Connect with us

Европа

Германија реши: СЕКОЈ ШТО МОЖЕ ДА РАБОТИ – МОРА ДА РАБОТИ, во спротивно ќе биде казнет

Published

on

Германците се познати како исклучително организирани и дисиплинирани, луѓе на кои работата им е повважна од се. Но, последниве деценија-две дојдоа многу доселеници и менталитетот почна да се менува. Германците решија да се вратат на своите принципи и да ги потсетат дека се уште во Германија работата е пред се.

Конзервативната опозиција во Германија бара од владата порестриктивни критериуми за помош на невработените. Тој предлага да бидат казнети оние кои неоправдано одбиваат понуда за работа.

„Нешто мора итно да се смени во политиката за поддршка на невработените. Треба да воведеме работна обврска за невработените кои всушност можат да работат“, изјави во петокот за агенцијата ДПА потпретседателот на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) Карстен Линеман.

Според неговиот предлог, невработените кои нема да најдат работа во рок од шест месеци, нивната општина да ги испрати на работа „освен ако нема добра причина“, на пример, ако невработеното лице е во процес на образование или стручна преквалификација.

Доколку некој од бирото неоправдано го одбие понуденото работно место, продолжи Лајнмен, врз основа на проценката на Уставниот суд, помошта може да се намали и до 30 проценти.

„Мора да се искористи тој простор за маневрирање, како и можноста да се плаќа помош во стоки наместо пари“, додаде тој.

„Секој способен за работа кој прима социјална помош во Германија има обврска да работи. Во спротивно, нашиот систем за социјална заштита ја губи смислата“, заклучува политичарот.

ЦДУ беше на власт 16 години, до нејзиниот пораз на изборите во септември 2021 година. Сега таа води во анкетите за популарност со месеци, далеку пред Социјалдемократската партија на канцеларот Олаф Солац.

Европа

50 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ДА ЖИВЕЕТЕ НА СЕЛО: Швацарија објави оглас, еве кои се условите

Published

on

Швајцарското село Албинен во кантонот Вале нуди повеќе од 50.000 евра на семејствата кои се подготвени да се преселат на 1.300 метри надморска височина каде што ќе ги пречека недопрената природа.

Имено, ова живописно село сместено на планинска падина последните години се соочува со проблем на депопулација поради недостиг на работа, а бидејќи има само околу 200 жители, швајцарската влада одлучила да им плати на луѓето да се преселат.

Владата нуди 25.000 евра за возрасен, 50.000 евра за двочлено семејство и дополнителни 10.000 евра по дете. Сепак, постојат неколку услови што мора да ги исполните.

10 години на село

Имено, сите оние кои сакаат да дојдат и да живеат тука од својата работа мора да бидат помлади од 45 години. Покрај тоа, тие мора да останат да живеат во селото најмалку 10 години.

Добиената финансиска поддршка мора да ја вложите во купување на недвижен имот со минимална вредност од 200.000 евра и тој да стане ваш постојан дом, а не второ живеалиште. Доколку ги прекршите условите, ќе мора да ги вратите парите на државата.

Дополнително, за да аплицирате, мора да сте швајцарски државјанин или да имате дозвола за постојан престој (Дозвола В). За оние кои доаѓаат од земја членка на Европската унија, дозволата може да се добие за пет години.

Continue Reading

Европа

Се расипаа банкоматите во Ирска, луѓето подигаа и по 1000 евра и со нула салдо на нивните сметки

Published

on

Банката на Ирска се соочи со криза откако многу нејзини клиенти се собраа на банкоматите обидувајќи се да го искористат компјутерски дефект. Илјадници луѓе се наредија пред филијалите за да подигнат пари што ги немаат на сметките. Во некои случаи, грешка во онлајн апликацијата им дозволуваше на луѓето без пари на нивната сметка да префрлат до 1.000 евра.

Дејли Мејл објави дека банката ги известила клиентите во раните попладневни часови дека има проблем со нејзината онлајн апликација за лично банкарство и веб-страница, откако претходно била преплавена со поплаки од клиенти.

До вечерта, клиентите на банките открија дека можат да подигнат готовина од банкомати иако имаат малку пари на нивните сметки. На властите им беше наложено да ги исчистат редиците надвор од банкоматите додека луѓето стоеја обидувајќи се да ја искористат грешката.

Откако веста се рашири на социјалните мрежи, избезуменото повлекување готовина продолжи во Даблин, Лимерик и Наван. Полицијата се обидуваше да ги запре, а граѓаните беа предупредени дека не постои бесплатна готовина и дека сите пари ќе мора да се вратат.

Continue Reading

Европа

(Видео) Поплавите во Словенија се гледаат од вселената: сателитските снимки го покажуваат размерот на катастрофата

Published

on

Големи поплави ја погодија Словенија на крајот на минатата недела, додека во Хрватска бројни реки соборија рекорди кога станува збор за нивото на водата.

Поплавите се забележани и од вселената. Споредбата на сателитски снимки Сентинел-1 САР пред поплавите на 24 јули и на денот на највисокото ниво на водата на 5 август ги покажува размерите на катастрофата, пишува „Н1“.

Според првата проценка, поплавената површина на овој простор е околу 13 километри квадратни.

Делови од Словенија се’ уште се поплавени, а многу патишта се затворени, јави денес словенечката новинска агенција СТА.

За вечерва се најавени нови врнежи со грмежи.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк