Connect with us

Европа

Мелони започна “војна” со ЛГБТ заедницата – Укинување на изводите на децата родени од лезбејски парови !

Published

on

Државниот обвинител во северна Италија побара укинување на 33 изводи на деца родени од лезбејски парови кои датираат од 2017 година, велејќи дека името на небиолошката мајка треба да се отстрани, пишува „Ројтерс“.

Потегот на обвинителот на Падова ја истакна правната неволја со која се соочуваат ЛГБТИ+ семејствата во Италија. Тоа се случи неколку месеци откако владата на премиерката Џорџа Мелони им нареди на градските совети да престанат да ги регистрираат децата на истополовите родители.

Италија ги легализираше истополовите граѓански заедници во 2016 година под владата на левичарската влада, но не им даде на паровите целосни права за посвојување, плашејќи се дека тоа ќе поттикне сурогат бременост, која останува нелегална.

Во отсуство на јасна легислатива за ова прашање, некои судови пресудиле да им се дозволи на таквите парови да си посвојуваат деца. Сепак, обвинителката на Падова, Валерија Санзари, отворила правен случај велејќи дека треба да се сменат 33 изводи од матичната книга на родените потпишани од градоначалникот на градот од 2017 година и да се отстрани името на небиолошката мајка.

Иницијативата на обвинителот ја налути италијанската ЛГБТК+ заедница.

„Овие деца остануваат сираци со декрет“, рече централно-левичарскиот парламентарец Алесандро Зан, кој се залага за правата на хомосексуалците во Италија. „Ова е сурова, нехумана одлука“, додаде тој.

Отстранувањето на името на родителот од изводот на родените создава и бирократски пречки и емоционални оптоварувања.

Мајката чие име е елиминирано повеќе нема да може да исполнува низа задачи, вклучително и да го земе детето од училиште без писмена дозвола од партнерот. Доколку законски признатиот родител умре, децата би можеле да бидат земени од семејниот дом и да станат државен штитеник.

За да си ги врати родителските права, небиолошката мајка мора да помине низ долга и скапа специјална процедура за посвојување. Владата ја бранеше одлуката на обвинителот.

„Во Италија бракот е само меѓу маж и жена, и затоа само биолошкиот родител е родителот чие презиме може да се регистрира“, изјави Лука Цириани, министер за парламентарни односи.

Долниот дом на Италија моментално расправа за закон кој ќе го направи кривично дело, казниво до две години затвор, за паровите кои одат во странство за да имаат сурогат бебе, дури и на места каде што тоа е легално, како што се САД или Канада.

Мелони, самопрогласена непријателка на она што таа го нарекува „родова идеологија“ и „ЛГБТИ+ лоби“, се соочува со зголемена контрола од странство поради нејзината мошне конзервативна агенда за семејствата.

Европа

50 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ДА ЖИВЕЕТЕ НА СЕЛО: Швацарија објави оглас, еве кои се условите

Published

on

Швајцарското село Албинен во кантонот Вале нуди повеќе од 50.000 евра на семејствата кои се подготвени да се преселат на 1.300 метри надморска височина каде што ќе ги пречека недопрената природа.

Имено, ова живописно село сместено на планинска падина последните години се соочува со проблем на депопулација поради недостиг на работа, а бидејќи има само околу 200 жители, швајцарската влада одлучила да им плати на луѓето да се преселат.

Владата нуди 25.000 евра за возрасен, 50.000 евра за двочлено семејство и дополнителни 10.000 евра по дете. Сепак, постојат неколку услови што мора да ги исполните.

10 години на село

Имено, сите оние кои сакаат да дојдат и да живеат тука од својата работа мора да бидат помлади од 45 години. Покрај тоа, тие мора да останат да живеат во селото најмалку 10 години.

Добиената финансиска поддршка мора да ја вложите во купување на недвижен имот со минимална вредност од 200.000 евра и тој да стане ваш постојан дом, а не второ живеалиште. Доколку ги прекршите условите, ќе мора да ги вратите парите на државата.

Дополнително, за да аплицирате, мора да сте швајцарски државјанин или да имате дозвола за постојан престој (Дозвола В). За оние кои доаѓаат од земја членка на Европската унија, дозволата може да се добие за пет години.

Continue Reading

Европа

Се расипаа банкоматите во Ирска, луѓето подигаа и по 1000 евра и со нула салдо на нивните сметки

Published

on

Банката на Ирска се соочи со криза откако многу нејзини клиенти се собраа на банкоматите обидувајќи се да го искористат компјутерски дефект. Илјадници луѓе се наредија пред филијалите за да подигнат пари што ги немаат на сметките. Во некои случаи, грешка во онлајн апликацијата им дозволуваше на луѓето без пари на нивната сметка да префрлат до 1.000 евра.

Дејли Мејл објави дека банката ги известила клиентите во раните попладневни часови дека има проблем со нејзината онлајн апликација за лично банкарство и веб-страница, откако претходно била преплавена со поплаки од клиенти.

До вечерта, клиентите на банките открија дека можат да подигнат готовина од банкомати иако имаат малку пари на нивните сметки. На властите им беше наложено да ги исчистат редиците надвор од банкоматите додека луѓето стоеја обидувајќи се да ја искористат грешката.

Откако веста се рашири на социјалните мрежи, избезуменото повлекување готовина продолжи во Даблин, Лимерик и Наван. Полицијата се обидуваше да ги запре, а граѓаните беа предупредени дека не постои бесплатна готовина и дека сите пари ќе мора да се вратат.

Continue Reading

Европа

(Видео) Поплавите во Словенија се гледаат од вселената: сателитските снимки го покажуваат размерот на катастрофата

Published

on

Големи поплави ја погодија Словенија на крајот на минатата недела, додека во Хрватска бројни реки соборија рекорди кога станува збор за нивото на водата.

Поплавите се забележани и од вселената. Споредбата на сателитски снимки Сентинел-1 САР пред поплавите на 24 јули и на денот на највисокото ниво на водата на 5 август ги покажува размерите на катастрофата, пишува „Н1“.

Според првата проценка, поплавената површина на овој простор е околу 13 километри квадратни.

Делови од Словенија се’ уште се поплавени, а многу патишта се затворени, јави денес словенечката новинска агенција СТА.

За вечерва се најавени нови врнежи со грмежи.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк