Connect with us

Европа

Франција на раб на вонредна состојба ! (ВИДЕО)

Published

on

Франција денеска распореди 45.000 полицајци и неколку оклопни возила на улиците поради немирите што ги потресуваат француските градови веќе четврта ноќ поради смртта на 17-годишно момче застрелано од полицаец на семафор. На протестите се запалени згради и возила, ограбени се продавници, а насилството го втурна претседателот Емануел Макрон во најголемата криза на неговото раководство од протестите на Жолтите елеци кои почнаа во 2018.

Момчето денеска ќе биде погребано во Нантер, а неговото семејството побара од медиумите и јавноста да не присуствуваат на погребот.

Немирите се разгореа низ целата земја, во Марсеј, Лион, Тулуз, Стразбур и Лил, како и во Париз каде Нахел М., 17-годишник со алжирско и мароканско потекло, беше застрелан во вторникот во предградието Нантер. Неговата смрт, снимена на видео, повторно ги разгоре долгогодишни поплаки за полициско насилство и расизам на сиромашните и расно мешаните урбани заедници.

Министерот за внатрешни работи Џералд Дарманин денеска изјави дека синоќа се уапсени 270 лица, со што вкупниот број достигна повеќе од 1.100 откако се разгореа немирите. Синоќа се уапсени и 80 лица во јужниот град Марсеј, втор по големина во Франција и дом на многу луѓе од северноафриканско потекло. Повеќе од 200 полицајци се повредени од избувнувањето на немирите и стотици демонстранти и се уапсени, рече Дарманин, додавајќи дека нивната просечна возраст е 17 години.

Макрон претходно ги повика родителите да ги тргнат децата од улица. Тој предвреме го напушти самитот на Европската унија во Брисел за да присуствува на вториот кризен состанок во владата за два дена.

Макрон побара од социјалните мрежи да ги отстранат „најчувствителните“ снимки од немирите и да ги откријат идентитетите на корисниците кои поттикнуваат насилство. Дарманин се сретна со претставници од Мета, Твитер, Снепчет и ТикТок. Снепчет соопшти дека има нулта толеранција за содржината која промовира насилство.

Пријател на семејството на жртвата, Мохамед Јакуби, кој го гледал Нахел како расте, рече дека бесот бил поттикнат од чувството на неправда по инцидентите на полициско насилство врз малцинските етнички заедници, многумина од поранешните француски колонии.

„Доста ни е, и ние сме Французи. Ние сме против насилството, ние не сме ѓубриња“, рече тој.

Макрон негира дека има системски расизам во агенциите за спроведување на законот.

Европа

50 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ДА ЖИВЕЕТЕ НА СЕЛО: Швацарија објави оглас, еве кои се условите

Published

on

Швајцарското село Албинен во кантонот Вале нуди повеќе од 50.000 евра на семејствата кои се подготвени да се преселат на 1.300 метри надморска височина каде што ќе ги пречека недопрената природа.

Имено, ова живописно село сместено на планинска падина последните години се соочува со проблем на депопулација поради недостиг на работа, а бидејќи има само околу 200 жители, швајцарската влада одлучила да им плати на луѓето да се преселат.

Владата нуди 25.000 евра за возрасен, 50.000 евра за двочлено семејство и дополнителни 10.000 евра по дете. Сепак, постојат неколку услови што мора да ги исполните.

10 години на село

Имено, сите оние кои сакаат да дојдат и да живеат тука од својата работа мора да бидат помлади од 45 години. Покрај тоа, тие мора да останат да живеат во селото најмалку 10 години.

Добиената финансиска поддршка мора да ја вложите во купување на недвижен имот со минимална вредност од 200.000 евра и тој да стане ваш постојан дом, а не второ живеалиште. Доколку ги прекршите условите, ќе мора да ги вратите парите на државата.

Дополнително, за да аплицирате, мора да сте швајцарски државјанин или да имате дозвола за постојан престој (Дозвола В). За оние кои доаѓаат од земја членка на Европската унија, дозволата може да се добие за пет години.

Continue Reading

Европа

Се расипаа банкоматите во Ирска, луѓето подигаа и по 1000 евра и со нула салдо на нивните сметки

Published

on

Банката на Ирска се соочи со криза откако многу нејзини клиенти се собраа на банкоматите обидувајќи се да го искористат компјутерски дефект. Илјадници луѓе се наредија пред филијалите за да подигнат пари што ги немаат на сметките. Во некои случаи, грешка во онлајн апликацијата им дозволуваше на луѓето без пари на нивната сметка да префрлат до 1.000 евра.

Дејли Мејл објави дека банката ги известила клиентите во раните попладневни часови дека има проблем со нејзината онлајн апликација за лично банкарство и веб-страница, откако претходно била преплавена со поплаки од клиенти.

До вечерта, клиентите на банките открија дека можат да подигнат готовина од банкомати иако имаат малку пари на нивните сметки. На властите им беше наложено да ги исчистат редиците надвор од банкоматите додека луѓето стоеја обидувајќи се да ја искористат грешката.

Откако веста се рашири на социјалните мрежи, избезуменото повлекување готовина продолжи во Даблин, Лимерик и Наван. Полицијата се обидуваше да ги запре, а граѓаните беа предупредени дека не постои бесплатна готовина и дека сите пари ќе мора да се вратат.

Continue Reading

Европа

(Видео) Поплавите во Словенија се гледаат од вселената: сателитските снимки го покажуваат размерот на катастрофата

Published

on

Големи поплави ја погодија Словенија на крајот на минатата недела, додека во Хрватска бројни реки соборија рекорди кога станува збор за нивото на водата.

Поплавите се забележани и од вселената. Споредбата на сателитски снимки Сентинел-1 САР пред поплавите на 24 јули и на денот на највисокото ниво на водата на 5 август ги покажува размерите на катастрофата, пишува „Н1“.

Според првата проценка, поплавената површина на овој простор е околу 13 километри квадратни.

Делови од Словенија се’ уште се поплавени, а многу патишта се затворени, јави денес словенечката новинска агенција СТА.

За вечерва се најавени нови врнежи со грмежи.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк