Connect with us

Балкан

(ФОТО) ХОРОР СЦЕНА НА ПЛАЖА ВО ЦРНА ГОРА Скелет од морско суштество ги исплаши посетителите

Published

on

На Фејсбук страницата „Бар на длану“  беше објавена фотографија на која се гледа скелет на морско суштество кое излегува од песокот на брегот на Јадранското Море. Како што се испостави подоцна, тоа била риба мурина

фото: Фејсбук

Стаорецот што шеташе по пешкирите беше ништо во споредба со стравот и паниката што го предизвика застрашувачкиот скелет на морско суштество најден на плажа на црногорското приморје. На Фејсбук страницата „Бар на длану“  беше објавена фотографија на која се гледа скелет на морско суштество кое излегува од песокот на брегот на Јадранското Море. Како што се испостави подоцна, тоа била риба мурина.

И додека дел од неинформираните членови на групата се прашуваа за каква риба се работи, повеќето го знаеја одговорот.

“Риба луѓе, што ви е!! Не може да ве изеде, освен тоа, не сме на нејзиното мени, ама не дај боже да сме, кине кога ќе касне” – напишал еден од корисниците.

„Не плашеа кога бевме мали, немојте да одите на Лукобран, има мурини“ – коментира еден од локалните жители.

Други веќе пишуваа за специфичните карактеристики на рибата мурина.

„Мурината е чистач на морето од изумрени животни и риба што може да мириса труп на животно и на копно, па дури и да дојде да го зграби и да се врати во водата“.

„Мурина. Грдо и злобно, се крие во карпите, напаѓа ненадејно и многу брзо. Не ги напаѓа луѓето освен ако погрешно не го помеша со плен, т.е. риба. Уловена и добро подготвен е вистински специјалитет“ – пишува во еден од коментарите на овјавата.

Балкан

(Видеo) Драма во Албанија: Гори 12-катница, 40 лица се заробени во становитe

Published

on

Пожар денеска избувна во Лушња, Албанија, а се сомневаат дека околу 40 лица се заробени во становите во 12-катница, јавува Балканвеб.

Градските пожарникари со поддршка на противпожарната служба во Тирана работат на гаснење на пламенот и евакуација на станарите од зградата.

Се сомнева дека пожарот најпрвин избувнал на третиот кат, кој служи како трговски центар, во објект во кој се продаваат чевли, а потоа се проширил на целиот центар.

Десетици луѓе се пренесени во болница за вдишување чад, а нема информации за жртви.

Continue Reading

Балкан

Драми на српска свадба- Невестата побегнала со „парите во плик“ со бившиот дечко

Published

on

Бошко Бубања, организаторот на веселби и свадби, раскажува за некои од најчудните настани што се случувале на свадбите. Од  бегство од сопствената свадба, до бизарната приказна за младата жена која побегнала со пликовите од свадбата.

„Уникатните подароци стануваат се поретки, а пликовите се почести, па се случува некои пликови да бидат празни и непотпишани. Кога станува збор за помали свадби со 200 гости, не е тешко да се одреди кој дошол со празен плик бидејќи има список на гости. Понекогаш младенците се сомневаат дека некој го подметнал од ресторанот, поточно, дека земал полн и ставил празен плик. Затоа користат безбедносни кеси што се ставаат во сефот на ресторанот. Откако ќе се затвори, не може да се отвори без кинење. Тоа е најдобрата форма на превенција“, рече Бубања и додаде дека празното плико обично не значи дека некој нема пари, туку дека „тој е арогантен и не сака да им донесе подарок на младенците. “.

На прашањето – колку пари треба да има во пликот кога се оди на свадба, Бубања вели дека наишол на бурни реакции кога кажал 100 евра пред една година.

Денес некои носат и повеќе. Сè поскапе, ручекот за двајца во ресторан е околу 3.000 динари. Луѓето остануваат на свадба осум часа, јадат и пијат. Сето тоа чини пари“, вели Бошко Бубања.

На крајот ги спомна необичните настани кои се случуваат на свадбите што ги организира.

„Претежно имаше убави настани и подароци. Некои подаруваа станови од 100.000 евра за свадбата. Од

лоши ситуации, на пример, пред година и пол, пред крајот на свадбата, невестата отиде во својата соба и ги собра сите коверти и исчезна со поранешното момче. Понекогаш гостите често носат инвентар од ресторанот со себе. Се крадат тањири, прибор за јадење, прибор за зачини. Има разни ситуации“, заклучува Бубања.

Continue Reading

Балкан

ФОТО: Албанско семејство уапсено во Солун СО ПОЛА ТОН КОКАИН

Published

on

Oбвинителството за наркотици при Солунската дивизија и ДЕА, разбија „семеен бизнис“ на 50-годишен Албанец, кој заедно со сопругата и двајца внуци се осомничени за шверц на дрога откако кај нив се пронајдени 580 килограми кокаин.

Партнер на семејството бил и маж кој е роден во Албанија, кој поседувал грчка лична карта, а полициски извори наведуваат дека никој од уапсените претходно не бил во фокусот на органите на прогонот. Огромното количество дрога е пронајдено во две возила и во куќа во која живееле тројца од членовите на криминалниот круг.

Против нив поединечно е поднесена списа за злосторничко организирање и за нелегална трговија со дрога, оштетување на странски имот и пружање отпор. Забележано е дека 50-годишниот Албанец е водач на групата, со главна улога во увозот на големи количества кокаин од земјите од Латинска Америка и нивно натамошно движење на грчка територија, но и во европските земји.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк