Connect with us

Приказни

СИТЕ ЖЕНИ НА БЕРЛУСКОНИ: Ја оставил секоја за уште помлада, за венчавката со Марта, која била 50 години помлада од него, потрошил 400.000 евра

Published

on

Силвио Берлускони почина на 86-годишна возраст, а освен како бизнисмен, ќе остане запаметен и како премиер на Италија.

Уште во април луѓето пишуваа за неговата лоша здравствена состојба кога беше примен на одделот за интензивна нега во болницата „Сан Рафаеле“ во Милано. Тогаш италијанската новинска агенција Анса објави дека лидерот на партијата „Форца Италија“ е примен на лекување и дека неговата состојба е стабилна.

Најпрво се пишуваше дека причината се проблеми со срцето, а потоа се дозна дека му е дијагностицирана леукемија. Поранешниот италијански премиер тогаш имаше сериозни проблеми со дишните органи.

Silvio Berluskoni


Во последниве години Берлускони често беше на болничко лекување. А речиси во текот на сите години на неговото присуство на политичката и јавната сцена, го следеа огромни скандали, често поврзани со неговиот љубовен живот.

Првиот брак на млада возраст, љубов пред богатство и моќ

Silvio Berluskoni, Carla Elvira Lucia Dall 'Oglio, bivša žena

Првата сопруга на Силвио Берлускони е Карла Елвира Лусија дел Олио (83), која имала 24 години кога го запознала поранешниот италијански премиер. Се запознале на една трамвајска станица во Милано, си размениле погледи и од тој момент биле неразделни до разводот во 1985 година, со што ставиле крај на нивниот 20-годишен брак.


Една година по венчавката ја добија ќерката Марина, која е претседателка на „Фининвест“ и на групата „Арнолдо Мондадори Едитор“. Тие во 1969 година го добија синот Пјеро Силвио, а денес е извршен потпретседател и директор на групата „Медиасет“, пишува dilei.it.

Ја оставил првата сопруга за Вероника, 20 години помладата, Карла побегнала во странство поради озборувања.


Бракот на Карла и Берлускони падна во криза уште во 1980 година. Ниту двајцата не открија зошто се разделиле, но се шпекулираше дека нејзината прељуба е причината. Силвио лудо се заљубил во 20 години помладата актерка Вероника Ларио (66), која ја запознал во театар во Милано.

Откако се раздели од поранешниот сопруг, Карла Елвира се преселила во Англија на неколку месеци за да избега од озборувања. Тие се разведоа спогодбено во 1985 година, иако нивните деца негодуваа на одлуката да се разделат.

ćerka Marina


Првата сопруга на Силвио Берлускони се држеше подалеку од јавноста, иако доби бројни понуди за интервјуа. Нивните деца рекоа дека и покрај се нивните родители останале во пријателски односи.

По бракот со Вероника следуваа скандали

Атрактивната Вероника се омажи за Силвио во 1990 година, а официјално се разведоа во 2014. Бракот беше исполнет со неговите политички и секс афери. А разводот и донесе рекордна алиментација – 1,4 милиони евра месечно.

„Берлускони има 30 години помлада девојка“, „Љубовникот на Берлускони стана министер“, ова се само дел од насловите со кои Вероника мораше да се справува додека медиумите брмчеа за прељубата на нејзиниот сопруг.

Silvio Berluskoni, Veronika Lario


Вероника Ларио е родена како Миријам Рафаела Бартоини. Пред да се омажи за Берлускони, таа се занимаваше со глума, а најмногу се занимаваше со театар. По венчавката со Силвија, таа се откажа од кариерата и се посвети на семејството. Како сопруга на поранешниот италијански премиер, таа често го придружуваше скандалозниот Италијанец на јавни настани, а дури и да не сакавте да ја забележите, моравте затоа што нејзиниот изглед е толку впечатлив што често го одвлекуваше вниманието од привлечните.

Veronika Lario

Вероника, која имаше три деца со Берлускони, Барбара, Елеонора и Луиџи, често беше критикувана дека претерува со естетските корекции. Се чини дека ваквите критики не беа неоправдани.

Со помладата Франческа поминал 12 години, па ја оставил за помалата

Во 2002 година скандалозниот Берлускони се раздели од Франческа Паскале (37) со која беше во врска 12 години, објави неговата партија Форца Италија и додаде дека поранешните партнери ќе останат пријатели.

Svadba, Silvio Berluskoni, Frančeska Paskale

„Тој секогаш ќе ми биде драг. Му ја посакувам сета среќа на светот и се надевам дека ќе најде некој кој ќе се грижи за него како јас“, рекла Франческа која секој ден барала од Берлускони да се жени со неа.

Silvio Berluskoni, Frančeska Paskale

Медиумскиот магнат, познат по сексуални скандали, сериски гафови и проблеми со законот, наводно веќе бил во врска со Марта Фашина, 53 години помлада од него, пратеничка од неговата партија, пишува „Гардијан“.

Бунга-бунга забави, повеќе од скандали

Берлускони со години е опседнат со обвинувања дека ангажирал малолетни проститутки за неговите бунга-бунга забави.

Silvio Berluskoni

Минатиот мај, јавниот обвинител Лука Галио и неговата заменичка Тицијана Сицилијано побараа во Милано шест години затвор за поранешниот италијански премиер и милијардер Силвио Берлускони, пет години затвор за поранешната танчерка во ноќен клуб Карима Ел Маруг, попозната како Руби крадецот на срцето. и шест и пол години за нејзиниот вереник Лука Рис, како и до пет години затвор за уште 25 обвиненија. Вкупно повеќе од 100 години затвор.

Silvio Berluskoni

Силвио Берлускони се соочи со обвинувања дека му платил на Карими Ел Маруг и на други девојки околу 100 милиони евра за да сведочат лажно во негова корист за скандалозните бунга-бунга забави што ги организирал во неговите палати.


Подмитувал со пари или одредени услуги, пишува во „Јутарњи хр“ и додава дека обвинителите бараат година и четири месеци затвор за сенаторката Марија Росарија Роса, кој е обвинет дека директно префрлал пари од поранешниот италијански премиер Руби на „крадецот на срцето“ во декември 2012 и јануари 2013 година за поранешната танчерка да се исели од Италија и да не сведочи на суд. Случајот „бунга-бунга“ забави трае со години, една од девојките кои присуствуваа на спорните забави, Иман Фадил, почина пред неколку години, пред трагедијата што им кажа на своите роднини дека е отруена.

Đorđa Meloni, Silvio Berluskoni, Mateo Salvini

Берлускони беше обвинет дека имал врски со многу политичарки, односно министерки, на кои наводно им обезбедил висока позиција во политиката.

Симболична свадба од „симболични“ 400.000 евра

Берлускони во март 2022 година симболично се ожени со Марта Фашина (33) – тоа беше симболичен чин во чест на нивната врска, но не и вистинска свадба, која неговите деца ја забранија, пишува Блиц Жена.

Marta Fačina

Неговите наследници не и даваат на Марта ниту цент од богатството на неговиот татко од пет милијарди долари. Беше многу лута што немаше вистинска свадба, но затоа носеше венчаница Антонио Рива од француска тантела и со наметка долга три и пол метри.

Silvio Berluskoni, Marta Fačina

Цената на тој фустан била 20.000 евра, додека Берлускони носел костум на Армани.

Приказни

Тежок живот поминав, да не даде Господ вака на никој, не сакам да барам од луѓето и да буричкам по канти, колку ќе заработам толку – Тетка Ѓурѓа од Карпош (Видео)

Published

on

– Тежок живот поминав, да не даде Господ вака на никој, не сакам да барам од луѓето и да буричкам по канти, колку ќе заработам толку, понекогаш само за леб и сол, вака 91-годишната Баба Ѓурга го започнува своето сведоштво.

Продава цвеќе во Карпош, позади Лептокарија за да обезбеди храна за нејзе и нејзиното семејство. Нејзиниот сопруг 30 години е неподвижен а неодамна починала и една од нејзините три деца. Дополнителен проблем за Баба Ѓурга на целата мака е што пред еден месец спремајќи ги цвеќињата се лизнала и ја скршила раката.

Доколку се најдете во населба Карпош, позади Лептокарија, побарајте ја Баба Ѓурга и купете цвеќе, ако ништо повеќе барем за да ја поздравите оваа храбра жена која и покрај сите маки му се радува на животот и не се откажува.

https://fb.watch/mWGd9V91JX/?mibextid=Nif5oz

Continue Reading

Приказни

Емотивно сведочење на Ева: Јас сум била бебе, татко ми со ногата ја искршил вратата ја грабнал мајка ми и брзо се симнале од зградата која се нишала како брод …

Published

on

Денеска Скопје се сеќава на разузнавачкиот земјотрес од 1963 година, а сеќавањата за блиските загинати сеуште се меѓу скопјани кои и после 60 години се сеќаваат на катастрофата која не треба да се повтори.

Во тоа кобно утро, кога поголемиот дел од жителите беа во длабок сон, околу 1.100 жители никогаш не се разбудија, најмалку 3.000 беа повредени. Околу 200.000 лица останаа без покрив над главата. Оваа природна катастрофа е најголемата во македонската историја.

Старите скопјани и денес се сеќавањаат и раскажуваат за земјотресот.  Тие своите спомени ги раскажаа во групата Стари Скопјани.

ВИДЕО) Скопје тагува: 56 години од кобните 20 секунди на 26-ти јули 1963-та

Во едно од нив Светле Камџијаш раскажува дека таа е родена по земјотресот, но љубовта на нејзините родители започнала од овој трагичен момент. 

„Така започнала и љубовта на моите родители, додека “кампувале” на брегот на Вардар, во страв дека може да удри нов бран тресење“, раскажува Светле.

Таа го раскажува и искуството на нејзината мајка која грабнала бебето на вујко и (мојата братучетка) и летнала надвор, преку дворот на тогашна Комерцијална банка, право на брегот на Вардар. Бебето исто така осетило дека нешто страшно се случува и ја избербатило по ноќницата. Кога стасала и погледнала пред себе, кон Офицорскиот дом, веќе го немало. На негово место полека спласнувал густ облак жолта прав. 

Ева Јанчева Петрушевска била 8 – месечно бебе за време на земјотресот. 

„Јас сум била 8 ипол месечно бебе. Кога почнало силно да тресе татко ми со се корпата во која сум спиела прво ме земал мене и почнал силно да вика по мајка ми ( која била тие мигови во тоалетот) веднаш да трча по него. Се симнал татко ми од зградата додека уште тресело, а мајка ми ја немало се уште. Ме оставил татко ми на некои соседи да ме причуваат и во дел од минута ( на првиот спрат ) повторно се качил горе. Зградата се лулала како брод на немирно море. Вратата од тоалетот се заглавила, бољерот паднал , а мајка ми така чучната со рацете над глава мислела дека тоа се нејзините последни мигови од животот. Татко ми со ногата ја искршил вратата ја грабнал мајка ми и брзо се симнале долу“, раскажува Ева. 

Веста за земјотресот многу брзо се раширила во регионот, а потресот се почувствувал и во соседните земји. За едно вакво искуство раскажува Билјана Топко која во тој период живеела во Метохија. Таа раскажува дека во време на земјотресот имала 6 години.

Паметам дека татко ми ме извлече од кревет, зборувајќи ми дека станува збор за земјотрес. Ми кажа дека е силен потрес, кој најверојатно се случил во Скопје. После неколку денови слушнавме дека докторката Љубинка од Скопје загинала во земјотресот. Потоа уште долг период, моите родители од платата одвојуваа средства за солидарниот фонд формирана за таа намена„, раскажува Билјана.

Своето искуство со земјотресот го раскажува и Велјанка Пандиловска.

Осетот на тресење беше језив, а сите избегавме надвор по скалите кои беа одвоени од зградата. Сите бевме избезумени. Во тој момент јас тргнав кон старата воена болница која не беше многу далеку од нас. Во непосредна близина на болницата имаше фурна, за жал тоа утро загинаа сите кои чекале за леб во тој момент. Лоша слика, луѓе голи и со пижами…секој земал по некое ќебе со себе“, раскажува Велјанка.

Мимоза Вујошевиќ раскажува за еден дел од нејзиното сеќавање по земјотресот. Првиот момент е куче кое цвилело само и напуштено во зграда која половина била срушена, а за вториот момент вели:  

Целиот град го поминавме пешки за да стигнеме до зградата во која требаше да се преселиме, тоа беше познатата 13-ка во Карпош, зградата беше срамнета со земја и никој немаше жив. Сите плачевме гушнати, но никогаш нема да дознаам дали од тага за погинатите или од среќа што останавме живи, заклучува Мимоза.

По земјотресот градот почнал да се гради според модерните проекти на Јапонецот Кензо Танте и на Адолф Циборовски. Старата Железничка Станица денес е „Музеј на Град Скопје“ и преставува симбол на големиот земјотрес.Часовникот на станицата е засекогаш сопрен на фаталните пет часот и седумнаест минути.

Скопје после 58 години е модерна метропола, но скопјани никогаш нема да ги избришат сеќавањата за тој кобен ден. Борко Зафировски кој денеска се сеќава на сликата која зад себе оставил катастрофалниот земјотрес за тв 24 вели дека на свои 14 години заедно со група граѓани и свои соученици помагал во градењето на хангарите каде сега е изградена гиманзијата Јосип Броз Тито.

Зафировски вели дека биле потребни денови за луѓето да се вратат во своите домови, се спиело под ведро небо и во шатори, а неговото семјество сместило повеќе фамилии во нивната куќа која делумно била оштетена.

Секоја година скопјани со едниствена порака никогаш да не се повтори таква трагедија..а Борко Зафировски вели:

Да продолжиме да го развиваме Скопје со ентузијазмот со кој беше обновуван од рушевините, напиша денеска и претседателот Стево Пендаровски на својот фејсбук профил. 

Домашни и странски делегации пак денеска положија цвеќе пред споменикот на заганатите во скопскиот земјотрес во 1963- та.

Continue Reading

Приказни

Хит фотка: Штотуку родено бебе се насмеало кога го видело својот татко

Published

on

Раѓањето на детето е посебен момент за секој родител, а многумина токму поради тоа ги прават првите фотографии од бебето уште во породилната сала.

Така родителите на преслаткото девојче Антонела успеале да направат навистина посебна фотографија само неколку моменти по нејзиното раѓање.

Имено, штотуку роденото девојче му се насмеало на својот татко, а фотографијата од преслаткиот момент расположи многумина. Мајката Тарсила Роса Кордеиро е убедена дека малата Антонела го препознала гласот на својот татко кој во текот на бременоста секојдневно разговарал со неа.

„Кога се роди, ја ставија во моите прегратки да спие. Но, штом нејзиниот татко ѝ се обрати, таа ги отвори очите и се насмевна“, раскажала мајката.

„Секогаш ѝ велеше дека многу ја сака. Наутро ѝ посакуваше добро утро, а навечер ѝ велеше „добра ноќ“. Ме галеше по стомакот и ѝ зборуваше. И штом се роди, ја повтори реченицата која ѝ ја кажуваше кога доаѓаше од работа – ‘еј бебе, тато пристигна’“, додала Тарсила.

Таткото Флавио Диего Вилела вели дека се чувствувал прекрасно кога неговата ќерка му се насмеала.

„Мислев дека знам што е вистинска љубов, но немав поим додека не ја здогледав таа најискрена насмевка на светот“, порачал тој.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк