Connect with us

Забава

Светот се простува од легендата ТИНА ТАРНЕР

Published

on

Светот се простува од легендарната рок пејачка Тина Тарнер. 

По долго боледување на 83-годишна возраст таа почина синоќа во нејзиниот дом во близина на Цирих, Швајцарија.

Славната пејачка во последните години од својот живот, страдаше од бројни здравствени проблеми поврзани со канцерогено боледување, мозочен удар и откажување на бубрезите.

Нејзиниот подем кон врвот на ранг листите и славата започна уште во 60-тите година, во кои твореше со својот тогашен сопруг Ајк Тарнер.

Т.н. „кралица на рок ен ролот“ се прослави со своите жестоки и интензивни настапи во живо, како и впечатливиот глас, а во текот на својата кариера, освои 8 греми награди и во 2021-та година влезе во халата на славните на рок енд рол музиката, како соло изведувач, откако претходно заедно со Ајк, таа чест и беше доделена во 1991-та година.

Обожавателите ширум светот оддадоа сопствена почит – со цвеќе положено на ѕвездата на Тарнер на Булеварот на славните во Холивуд во Лос Анџелес и запалени свеќи пред нејзиниот дом во Куснахт, во близина на Цирих. Букети беа оставени пред лондонскиот театар Алдвич – сегашниот дом на мјузиклот по име Тина, за животот на покојната пејачка.

„Генерално за црните луѓе, таа беше вратата, таа отвори толку многу врати за толку многу артисти, дури и тие да не го знаеле тоа, да се биде моќна и успешна личност.

Едноставно таа ги насмевнуваше сите преку музиката. И она што ни го даваше преку танцот и перформансот допираше до луѓето, беше неверојанто.“

Познатите ѕвезди се простија од својата драга колешка, заблагодарувајќи и што беше инспирација за милиони луѓе ширум светот, зборувајќи ја својата вистина преку неверојатниот глас.

Забава

Пајак и Џехва имаат дует: Македонскиот трапер и познатата српска пејачка со заедничка песна и спот (ФОТО и Видео)

Published

on

Младиот и супер талентиран музичар од Охрид, 22-годишниот Христијан Настески- Пајак продолжува со музички изненадувања и го најавува дуетот со познатата српска пејачка Теодора Џехверовиќ.

Теодора на нејзиниот профил на Instagram објави неколку секунди од снимањето на спотот, а во разговор со фановите напиша: Песната со Пајак е втора песна која ја слушав повеќе од 500 пати.

Пејачката исто така најави и дека дуетот со Пајак ќе излезе набрзо. Двајцата престојуваат на Кипар каде што снимаат и спот за песната.

– Нова песна ќе имам за многу брзо, а албумот почна полека да се подготвува. Се надевам дека до следната година ова време ќе излезе, напиша Теодора.

Заедно со Mc Stojan во февруари годинава го Пајак го објави хитот „Мала моја“, откако претходно го издаде синглот „Хабиби“, во дует со Антониа Гиговска. Заедно со Лара Иванова ја надминаа и фантастичнатабројка од над 16 милиони прегледи на одличната макфестовска дует песна „Bella“.

Младиот трап артист со музика започнал да се занимава уште од негова 6-годишна возраст, а талентот го наследил од неговиот татко кој е поранешен гитарист и љубител на рок музиката. Вели дека инспирација добива од други артисти, љубител е и на многу други стилови на музика, затоа што секоја музика си има своја тема, убавина и порака…


На кратко тизер од снимањето на спотот и песната можете да слушнете тука:

Continue Reading

Забава

„Македонијо во срце те носиме“ – ќе ја обои Македонија во најубавите звуци

Published

on

„Македонијо во срце те носиме“, е насловот на новиот музички проект во кој на едно место се ставени 12 македонски патриотски песни во изведба на 12 македонски изведувачи, и од светот на забавната и од светот на народната музика.

Нашите патриотски песни ја чуваат вистината за нашето потекло, за нашата борба, за борбата на нашите најголеми херои и нивната жртва токму затоа и идејата ни беше да им го продолжиме векот на песните и да ги доближиме до младите луѓе, кои, за жал, сѐ поретко растат со македонска музика. Идејата на овој проект е да го обедини македонскиот народ во вистината која носат овие патриотски песни, на кои сакаме да им дадеме свој печат, своја емоција. Поделби не ни требаат“, рече на денешната прес-конференција Бојана Скендеровски, која воедно го најави и концертниот караван кој под истото име ќе ја обои Македонија во најубавите звуци.

Планирано е да се одржат концерти во неколку македонски града, а завршниот е закажан за во Скопје.

Continue Reading

Забава

Тејлор Свифт проголта бубачка среде концерт (ВИДЕО)

Published

on

За време на говорот, пејачката наеднаш почнала да кашла и ја ставила раката преку устата, а потоа ја известила публиката: „Голтнав бубачка, извинете“. Тогаш таа се насмеа и рече: „Добро сум, ова е толку глупаво. Вкусно. О, Боже. Има ли шанси никој од вас да не го видел ова?“

Видеото стана вирално и собра стотици илјади прегледи на социјалните мрежи.

„Најсмешно е колку сите се тивки“, напишал еден обожавател, додека еден тиктокер коментирал: „Всушност можете да ги видите инсектите како летаат низ воздухот“.

„Ова е моето омилено нешто што ѝ се случило досега“, напишал друг обожавател, а бројни тиктокери коментирале дека пејачката одлично се справила со тешката ситуација.

За потсетување, нејзината турнеја е полна со вирални моменти. Некои обожаватели отидоа дотаму што носеа пелени на концертот за да не пропуштат ниту еден момент, а неодамна се појавија обожаватели кои тврдат дека не се сеќаваат на концертот.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк