Connect with us

Свет

(Фото) Заробен израелски командант на дивизија – го парадираат по долна облека ширум Газа

Published

on

Нимрод Алони, командант на дивизијата Газа во јужен Израел утринава е заробен од страна на Хамас по големиот напад кој го изврши парамилитарната организација врз Израел.

Алони на фотографијата е по долна облека што е уште една потврда за изненадувачкиот фактор на воените аткивности кои ги превзема Хамас.

Очигледно ниту МОСАД не успеал да ја пробие оваа добро оргнаизирана акција на палестинците.

Ние сме во војна, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во видеообраќање до своите сонародници.

Тој додаде дека неговата земја ќе победи во оваа војна и дека нејзиниот непријател ќе ја плати цената за нападот врз Израел.

Неговата изјава уследи откако врз Израел беа истрелани илјадници ракети од Појасот Газа, при што загинаа најмалку пет луѓе, а сто се повредени.

Свет

Роденденската торта на Бајден е хит на социјалните мрежи (Фото)

Published

on

Американскиот претседател Џо Бајден неодамна го прослави својот 81 роденден, а фотографијата на која позира со торта стана тема на бројни шеги и мемиња на социјалните мрежи.

Имено, Бајден насмеан позира покрај роденденска торта на која беа запалени 81 свеќи. Со оглед на тоа што ги имаше толку многу на мал простор, свеќите се споија во голем пламен, а за тоа се пошегува и самиот американски претседател. „Благодарам на сите за роденденските желби. Излезе дека ви снемува простор за свеќи на вашиот 146-ти роденден“, напишал тој во описот, а следбениците брзо се огласија во коментарите.

„Кој решил да се пошегува за својата возраст, треба да добие покачување“, „Дали таа торта треба да ја претставува Америка денес?“, „Дајте му покачување на неговиот асистент на социјалните мрежи“, „Оваа торта изгледа како неговата крајна дестинација“, „Толку си стар што ти гори логорски оган на тортата“, се дел од коментарите, а реакциите се појавија и на Х.

Continue Reading

Свет

Драма на аеродромот во Тел Авив, Шолц евакуиран од авионот (ВИДЕО)

Published

on

Вистинската драма се одвивала во моментот кога авионот на германскиот канцелар Олаф Шолц требало да го напушти Тел Авив.

Непосредно пред полетувањето од аеродромот Бен Гурион се огласиле сирените. Шолц веќе се качил во владиниот авион кога дошла наредбата сите патници да излезат од авионот и да легнат на подот.

„Германскиот канцелар Олаф Шолц  беше евакуиран од аеродромот во Тел Авив“, информираат израелските медиуми кои објавија и видео од евакуацијата.

Кога се огласи сирената за воздушен напад на аеродромот во Тел Авив, германскиот канцелар Олаф Шолц и неговиот тим лежеа на земја.

Станува збор за детонации од израелскиот систем за противвоздушна одбрана „Железна купола“, кои од небо ги соборија ракетите на Хамас. Билд наведува дека биле истрелани два противавионски проектили кои јасно се слушнале на аеродромот.

Шолц вчера го посети Израел за да изрази солидарност со таа земја по нападот на Хамас.

Continue Reading

Свет

Газа е пеколот на земјата (Вознемирувачко Видео)

Published

on

„Во текот на последните 24 часа, авионите на воздухопловните сили извршуваа опсежни напади долж должината и широчината на Појасот Газа, предизвикувајќи пустош врз терористите на Хамас“, се вели во соопштението на ИДФ.

На социјалните медиуми се појавуваат видеа на кои се гледа како по ракетните напади зградите паѓаат какo кула од карти, а од птичја перспектива се гледа дека појасот Газа полека се брише од лицето на земјата.

Страшни сцени го ужаснуваат светот од војната во Израел и појасот Газа. Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека извршиле воздушни напади врз 130 цели на Хамас во Газа во изминатите три часа.

Најтрогателна е сцената како татко го држи во раце своето мртво девојче по ракетните напади од страна на израелската војска.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк