Connect with us

Македонија

„Животот ми го упропасти, полицијата не помага, а капка по капка собирам да преживеам“ – Атиџе низ солзи

Published

on

Кај да одам, што да правам, животот ми го упропасти, а полицијата не мрда со прст, вели низ солзи  хероината од „Медена земја“, Атиџе Муратова, која по којзнае кој пат се жали од проблемите што и ги прави нејзиниот сосед.

Атиџе се жали од него и на полицијата и во медиуми, но овој проблем откако се појави во документарецот и откако сите дознаа за неа и нејзиниот мед, не се решава. Така е и овој пат. Таа се јавила во редакцијата на ММС расплакана и очајна.

-Ми украл кошарина.  Пчелите сами пред 10 дена ми се роеја во куќата, силни беа можеа 10 кила мед да дадат. И ги снема.  Детето на соседот кажало на брат ми дека тој ги земал. Рекло- татко ми ја однесе ама не знам каде. И сега што да правам? Ова не е прв пат. Кај да одам кој да ми помогне? Не е прв пат да ме краде. Кај да одам? Ни полиција реагира ни бутур.  Што да правам? Да одам ли јас  неговите да ги крадам, бидејќи полицијата не сака да го реши проблемот со години. Овој човек животот ми го упропасти. Се му е одобрено и сите не изгоре, сите што таму чуваме пчели. И никој ништо не помага, вели низ солзи Атиџе за ММС и додава:

-Ако нешто се случи полиција не сакам да видам, штом си седат со скрстени раце. Затоа апелирам до сите добри луѓе кои можат да ми помогнат, бидејќи јас многу сум разочарана од полицијата. Се трудиш да работиш чесно и не бива.  Лани ми украде, сега пак. Па јас од што ќе живеам.  Утре ќе одам во Свети Николе во полиција да го пријава. Иако знам, што да одам во полиција, кога не е прв пат, сум го пријавувала и до сега и ништо не превземаат.  Затоа ќе го тужам и него и полицијата. Лани се пожалив ми рекоа не можеме да го најдовме.  И мед ми кардеше, па лаже мигрантите го направиле тоа и тие му веруваат, вели Атиџе за ММС.

ММС и порано информираше дека Атиџе има проблем со соседот, но очигледно дека ништо не е превземено. Според неа овој човек не ја краде само неа, туку и другите, кои во селото Бекирлија чуваат и питоми и диви пчели.

-И овој живот не е живот, ти да работиш а друг да печали.  Кај да одам, кај да бегам, кај да се иселам ова веќе не се трпи. Ми се жалат луѓето што исто така чуваат пчели таму и викаат како да да одиме во полиција, зарем нешто ќе направат. Џабе. Биле и никому ништо. Ќе им речат таков си е што да правиме. Тоа ли е одговор? Сериозно ќе го тужам и него и полицијата.  Еднаш барем да го казнат мислам дека нема да прави така,  ама вака е силен, дека никој ништо не му може и си прави што сака. А јас капка по капка собирам да преживеам. Чесно да живеам. И не бива и не бива. Утре, пак, ќе одам во полиција во Свети Николе да се жалам кај командирот, да го  пријавам по којзнае кој пат. Оти јас навистина нема веќе кај да се обратам. Сите во селото исто мислиме, дека човеков ќе направи поголема беља и после ќе биде доцна за реагирање. Па и екипата од „Медена земја“ рече ќе ми помогне и тие никаде ги нема, ќе му речат да не прави веќе така и толку. Ваков човек не сум видела во животот, штетник, додава на крајот Атиџе за ММС.

Македонија

Македонија и сè е можно: Платил 350 евра рушвет за возачка, па се жалел во полиција дека не му завршиле работа

Published

on

38-годишен жител на тетовско ѝ дал 350 евра на жена која тврдела дека ќе му „помогне“ при полагање, а откако го измамила, случајот го пријавил во полиција, соопшти МВР.

„На 06.06.2023 во 14.00 часот во СВР Тетово, А.Р.(38) тетовско Синичане пријавил дека бил измамен од едно женско лице за сума од 350 евра. Според пријавеното, тие се договориле со жената, вработена во автошкола, таа да му помогне при полагање на возачки испит, но договореното не било завршено, по што таа не му се јавувала на телефонските повици и сфатил дека бил измамен“, велат од полицијата.

Во кусото соопштение нема информација од МВР за тоа дали пријавителот ќе одговара за кривичното дело што го признал со самата пријава – дека дал поткуп, но се вели дека полицијата работи на расчистување на случајот.

Continue Reading

Македонија

Лани во Македонија се породиле 17 девојчиња кои немале наполнето ниту 15 години

Published

on

Минатата година во земјава се родени вкупно 18.183 деца, од кои живородени 18.073, а мртвородени 110.

-Бројот на живородените деца во споредба со 2021 година е намален за 3,1 отсто. Во структурата според пол, кај живородените деца машките имаат поголемо учество, и тоа од 51,2 отсто, односно на 100 живородени женски деца 104,8 се машки, соопшти Државниот завод за статистика.

Вонбрачни живородени деца се 2.298 или 12,7 отсто од вкупниот број живородени деца

Continue Reading

Македонија

Ново ВИДЕО од тепање пациент во Бардовци: Добредојде кај Џомбата, извини нема …

Published

on

Вознемирувачко видео на кое пациенти во психијатриската болница Бардовци снимаат и тепаат новодојден пациент се појави на социјалните мрежи кое се појави вчера по социјалните мрежи.

Читател на Булевар.мк ни испрати уште едно видео на кое се гледа насилство врз пациенти во Бардовци кое е на истиот профил на кое беше постирано вчерашното видео.
Погледнете за што се работи:

Денеска медиумите известија дека ДЗСИ веќе издал налог за вонреден инспекциски надзор во ЈЗУ Психијатриска болница „Бардовци“.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк