Connect with us

Свет

ЃОКОВИЌ НЕМА ДА БИДЕ КАЗНЕТ ЗА НАПИШАНОТО ЗА КОСОВО: „Тоа е срцето на Србија, таму се случи најголемата битка…“

Published

on

Новак Ѓоковиќ најверојатно нема да се соочи со казна за неговата порака за Косово што ја објави на Отвореното првенство на Франција, изјавија официјалните лица на турнирот. Тениската ѕвезда по победата во првото коло на една до камерите на настанот напиша „Косово е срцето на Србија, стоп за насилството“ по неговата победа.

Во изјавата цитирана од британски Мирор, претставниците на Ролан Гарос рекоа дека „нема официјални грен слем правила за тоа што играчите можат или не можат да кажат“.

Организаторите додадоа дека „Француската тениска федерација (ФФТ) нема да дава никаква изјава или да зазема став по ова прашање“.

Ѓоковиќ призна дека неговата порака од камерата предизвика критики на интернет, но инсистираше дека „ќе го направи тоа повторно“, каква и да биде казнатa за тоа.

– Како Србин, ме боли тоа што се случува на Косово. Нашите луѓе се избркани од општините. Ја чувствувам одговорноста како јавна личност да покажам поддршка, а особено ја чувствувам како син на човек кој е роден во Косово. Ова е најмалку што можам да направам – им рече Ѓоковиќ на новинарите.

– Косово е нашето срце, упориште, центар на најважните настани, таму се случи најголемата битка, најмногу манастири. Има многу причини зошто го напишав ова – објасни тој.

Коментарите на Ѓоковиќ дојдоа откако во понеделникот избувна насилството во неколку градови на северот на Косово, додека локалните Срби протестираа против новопоставените албански градоначалници.

Во одбрана на Ѓоковиќ неодамна застана и српскиот играч Миомир Кечмановиќ. На прашање од британски новинарда го коментира тоа што Ѓоковиќ „се истрчал“ да напише дека Косово е срцето на Србија.

– Новак е херој на нацијата во Србија, тоа не е ништо сензационално. Насилството е непотребно никаде во ова време, особено во татковината, тој направи нешто нормално, реагираше, нормално е да се напише нешто такво. Не треба да навлегувате политика и да зборувате за тоа, а луѓето со одреден статус, нивниот глас треба да се слушне, луѓето се свртуваат кон нив и ги слушаат нивните херои и луѓето што ги сакаат. Јас немам семејство и пријатели во таа област (во политиката) но без разлика, работите не се ништо помалку лоши (и во мојот случај) – рече Кечмановиќ за својот сонародник.

Свет

Бил Гејтс знае што ве очекува во 2024 година

Published

on

Во минатогодишното писмо минатата година, Гејтс напиша за тоа како можноста да стане дедо го натерала да размислува за светот во кој ќе се роди неговата внука, а сега кога всушност е дедо, вели тој, повеќе размислува за светот што ќе го наследи неговата внука.

„Можам да почнам да замислувам: алатките што ќе ги користи, начините на кои ќе остане во контакт со своите најблиски, проблемите што ќе ги решат овие иновации. Сега имаме подобро чувство за тоа какви работи АИ ќе може да извршува сама и за кои ќе служи како копилот. И појасно е од кога било како вештачката интелигенција може да се користи за да се подобри пристапот до образованието, менталното здравје и многу повеќе. Ме мотивира да се уверам дека оваа технологија помага да се намалат ужасните нееднаквости што ги гледаме ширум светот. Отсекогаш цврсто верував во моќта на иновативноста да му понуди на секое дете еднаква шанса да преживее и да напредува. Вештачката интелигенција не е исклучок“, стои на почетокот на текстот на Гејтс објавен на неговиот блог.

Тој потсети дека раните години на новиот век биле такви што ретко кој имал и знаел да користи компјутер, додека сега речиси сите имаат. Кога станува збор за вештачката интелигенција, ситуацијата сега е слична, смета Гејтс, додавајќи дека човештвото е на крстопат.

„Се разбира, вештачката интелигенција е далеку од единственото нешто што ја дефинира 2023 година. Милиони и понатаму доживуваат неподнослива тага како резултат на руската војна против Украина и последиците од војната во Етиопија. Моето срце е скршено од континуираното страдање на Израелците и Палестинците, како и на народот на Судан. Во исто време, се повеќе луѓе се принудени да страдаат како резултат на почестите екстремни временски настани предизвикани од климатските промени. И семејствата ширум светот и понатаму се тешко погодени од зголемената инфлација и бавниот економски раст“, ​​истакнува Бил Гејтс.

Тој понатаму оценува дека претстојат предизвикувачки времиња, но Гејтс вели дека останува оптимист за иднината.

„Брзината на иновациите никогаш не била поголема. Ние правиме голем напредок во решавањето на тешките проблеми – како што се Алцхајмеровата болест, дебелината и српестата анемија – кои ќе го подобрат животот на милиони луѓе“, продолжи тој.

Тој потоа ги објасни причините за неговиот оптимистички поглед на 2024 година:

Како што изјави, „иновативноста е клучот за напредокот“, поради што, додава Гејтс, го основал Мајкрософт.

Потсети дека иновациите се причината зошто нашите животи толку многу се подобрија во текот на изминатиот век. Од електрична енергија и автомобили до лекови и авиони, иновациите го направија светот подобро место.

„Денес сме далеку попродуктивни поради ИТ револуцијата“, додаде тој. Тој, исто така, потсети како научниците дошле до нови начини да направат вакцини кои се побрзи и поевтини, но исто толку безбедни. Потоа развија нови механизми за испорака кои работеа на најоддалечените места во светот.

Развојот на вакцините ја намали смртноста на децата, а неговата фондација продолжува да ги финансира сите релевантни истражувања. Сега на сцена стапува вештачката интелигенција, чиј напредок и мешање во медицинските откритија допрва треба да се очекува.

„Иновациите се причината поради која нашите животи толку многу се подобрија во текот на минатиот век. Од струја и автомобили до лекови и авиони, иновациите го направија светот подобро место“, напиша Гејтс на својот интернет блог.

Continue Reading

Балкан

(Видеo) Драма во Албанија: Гори 12-катница, 40 лица се заробени во становитe

Published

on

Пожар денеска избувна во Лушња, Албанија, а се сомневаат дека околу 40 лица се заробени во становите во 12-катница, јавува Балканвеб.

Градските пожарникари со поддршка на противпожарната служба во Тирана работат на гаснење на пламенот и евакуација на станарите од зградата.

Се сомнева дека пожарот најпрвин избувнал на третиот кат, кој служи како трговски центар, во објект во кој се продаваат чевли, а потоа се проширил на целиот центар.

Десетици луѓе се пренесени во болница за вдишување чад, а нема информации за жртви.

Continue Reading

Свет

Роденденската торта на Бајден е хит на социјалните мрежи (Фото)

Published

on

Американскиот претседател Џо Бајден неодамна го прослави својот 81 роденден, а фотографијата на која позира со торта стана тема на бројни шеги и мемиња на социјалните мрежи.

Имено, Бајден насмеан позира покрај роденденска торта на која беа запалени 81 свеќи. Со оглед на тоа што ги имаше толку многу на мал простор, свеќите се споија во голем пламен, а за тоа се пошегува и самиот американски претседател. „Благодарам на сите за роденденските желби. Излезе дека ви снемува простор за свеќи на вашиот 146-ти роденден“, напишал тој во описот, а следбениците брзо се огласија во коментарите.

„Кој решил да се пошегува за својата возраст, треба да добие покачување“, „Дали таа торта треба да ја претставува Америка денес?“, „Дајте му покачување на неговиот асистент на социјалните мрежи“, „Оваа торта изгледа како неговата крајна дестинација“, „Толку си стар што ти гори логорски оган на тортата“, се дел од коментарите, а реакциите се појавија и на Х.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк