Connect with us

Македонија

„Новиот изум на власта „Како легално да украдеш пари од бизнисот“ преку новиот – Закон за солидарност“!?

Published

on

Колумна на Никола Тасев:

Македонија по обичај продолжува да кризира. Власта е неинвентивна како да не извади од кризата. Единствено се инвентивни како да се поклонуваат пред секој странец и како да трошат народни пари.

Ама пари снемува, оти многу трошат. Е сега така затекнати почнуваат да биваат инвентивни како да зграбат уште пари за трошење. Овој пат нанишанија на стопанството, поточно кон најинвентивните, оние кои и во кризата знаат да водат успешен бизнис.

Не, не, не се работи тука за човек фирми. Од нив они си земаат само Ауди или куќа на користење. Сега сакаат да брцнат во џебот на фирмите, во кои работи огромен број од населението, фирми кои го влечат напред македонското стопанство.

Е како да не бидеш незадоволен, загрижен и налутен?

И видете им ја инвентивноста: вчера имаше собраниската комисија на која се расправаше за новиот изум на власта „како легално да украдеш пари од бизнисот“ преку новиот патент – Законот за солидарност.

А власта не сака да го чуе апелот на бизнисот да не избрзува со таква одлука во овие тешки времиња. Напротив дури вчера не прифати и јавна дебата за новиот Закон за солидарност, како што побара опозицијата. Министерот за финансии вели дека во декември, минатата година имало широка јавна расправа на која учествувала бизнис заедницата и нивните предлози се составен дел на Законот. Со која бизнис заедница Бесими правел широка јавна расправа, кога пред некој ден видовме реакција, преку Стопанската комора, од 100-те најголеми компании во Македонија, кои изрично беа против овој законски предлог. Со фирмите на блиските роднини, соседи и пријатели на Ахмети, Груби, Ковачевски и Заев ли дискутирал министерот? Што зборуваа на средбата? Дали е подобро Ауди од БМВ за возење под друго име? Оти власта не ги слушна ставовите на големите компании, на оние што и досега најмногу го полнат буџетот преку даноци?

Кому не му е јасно дека оваа власт не сака јавни дебати со релевантни лица кои не климаат со главите на секој нивен „изум“? Па видовме како организираа широка јавна дебата за бугарскиот предлог, минатото лето. Ги повика Премиерот неколку потрчковци, демек аналитичари, два часа во својот кабинет, им даде сокче и кафенце и објави дека експертската јавност дала поддршка да се клекне пред ултиматумите.

Зошто власта за овој закон не сака јавна расправа? Вели оти немало потреба да се губи време бизнисот да им објасни на пратениците за што всушност гласаат? Мајката! Ама кога се работи за уставните измени власта ќе дискутирала поединечно со секој пратеник поединечно за да му објасни зошто треба да гласа за бугарскиот предлог.

Министерот Бесими истакна дека се одлучиле за овој закон за да се покријат парите што држвата ги потрошила во време на корона за антикризни мерки. Особено што сега пазарот на пари бил премногу скап и не сакале да се задолжуваат за да не ги оптеретуваат идните генерации. Па сега ли им текна, сега ли се свестија за задолжувањето, откако ја направија Македонија должнички роб за следните 100 години. Оти не мислеа за ова кога насила го истуркаа договорот за автопатиштата со „Бехтел и Енка“? Штедеа ли во кризата?

Сепак власта го теши бизнисот, оти ако оваа година плателе 100 милиона евра данок на солидарност, следната година тоа ќе им влезело во трошок и помала даночна основица па ќе плаќале помалку. Уште една игра од СДСМ и ДУИ. Свесни се дека следната година ниту една од двете партии нема да биде во власта, па дај што ќе дадеш сега, а догодина другите нека му ја мислат. Класичен стил на владеење „денес за утре“.

Спорно е и ретроактивното дејство на Законот. Откако сите компании ги затвориле финансиските биланси за минатата година, поднеле завршни сметки, одржале собранија и го распределиле профитот. Успешните компании се принудуваат во иднина да бидат неуспешни. Затоа што ако еднаш помине овој Закон, не е невозможно власта да одлучи да си брцне во сметките на успешните фирми и догодина.

Несфатливо е што власта одлучи да се пресмета со успешните компании, а не со сивата економија. Таму во „црниот“ бизнис може министерот Бесими да ги најде потребните пари.

Лошо е што се создава правна несигурност и на постојните компании, но и на потенцијалните инвеститори. Никој нормален не сака да инвестира во држава каде што власта си игра економија, каде што владее „каубојско право“, каде што секој ден може да се менуваат закони, кои ќе важат ретроактивно.

Е затоа немаме странски инвестиции, е затоа и домашните компании гледаат што повеќе да инвестираат во други држави, затоа не и оди на Македонија…

Затоа треба избори, оти овие што се во власта покажаат големо незнаење, алчност за пари и огромна потреба за трошење…

Извор: Скопско ехо

Македонија

Ќе ве расплаче! Објавена “Кажу да време лечи све” – гласот на нашиот ангел изваден со посебна технологија (ВИДЕО)

Published

on

„Кажу да време, време лечи све, ал шта ми врeди вечност без тебе”… се стиховите од рефренот на последната отпеана песна, која се чинеше никогаш нема да го здогледа светлото на денот.

Имено, со помош на новата АИ технологија е изваден вокалот и пијаното за од демо да се направи студиска снимка, која денес доживеа свое издание.

Песната е оставена како аманет на еден од ретките вистински пријатели кој што Тоше ги имаше во неговиот живот- нашиот познат радио водител, диџеј и продуцент Кирил Зарлинов попознат како Ерик Фокс, кој одлучи оваа демо снимка комплетно аранжмански да ја заврши и да ја даде како подарок од Тоше за сите негови обожаватели по повод неговиот роденден, се со цел неговиот лик и дело никогаш да не бидат заборавени.

Автор на музиката и текстот е Зоран Ѓорѓевиќ, а аражманот и продукцијата се на Кирил Зарлинов (диџеј Ерик Фокс).

Миксот и мастерингот се на нашиот познат микс инженер, кој долги години живее и работи во САД Костадин Камчев – „Студио Моцарт“ од Њу Џерси, кој има три номинации на музичките ГРЕМИ награди за најдобар микс инженер.

https://youtu.be/mpizP1g2dBo

Continue Reading

Македонија

Денеска ќе наполнеше 43 години: На денешен ден е роден Тоше Проески

Published

on

Во Прилеп на денешен ден е роден Тоше Проески.

Музичката кариера ја започна со настапот на „Мелфест“ во 1997 година. Патот кон ѕвездите му го отворија песните „Усни на усни“, „Сонце во твоите руси коси“, „Пушти ме“ (1997) и „Остани до крај“ (1998). Тој беше претставник на Република Македонија за песна на Евровизија во 2004 година во Истанбул, Турција, и го освои 14-то место со песната „Ангел си ти (Life)“.

Во 2004 година, Проески беше именуван за регионален Амбасадор на добра волја на УНИЦЕФ. По тој повод ја издаде песната „За овој свет“. Со песната „Чија си“ во 2003 година Тоше победи на белградскиот музички фестивал „Беовизија“ со што дефинитивно прерасна во најголема регионална музичка ѕвезда на некогашните ЈУ простори.

Тој ги објави албумите „Синот Божји“ (2000), „Некаде во ноќта“ (2001), „Ако ме погледнеш в очи“ (2003), „Ако ме погледаш у очи“ – верзија на српски јазик (2003) „Ден за нас“ (2004), „Дан за нас“ – верзија на српски јазик (2004) „По тебе“ (2005), „Пратим те“ – верзија на српски јазик (2005) „Божилак“ (2006), „Игри без граници“ (2007) и „Игре без границе“ – хрватска верзија (2007).

Сингловите од албумот „По тебе“ по неколку месеци се наоѓаа на највисоките места на музичките топ-листи во Хрватска, Македонија, Србија, Црна Гора, Словенија и Босна и Херцеговина.

Неговото издание „Божилак“ е компилација од преработки на 14 избрани традиционални македонски песни. Објавени се и ДВД-изданија на негови концерти во 2004 и 2006 година.

Речиси секоја негова песна беше хит како што се: „Усни на усни“, „Соба за тага“, „Ако ме погледнеш в очи“, „Тајно моја“, „Немаш ни благодарам“, „Срце није камен“, „Кој ли ти гризе образи“.

Тоше ги привршуваше студиите на Музичката академија во Скопје и работеше на музичката кариера за своја промоција во светски рамки.

Последниот концерт во Македонија го одржа на 5 октомври на Градскиот стадион ( Арената Филип Втори) во Скопје. Концертот беше хуманитарен и наменет за обнова на основните училишта во земјава.

Постхумно државата Република Македонија го прогласи за заслужен граѓанин.

Тоше Проески загина на 16 октомври 2007 година во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка во Хрватска. Владата на Република Македонија во негова чест во неговото родно Крушево изгради мавзолеј – Спомен куќата на Тоше, каде низ музејска поставка од восочни фигури со неговиот лик во природна големина, лични предмети, музички инструменти, фотографии, видеа, сувенири… е прикажан целиот негов живот и музичкиот опус во кусата, но пребогата кариера

Continue Reading

Македонија

НОЌТА ПРЕД ВОДИЦИ Е НАЈМОЌНАТА НОЌ ВО ГОДИНАТА

Published

on

Големиот христијански празник – Водици, се слави на 19 јануари, со традиционално фрлање за Светиот крст.

На овој ден се слави споменот на Христовото крштевање на реката Јордан и Божјиот изглед во форма на гулаб и глас: „Ова е мојот Син и Него послушнете го“.

На Богојавление, 19 јануари, завршуваат некрстените денови. На овој ден се осветува вода во сите цркви и храмови. Тоа е свечен обред на кој, скоро редовно, присуствуваат многу луѓе, кои носат осветена вода во своите домови, бидејќи оваа Света вода – Богојавленска, се чува во секој дом во текот на целата година како големо светилиште, и се користи само при голема потреба (болест, вознемирување од зли духови).

Богојавление е еден од најголемите христијански празници и соодветно на тоа, се развиле многу народни обичаи поврзани со самиот ден, како и ноќта пред Богојавление.

1. Отворање на небото

Ова е најпознатиот обичај поврзан со Богојавленската ноќ. Имено, се верува дека еден ден пред Богојавление, точно на полноќ, се отвораат небесата. По тој повод, треба да се погледне во небото и да се замислат желби за кои се верува дека сигурно ќе се остварат.

2. Огледала под перницата

Вообичаено е невенчаните девојки да ставаат огледала под перниците ноќта пред Богојавление, бидејќи се верува дека така ќе го сонуваат младичот со кој ќе стапат во брак.

3. Вода од извор

Во некои делови, вообичаено е младите девојки да одат на недопрен извор на вода утрото на Богојавление, да фрлат неколку зрна пченица или некои други житни култури во неа и да кажат: „Како што поминува водата, така ќе се бере и жетвата на нашите полиња“. Потоа ја полнат водата и ја носат до своето домаќинство. На некои места, сè уште е зачуван обичајот на семејството да пие малку од таа вода преку секира, бидејќи се верува дека на тој начин ќе се избегнат расправии меѓу нив.

4. Предвидување на времето

Обичај е некаде постарите жени да ги земаат предвид временските услови на Богојавление и со тоа да предвидат каква ќе биде годината. Ако, на пример, има мраз и снег на тој ден, се верува дека годината ќе биде плодна, а ведро време најавува сува година.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк