни рачни задачи. Затоа, јасно е дека Tesla сè уште има за цел овој робот да стане „соработник“ на луѓето во фабриките или асистент дома или во разни институции, секаде каде што е потребна таква помош.

На објавеното демо видео се гледа како Tesla Bot извршува токму такви „човечки“ задачи и копира движења, а се истакнува и можноста за активно контролирање на вртежниот момент на неговите мотори, т.е. „зглобови“. Ова му овозможува на роботот подобра интеракција со околината, па – ако му се верува на видеото – може да препознае кога да користи повеќе, а кога помалку сила за да ги движи екстремитетите.

Се додека Optimus не стане асистент во нашите секојдневни домашни работи или не може да ги замени работниците во фабричките погони, веројатно ќе поминат години и години. Но, напредокот што го постигнаа сега во Tesla покажува дека тие се сериозни во намерата да го донесат својот хуманоиден робот на пазарот, а не само уште еден во серијата проекти на Маск што го привлекуваат вниманието.

Мрежите се шегуваа со Елон Маск па се споделуваат слики со женски робот и размена на бакнежи 🙂

Elon Musk company in final stages of making a robot wife

Технологија

Петар и Никола ги дизајнираа првите македонски рамки за очила од отпад од кафе!

Published

on

Искористеното кафе да не биде отпад и да заврши на депонија, туку да биде суровина од која ќе се направи органско ѓубриво и конкретни производи за секојдневна употреба, како на пример очила или пак други декоративни предмети.

Водени од идејата за циркуларна економија, младите Петар Стефаноски и Никола Вучков како дел од тимот Coffеe Мates, креираа еколошко решение за намалување на количините на отпад кои завршуваат на депониите со реупотреба и рециклирање на отпадот од кафе, кое неодамна беше избрано како еден од победниците од третата генерација на млади од проектот RISE, организиран од Здружението за социјални иновации АРНО.

Тие неодамна учествуваа и на регионалниот собир на нови социјални претпријатија RISE Bootcamp 2023, кој се одржа во Тирана, Албанија како дел од проектот на RISE. Тимот на Coffee Mates го освои првото место со својата презентација пред тричленото жири кое го сочинуваа претставници на програмата RISE, RYCO и останати регионални здруженија за социјални иновации.

Цело интервју на Иновативност

Continue Reading

Балкан

Државиште! Изградена првата фотоволтаична пловечка централа во АЛБАНИЈА (Видео)

Published

on

По успешното завршување на фазата на имплементација, пловечката фотоволтаична централа во Елбасан започна со работа, јави весникот „Илинден“.

-Првата пловечка централа во Албанија произведува струја од обновлива енергија која се внесува во албанската енергетска мрежа. Централата се наоѓа во вештачката акумулација Бања, со која управува норвешката компанија „Статкрафт“. Хидроелектраната е со моќност од 72 мегават часови. Ова е иновативен проект за истражување и развој со инсталирана моќност од 2 мегават часови и планирано годишно производство од околу 2,6 гигаватчасови, додава весникот повикувајќи се на објава на компанијата.

Оваа пловечка фотоволтаична технологија е развиена од норвешката компанија Ocean Sun и имплементирана со албанската компанија Доко. Покрај производството на обновлива енергија, овој истражувачки и развоен проект ќе послужи и како основа за учење и оценување на потенцијалните придобивки од оваа технологија.

-Ја завршивме фазата на имплементација на пловечката фотоволтаична централа Бања, иновативен проект за истражување и развој кој може да придонесе за развој на обновливите извори на енергија. Врз основа на потенцијалот на обновливата енергија во Албанија, веруваме дека земјата може да игра клучна улога како иноватор за обновлива енергија во регионот, изјавил Симен Бреин, потпретседател на „Статкрафт“ за Европа.

Според Ригела Гегприфти, генерален директор на Статкрафт во Албанија, завршувањето на фазата на имплементација на овој проект за истражување и развој претставува уште едно достигнување на компанијата во Албанија.

-Овој проект е реализиран во тесна соработка со албанските власти. „Статкрафт“ е најголемиот приватен инвеститор во Албанија во обновливи извори на енергија со хидроцентралите Бања и Моглица и во моментов ги разгледуваме можностите за понатамошна оптимизација на овие средства за обновлива енергија, изјавила Гегприфти.

Компанијата „Статкрафт“ е присутена во Албанија од 2007 година. 

Видео:

https://fb.watch/jaXeSEGEqD/

Continue Reading

Технологија

Велосипед кој ви овозможува да возите и да џогирате во исто време (ВИДЕО)

Published

on

Единственото превозно средство кое се вика Lopifit, е електричен велосипед кој во исто време е и лента за трчање. Направен е во земјата на велосипедите, Холандија.

Оној кој го вози, Lopifit му овозможува да поминува поголеми дистанци за кратко време, отколку да оди пеш, но притоа истовремено има и интензивен кардио тренинг надвор.

Неговите креатори тврдат дека овој необичен велосипеди исто така е погоден за оние кои не сакаат да возат велосипеди или некои физички ограничувања не им го дозволуваат тоа.

Lopifit овозможува движење со пешачко темпо од околу 5 км/ч, но и движење со брзина од околу 30 км/ч. Опремен е со робусна литиумска батерија од Samsung и електромотор Bafang, а со едно полнење на батеријата може да се помине и до 80 километри.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк