Connect with us

Свет

Свиркач за НЛО ќе сведочи во Конгресот: „Имаме технологија што не потекнува од Земјата“ (Видео)

Published

on

Сослушувањата за неидентификувани воздушни феномени, кои често се нарекуваат „УАП“ или „НЛО“, ќе се одржат следната недела пред американскиот Конгрес, објави претставникот Тим ​​Буршет на прес-конференција во четвртокот.

Тој рече дека комисијата ќе го сослуша сведочењето на тројца сведоци: Дејвид Груш, поранешен американски разузнавач; Дејвид Фрејвор, поранешен командант на морнарицата; и Рајан Грејвс, поранешен пилот на морнарицата.

Грејвс и Фрејвор тврдат дека забележале „УАО“ – рече Буршет, а Груш тврдел дека САД вратиле „непроменети и делумно недопрени“ возила од нечовечко потекло.

Буршет и други пратеници ги обвинија претставниците на одбраната за блокирање на истрагите на Конгресот за НЛО. Во интервју минатата недела, Буршет тврдеше дека еден од претходните сведоци на комитетот нема да сведочи „поради притисокот од Пентагон“

Од претставници на Министерството за одбрана и поранешни разузнавачки службеници ми кажаа дека имаме технологија што не потекнува од Земјата“, изјави Кристофер Мелон, поранешен заменик-помошник секретар за одбрана за разузнавање, за NewsNation Cuomo.

Ова е можност за американскиот народ подобро да разбере зошто толку многу луѓе во Конгресот всушност сериозно ја сфаќаат идејата дека НЛО постојат и дека тие влегуваат во воздушниот простор на САД. Американците ќе откријат дека САД можеби поседуваат вонземска технологија создадена како дел од туѓа вселенска програма – рече Мелон.

Буршет рече дека сака федералната влада да ги објави записите за НЛО и додаде дека сведоците „отворено ќе и зборуваат на јавноста за нивните искуства“ следната недела.

Портпаролот на Министерството за одбрана не одговори веднаш на барањето за коментар.

Дебатите за можни забележани НЛО добија зголемено внимание во последниве години, особено на Капитол Хил.

Претседателот на Комитетот за разузнавање на Сенатот, Марк Ворнер, Д-Ва., им рече на новинарите во четвртокот дека ќе биде „заинтересиран да слушне“ што ќе се каже на сослушувањето следната недела, додавајќи дека во случајот на неговиот комитет, „ние се стремиме да се однесуваме со секој свиркач со сериозност и почит“.

НЛО често се синоним за вонземјани во популарната култура, но првичниот извештај на Пентагон објавен во 2021 година не најде докази што ги поврзуваат неидентификуваните објекти со вонземски живот. Пентагон примил стотици извештаи за НЛО во последниве години, од кои многу се чини дека се балони или беспилотни летала, според извештајот минатата година од Канцеларијата на директорот на националното разузнавање.

https://youtu.be/tWHaZksRMIQ

Свет

Бил Гејтс знае што ве очекува во 2024 година

Published

on

Во минатогодишното писмо минатата година, Гејтс напиша за тоа како можноста да стане дедо го натерала да размислува за светот во кој ќе се роди неговата внука, а сега кога всушност е дедо, вели тој, повеќе размислува за светот што ќе го наследи неговата внука.

„Можам да почнам да замислувам: алатките што ќе ги користи, начините на кои ќе остане во контакт со своите најблиски, проблемите што ќе ги решат овие иновации. Сега имаме подобро чувство за тоа какви работи АИ ќе може да извршува сама и за кои ќе служи како копилот. И појасно е од кога било како вештачката интелигенција може да се користи за да се подобри пристапот до образованието, менталното здравје и многу повеќе. Ме мотивира да се уверам дека оваа технологија помага да се намалат ужасните нееднаквости што ги гледаме ширум светот. Отсекогаш цврсто верував во моќта на иновативноста да му понуди на секое дете еднаква шанса да преживее и да напредува. Вештачката интелигенција не е исклучок“, стои на почетокот на текстот на Гејтс објавен на неговиот блог.

Тој потсети дека раните години на новиот век биле такви што ретко кој имал и знаел да користи компјутер, додека сега речиси сите имаат. Кога станува збор за вештачката интелигенција, ситуацијата сега е слична, смета Гејтс, додавајќи дека човештвото е на крстопат.

„Се разбира, вештачката интелигенција е далеку од единственото нешто што ја дефинира 2023 година. Милиони и понатаму доживуваат неподнослива тага како резултат на руската војна против Украина и последиците од војната во Етиопија. Моето срце е скршено од континуираното страдање на Израелците и Палестинците, како и на народот на Судан. Во исто време, се повеќе луѓе се принудени да страдаат како резултат на почестите екстремни временски настани предизвикани од климатските промени. И семејствата ширум светот и понатаму се тешко погодени од зголемената инфлација и бавниот економски раст“, ​​истакнува Бил Гејтс.

Тој понатаму оценува дека претстојат предизвикувачки времиња, но Гејтс вели дека останува оптимист за иднината.

„Брзината на иновациите никогаш не била поголема. Ние правиме голем напредок во решавањето на тешките проблеми – како што се Алцхајмеровата болест, дебелината и српестата анемија – кои ќе го подобрат животот на милиони луѓе“, продолжи тој.

Тој потоа ги објасни причините за неговиот оптимистички поглед на 2024 година:

Како што изјави, „иновативноста е клучот за напредокот“, поради што, додава Гејтс, го основал Мајкрософт.

Потсети дека иновациите се причината зошто нашите животи толку многу се подобрија во текот на изминатиот век. Од електрична енергија и автомобили до лекови и авиони, иновациите го направија светот подобро место.

„Денес сме далеку попродуктивни поради ИТ револуцијата“, додаде тој. Тој, исто така, потсети како научниците дошле до нови начини да направат вакцини кои се побрзи и поевтини, но исто толку безбедни. Потоа развија нови механизми за испорака кои работеа на најоддалечените места во светот.

Развојот на вакцините ја намали смртноста на децата, а неговата фондација продолжува да ги финансира сите релевантни истражувања. Сега на сцена стапува вештачката интелигенција, чиј напредок и мешање во медицинските откритија допрва треба да се очекува.

„Иновациите се причината поради која нашите животи толку многу се подобрија во текот на минатиот век. Од струја и автомобили до лекови и авиони, иновациите го направија светот подобро место“, напиша Гејтс на својот интернет блог.

Continue Reading

Балкан

(Видеo) Драма во Албанија: Гори 12-катница, 40 лица се заробени во становитe

Published

on

Пожар денеска избувна во Лушња, Албанија, а се сомневаат дека околу 40 лица се заробени во становите во 12-катница, јавува Балканвеб.

Градските пожарникари со поддршка на противпожарната служба во Тирана работат на гаснење на пламенот и евакуација на станарите од зградата.

Се сомнева дека пожарот најпрвин избувнал на третиот кат, кој служи како трговски центар, во објект во кој се продаваат чевли, а потоа се проширил на целиот центар.

Десетици луѓе се пренесени во болница за вдишување чад, а нема информации за жртви.

Continue Reading

Свет

Роденденската торта на Бајден е хит на социјалните мрежи (Фото)

Published

on

Американскиот претседател Џо Бајден неодамна го прослави својот 81 роденден, а фотографијата на која позира со торта стана тема на бројни шеги и мемиња на социјалните мрежи.

Имено, Бајден насмеан позира покрај роденденска торта на која беа запалени 81 свеќи. Со оглед на тоа што ги имаше толку многу на мал простор, свеќите се споија во голем пламен, а за тоа се пошегува и самиот американски претседател. „Благодарам на сите за роденденските желби. Излезе дека ви снемува простор за свеќи на вашиот 146-ти роденден“, напишал тој во описот, а следбениците брзо се огласија во коментарите.

„Кој решил да се пошегува за својата возраст, треба да добие покачување“, „Дали таа торта треба да ја претставува Америка денес?“, „Дајте му покачување на неговиот асистент на социјалните мрежи“, „Оваа торта изгледа како неговата крајна дестинација“, „Толку си стар што ти гори логорски оган на тортата“, се дел од коментарите, а реакциите се појавија и на Х.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк