Connect with us

Македонија

„Животот ми го упропасти, полицијата не помага, а капка по капка собирам да преживеам“ – Атиџе низ солзи

Published

on

Кај да одам, што да правам, животот ми го упропасти, а полицијата не мрда со прст, вели низ солзи  хероината од „Медена земја“, Атиџе Муратова, која по којзнае кој пат се жали од проблемите што и ги прави нејзиниот сосед.

Атиџе се жали од него и на полицијата и во медиуми, но овој проблем откако се појави во документарецот и откако сите дознаа за неа и нејзиниот мед, не се решава. Така е и овој пат. Таа се јавила во редакцијата на ММС расплакана и очајна.

-Ми украл кошарина.  Пчелите сами пред 10 дена ми се роеја во куќата, силни беа можеа 10 кила мед да дадат. И ги снема.  Детето на соседот кажало на брат ми дека тој ги земал. Рекло- татко ми ја однесе ама не знам каде. И сега што да правам? Ова не е прв пат. Кај да одам кој да ми помогне? Не е прв пат да ме краде. Кај да одам? Ни полиција реагира ни бутур.  Што да правам? Да одам ли јас  неговите да ги крадам, бидејќи полицијата не сака да го реши проблемот со години. Овој човек животот ми го упропасти. Се му е одобрено и сите не изгоре, сите што таму чуваме пчели. И никој ништо не помага, вели низ солзи Атиџе за ММС и додава:

-Ако нешто се случи полиција не сакам да видам, штом си седат со скрстени раце. Затоа апелирам до сите добри луѓе кои можат да ми помогнат, бидејќи јас многу сум разочарана од полицијата. Се трудиш да работиш чесно и не бива.  Лани ми украде, сега пак. Па јас од што ќе живеам.  Утре ќе одам во Свети Николе во полиција да го пријава. Иако знам, што да одам во полиција, кога не е прв пат, сум го пријавувала и до сега и ништо не превземаат.  Затоа ќе го тужам и него и полицијата. Лани се пожалив ми рекоа не можеме да го најдовме.  И мед ми кардеше, па лаже мигрантите го направиле тоа и тие му веруваат, вели Атиџе за ММС.

ММС и порано информираше дека Атиџе има проблем со соседот, но очигледно дека ништо не е превземено. Според неа овој човек не ја краде само неа, туку и другите, кои во селото Бекирлија чуваат и питоми и диви пчели.

-И овој живот не е живот, ти да работиш а друг да печали.  Кај да одам, кај да бегам, кај да се иселам ова веќе не се трпи. Ми се жалат луѓето што исто така чуваат пчели таму и викаат како да да одиме во полиција, зарем нешто ќе направат. Џабе. Биле и никому ништо. Ќе им речат таков си е што да правиме. Тоа ли е одговор? Сериозно ќе го тужам и него и полицијата.  Еднаш барем да го казнат мислам дека нема да прави така,  ама вака е силен, дека никој ништо не му може и си прави што сака. А јас капка по капка собирам да преживеам. Чесно да живеам. И не бива и не бива. Утре, пак, ќе одам во полиција во Свети Николе да се жалам кај командирот, да го  пријавам по којзнае кој пат. Оти јас навистина нема веќе кај да се обратам. Сите во селото исто мислиме, дека човеков ќе направи поголема беља и после ќе биде доцна за реагирање. Па и екипата од „Медена земја“ рече ќе ми помогне и тие никаде ги нема, ќе му речат да не прави веќе така и толку. Ваков човек не сум видела во животот, штетник, додава на крајот Атиџе за ММС.

Македонија

На празник си заминуваат праведните: По долго боледување, почина таткото на Тоше Проески

Published

on

Почина Никола Проески, татко на легендарниот музичар Тоше, а веста за неговото заминување денес на социјалните мрежи ја објави Дора, неговата ќерка.

–Светол патот, татко мој! – напиша таа на социјалните мрежи. 

Continue Reading

Македонија

Ќе ве расплаче! Објавена “Кажу да време лечи све” – гласот на нашиот ангел изваден со посебна технологија (ВИДЕО)

Published

on

„Кажу да време, време лечи све, ал шта ми врeди вечност без тебе”… се стиховите од рефренот на последната отпеана песна, која се чинеше никогаш нема да го здогледа светлото на денот.

Имено, со помош на новата АИ технологија е изваден вокалот и пијаното за од демо да се направи студиска снимка, која денес доживеа свое издание.

Песната е оставена како аманет на еден од ретките вистински пријатели кој што Тоше ги имаше во неговиот живот- нашиот познат радио водител, диџеј и продуцент Кирил Зарлинов попознат како Ерик Фокс, кој одлучи оваа демо снимка комплетно аранжмански да ја заврши и да ја даде како подарок од Тоше за сите негови обожаватели по повод неговиот роденден, се со цел неговиот лик и дело никогаш да не бидат заборавени.

Автор на музиката и текстот е Зоран Ѓорѓевиќ, а аражманот и продукцијата се на Кирил Зарлинов (диџеј Ерик Фокс).

Миксот и мастерингот се на нашиот познат микс инженер, кој долги години живее и работи во САД Костадин Камчев – „Студио Моцарт“ од Њу Џерси, кој има три номинации на музичките ГРЕМИ награди за најдобар микс инженер.

https://youtu.be/mpizP1g2dBo

Continue Reading

Македонија

Денеска ќе наполнеше 43 години: На денешен ден е роден Тоше Проески

Published

on

Во Прилеп на денешен ден е роден Тоше Проески.

Музичката кариера ја започна со настапот на „Мелфест“ во 1997 година. Патот кон ѕвездите му го отворија песните „Усни на усни“, „Сонце во твоите руси коси“, „Пушти ме“ (1997) и „Остани до крај“ (1998). Тој беше претставник на Република Македонија за песна на Евровизија во 2004 година во Истанбул, Турција, и го освои 14-то место со песната „Ангел си ти (Life)“.

Во 2004 година, Проески беше именуван за регионален Амбасадор на добра волја на УНИЦЕФ. По тој повод ја издаде песната „За овој свет“. Со песната „Чија си“ во 2003 година Тоше победи на белградскиот музички фестивал „Беовизија“ со што дефинитивно прерасна во најголема регионална музичка ѕвезда на некогашните ЈУ простори.

Тој ги објави албумите „Синот Божји“ (2000), „Некаде во ноќта“ (2001), „Ако ме погледнеш в очи“ (2003), „Ако ме погледаш у очи“ – верзија на српски јазик (2003) „Ден за нас“ (2004), „Дан за нас“ – верзија на српски јазик (2004) „По тебе“ (2005), „Пратим те“ – верзија на српски јазик (2005) „Божилак“ (2006), „Игри без граници“ (2007) и „Игре без границе“ – хрватска верзија (2007).

Сингловите од албумот „По тебе“ по неколку месеци се наоѓаа на највисоките места на музичките топ-листи во Хрватска, Македонија, Србија, Црна Гора, Словенија и Босна и Херцеговина.

Неговото издание „Божилак“ е компилација од преработки на 14 избрани традиционални македонски песни. Објавени се и ДВД-изданија на негови концерти во 2004 и 2006 година.

Речиси секоја негова песна беше хит како што се: „Усни на усни“, „Соба за тага“, „Ако ме погледнеш в очи“, „Тајно моја“, „Немаш ни благодарам“, „Срце није камен“, „Кој ли ти гризе образи“.

Тоше ги привршуваше студиите на Музичката академија во Скопје и работеше на музичката кариера за своја промоција во светски рамки.

Последниот концерт во Македонија го одржа на 5 октомври на Градскиот стадион ( Арената Филип Втори) во Скопје. Концертот беше хуманитарен и наменет за обнова на основните училишта во земјава.

Постхумно државата Република Македонија го прогласи за заслужен граѓанин.

Тоше Проески загина на 16 октомври 2007 година во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка во Хрватска. Владата на Република Македонија во негова чест во неговото родно Крушево изгради мавзолеј – Спомен куќата на Тоше, каде низ музејска поставка од восочни фигури со неговиот лик во природна големина, лични предмети, музички инструменти, фотографии, видеа, сувенири… е прикажан целиот негов живот и музичкиот опус во кусата, но пребогата кариера

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк