Connect with us

Спорт

Никој никогаш како Новак Ѓоковиќ!

Published

on

Новак Ѓоковиќ славеше во финалето на Ролан Гарос против Каспер Рудо и со тоа ги испиша страниците на тениската историја бидејќи стана првиот тенисер кој освоил 23 Грен слем турнири во кариерата.

Сега има една грен слем титула повеќе од Рафаел Надал.

Сепак, Новак има повеќе мотив да се занимава со овој спорт.

Кај тенисерките, Серена Вилијамс има и 23 Грен слем трофеи, додека Маргарет Корт има 24.
Така, Ѓоковиќ би можел да биде најтрофејниот играч кој некогаш се занимавал со овој спорт доколку освои уште само два Грен слем, што е повеќе од изводливо.

Покрај тоа, тој е единствениот играч кој се натпреварува за календарскиот слем оваа сезона.

Доколку го освои Вимблдон, наесен на УС Опен ќе се обиде да постигне подвиг каков што не е забележан во овој спорт повеќе од 50 години.

Новак со оваа победа се врати на првото место во светот, па ќе се обиде да ја пробие границата од над 400 недели како светски играч број 1, што долго време никој нема да може да го направи.

Во понеделник, според најновата листа, тој ќе ја започне 388-та недела како најдобар тенисер на планетата.

Македонија

Летечкиот Македонец ја слави европската титула, па браво мајсторе (Видео)

Published

on

Најдобриот македонски автомобилист Игор Стефановски – Иџе, кој викендов по третпат го освои Европскиот шампионат за ридско-планински трки, беше пречекан дома со факели, овации и македонски знамиња.

Трократен Европски Шампион! За мојата Македонија,за мојот народ! 2014/2015/2023! Бидете горди, испишавме нова историја!!!, порача Иџе по освојувањето на трофејот.

Видео: https://fb.watch/n9QvHnH9V8/?mibextid=Nif5oz

Continue Reading

Спорт

Не можеше да ги задржи емоциите: Прославата на Ѓоковиќ по победата во епското финале (Видео)

Published

on

Новак Ѓоковиќ во спектакуларно финале во три сета славеше против Карлос Алкараз на турнирот во Синсинати. Оваа победа за Ѓоковиќ донесе и многу емоции, а тоа можеше да се заклучи и од начинот на кој прослави.

Српскиот тенисер до победата дојде по голема борба и спасена меч топка и токму затоа ова финалето ќе остане запаметено како едно од најдобрите во историјата. По победата Ѓоковиќ легна теренот, а потоа и ја искина маицата која ја носеше.

Треба да се каже и дека со три часа и 50 минути ова финале е најдолгиот меч во историјата на турнирот во САД.

Continue Reading

Спорт

Дали е ова најчудниот пенал во историјата на фудбалот? (Видео)

Published

on

Eден од најчудните пенали во историјата на фудбалот се случи синоќа во натпревар од Конференциската лига меѓу Гленторан од Северна Ирска и Гзира од Малта.

Гостинскиот голман го одбрани ударот, почна да се радува и избега од петерецот но топката сепак се дотркала до голот и заврши зад линијата.

Проверете дали е ова најчудниот пенал во историјата на фудбалот?

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк