Connect with us

Балкан

Ги заведе ЈУ-земјите како Љиљана од филмот „Офицер со роза“ – Како изгледа по 4 децении ?

Published

on

Драгана Мркиќ ја освои публиката откако одигра забележителни улоги во бројни култни продукции.

Во нејзината актерска работа, меѓу другото, останаа запаметени експлицитните сцени што ги сними. Врвот на популарноста го стекна во продукцијата „Офицер со роза“, каде го толкуваше ликот на Љиљана.

Познатиот филм „Офицер со роза“ на режисерот Дејан Шорок беше премиерно прикажан во 1987 година на фестивалот во Пула, каде што Шорак ја освои Златната арена за најдобро сценарио, а Жарко Лаушевиќ за најдобар актер. Овој филм постигна голем успех, не само во Југославија, туку и пошироко, а умерените еротски сцени и интересниот заплет ги создадоа Лаушевиќ, Ксенија Пајиќ и Драгана Мркиќ.

Film je doživeo veliki uspeh, ne samo u Jugoslaviji, nego i šire, a umerene erotske scene i interesantan zaplet dočarali su Laušević, Ksenija Pajić i Dragana Mrkić
Филмот доживеа голем успех, не само во Југославија, туку и пошироко, а умерените еротски сцени и интересниот заплет ги создадоа Лаушевиќ, Ксенија Пајиќ и Драгана Мркиќ.

Дејствието на филмот е поврзано со 1945 година, кога веднаш по Втората светска војна, партизанскиот офицер Петар, кој во филмот го игра Жарко, доаѓа во Загреб со неговата свршеница Љиљана, која ја игра Драгана, и заедно почнуваат да живеат како станари со Матилда, која ја играше Ксенија. Петар се вљубува во Ксенија, со која започнува страсна врска, откако неговата вереница Љиљана ќе го напушти Загреб. Насловот на филмот е изведен од сцената во која Петар носи две рози, по една за Љиљана и Матилда.

Naziv filma izveden je iz scene u kojoj Petar donosi dve ruže, po jednu za Ljiljanu i Matildu
Насловот на филмот е изведен од сцената во која Петар носи две рози, по една за Љиљана и Матилда.

Тројцата актери кои ги играа главните улоги во оваа продукција уживаа огромна популарност, Жарко Лаушевиќ по долги години се врати на актерството и имаме можност повторно да го видиме на екранот. Ксенија Пајиќ повремено игра во театарот, но многу малку се знае за најмладата членка на оваа актерска екипа Драгана Мркиќ.

Драгана Мркиќ играше во култните југословенски филмови „Искушение на ѓаволот“, „Поглед од Ајфеловата кула“, „Погледни ме“, „Гњурац“, „Вештачки рај“, „Планински венец“, серијата „Сложна брача“, но познавачите на југословенската кинематографија најмногу ја паметат како убава црнка од филмот „Офицер со роза“, каде што го имаше своето деби.

Dragana Mrkić u filmu reditelja Živka Nikolića, 'Iskušavanje đavola'
Драгана Мркиќ во филмот во режија на Живко Николиќ, „Искушение на ѓаволот“

Во едно интервју таа познатата сцена од филмот, кога Љиљана и Матилда се капат заедно во када, ја нарече „нежна, чиста и невина“.

„Сцената во која јас и Ксенија се бањаме е снимена во стан во Загреб. Се сеќавам дека на снимањето имаше многу смеа и дека сцената ја доживеавме сосема нормално и опуштено. Како една од поважните карактеристики би ја истакнал лузната што ми ја залепија, бидејќи младиот партизан што го играв мораше барем еднаш да биде ранет. Таа лузна ми беше многу смешна“, рекла еднаш актерката.

Ovako glumica Dragana Mrkić danas izgleda
Вака денес изгледа актерката Драгана Мркиќ

Драгана денес режира претстави, предава глума во училиште, а повремено игра и во театар. Живее и работи во Белград.

Балкан

(Видеo) Драма во Албанија: Гори 12-катница, 40 лица се заробени во становитe

Published

on

Пожар денеска избувна во Лушња, Албанија, а се сомневаат дека околу 40 лица се заробени во становите во 12-катница, јавува Балканвеб.

Градските пожарникари со поддршка на противпожарната служба во Тирана работат на гаснење на пламенот и евакуација на станарите од зградата.

Се сомнева дека пожарот најпрвин избувнал на третиот кат, кој служи како трговски центар, во објект во кој се продаваат чевли, а потоа се проширил на целиот центар.

Десетици луѓе се пренесени во болница за вдишување чад, а нема информации за жртви.

Continue Reading

Балкан

Драми на српска свадба- Невестата побегнала со „парите во плик“ со бившиот дечко

Published

on

Бошко Бубања, организаторот на веселби и свадби, раскажува за некои од најчудните настани што се случувале на свадбите. Од  бегство од сопствената свадба, до бизарната приказна за младата жена која побегнала со пликовите од свадбата.

„Уникатните подароци стануваат се поретки, а пликовите се почести, па се случува некои пликови да бидат празни и непотпишани. Кога станува збор за помали свадби со 200 гости, не е тешко да се одреди кој дошол со празен плик бидејќи има список на гости. Понекогаш младенците се сомневаат дека некој го подметнал од ресторанот, поточно, дека земал полн и ставил празен плик. Затоа користат безбедносни кеси што се ставаат во сефот на ресторанот. Откако ќе се затвори, не може да се отвори без кинење. Тоа е најдобрата форма на превенција“, рече Бубања и додаде дека празното плико обично не значи дека некој нема пари, туку дека „тој е арогантен и не сака да им донесе подарок на младенците. “.

На прашањето – колку пари треба да има во пликот кога се оди на свадба, Бубања вели дека наишол на бурни реакции кога кажал 100 евра пред една година.

Денес некои носат и повеќе. Сè поскапе, ручекот за двајца во ресторан е околу 3.000 динари. Луѓето остануваат на свадба осум часа, јадат и пијат. Сето тоа чини пари“, вели Бошко Бубања.

На крајот ги спомна необичните настани кои се случуваат на свадбите што ги организира.

„Претежно имаше убави настани и подароци. Некои подаруваа станови од 100.000 евра за свадбата. Од

лоши ситуации, на пример, пред година и пол, пред крајот на свадбата, невестата отиде во својата соба и ги собра сите коверти и исчезна со поранешното момче. Понекогаш гостите често носат инвентар од ресторанот со себе. Се крадат тањири, прибор за јадење, прибор за зачини. Има разни ситуации“, заклучува Бубања.

Continue Reading

Балкан

ФОТО: Албанско семејство уапсено во Солун СО ПОЛА ТОН КОКАИН

Published

on

Oбвинителството за наркотици при Солунската дивизија и ДЕА, разбија „семеен бизнис“ на 50-годишен Албанец, кој заедно со сопругата и двајца внуци се осомничени за шверц на дрога откако кај нив се пронајдени 580 килограми кокаин.

Партнер на семејството бил и маж кој е роден во Албанија, кој поседувал грчка лична карта, а полициски извори наведуваат дека никој од уапсените претходно не бил во фокусот на органите на прогонот. Огромното количество дрога е пронајдено во две возила и во куќа во која живееле тројца од членовите на криминалниот круг.

Против нив поединечно е поднесена списа за злосторничко организирање и за нелегална трговија со дрога, оштетување на странски имот и пружање отпор. Забележано е дека 50-годишниот Албанец е водач на групата, со главна улога во увозот на големи количества кокаин од земјите од Латинска Америка и нивно натамошно движење на грчка територија, но и во европските земји.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк