Connect with us

Хуманост

Хуман гест на Панчо ДНК: Свесен сум дека некои едвај врзуваат крај со крај и буквално се дојдени пред “просјачки” стап

Published

on

Здраво друштво. Викендов заврши, а со тоа и моите анагажмани како диџеј. Јасно ни е дека ситуацијава финансиски не погоди сите нас но некои семејства премногу. Свесен сум дека едвај врзуваат крај со крај и буквално се дојдени пред “просјачки” стап. Дефинитивно ние артистите/уметниците сме највеќе погодени уште од првиот ден и ќе трае се додека состојбата не се врати во нормала. Како на сите мои колеги и моите приходите се сведени на минимум, но лично осеќам општествена и морална одговорност да помогнам на најзагрозените семејства и затоа сакам да донирам дел од мојот овонеделен хонорар на оние на кои вистински им е потребно.

Овој пат можам да одвојам 4.000денари ( на две семејства по 2к ) со кои се надевам ќе им олеснат бар малце. Сосема сум свесен дека не се многу пари но за жал толку ми дозволуваат можностите 😔 Ве охрабрувам сите вас на кои вистински ви е неопходна оваа помош, слободно да ми пишете во инбокс тука или на мојот инстаграм профил: @DJSHORTYPOFFICIAL и ве замолувам предност да им дадеме на самохраните родители. Да ви напоменам дека не е срамота да се побара помош кога навистина ви е потребна, срамота е да крадеш и лажеш, а помош да затреба може да се случи секому и затоа треба да се биде ЧОВЕК помеѓу сите луѓе . Се што сум сфатил во животот е дека среќата и тагата треба заеднички да ја споделуваме и дека само ЗАЕДНО СМЕ ПОЈАКИ😊 Имајте убав и спокоен неделен денВаш Панчо 🙏ПС – Луѓето да се исклучиво од Скопје заради доставата.#заедноСмеПојаки#СитеСмеИсти

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpancho.shortydnk%2Fposts%2F10157597797097544&show_text=true&width=552&appId=176850613417088&height=282" width="552" height="282" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allow="encrypted-media"></iframe>

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Хуманост

Уникатна слика од македонските фудбалски херои на аукција за помош на малиот Јаков

Published

on

Во изминатите неколку дена на социјалните мрежи на големо се споделува уште еден апел за помош во кој се вели:

Почитувани,Нашиот Јаков на само свои 2 годинки мораше да помине низ 2 тешки операции за два пати да му биде отстранет тумор, при што мораше да го изгуби и едниот бубрег. Заради специфичната моментална здраствена состојба, малиот Јаков мора ИТНО да замине во странство за да го продолжи своето лекување.

Поради тоа се потребни повеќе финансиски средства кои без ВАША ПОМОШ не е можно да се соберат.

ГОЛЕМИ СРЦА! АЈДЕ ДА ЈА ПОКАЖЕМЕ НАШАТА ХУМАНОСТ И ДА ОВОЗМОЖИМЕ ЈАКОВ ДА ГО ЗАВРШИ ЛЕКУВАЊЕТО УСПЕШНО ЗА ДА МОЖЕ ПОВТОРНО ДА УЖИВА ВО СВОЕТО ДЕТСТВО!

ВЕ МОЛИМЕ ДОНИРАЈТЕ НА СЛЕДНАВА ЖИРО СМЕТКА:Стопанска Банка – 20000 148 174 0176 – Елена Јанакиев IBAN – MK0720000 387 639 2077 SWIFT Cod – STOBMK2X

Со цел да се помогне на ова детенце Бобан Алексовски направи аукција на слика која содржи историски фудбалски шмек.

Ги испринтал сите 26 репрезентативци на Македонија со се селекторот кои беа дел од Европското и ги сместил во рамка. И тоа потпишани пред деби настапот против Австрија.

Станува за дигитален принт на платно, векторска илустрација со димензии од 172 цм x 129 цм во рамка и е единтвен уникатен примерок.

Почетна сума 1000€. Рок: 24 часа.

Continue Reading

Скопје

Станка од Скопје бара помош: Кога веќе државата не сака да ми помогне, нека дозволи луѓето да ми помогнат

Published

on

42- годишната Станка Димова е сопруга и мајка, детството го поминува со неколку преселувања, поради разединувањето на нејзините родители.

– Еден ден се беше затнала кадата, и отидов до маркет купив солна киселина и отидов да става за да ја одзатнам, отидов и ставив.

– Почувстував голема бол ка во главата и тоа е последно што се сеќавам, а потао се разбудив во болничкиот кревет со изгореници.

– 70 проценти од телото ми беше изгорено, Бог сакал да преживеам, никогаш не би ни помислила да посегнам по својот живот, вели во солзи Станка.

– Сум имала проблеми и претходно, но сега, навистина тешко, да те гледа ќерката како се храниш преку цевка е неописливо и многу жално.

– Синот цело време ме прашува мамо кога ќе ти го тргнат тоа, кога ќе ти биде потребно, сето тоа не е за пред очи на детето да се гледа.

– Долгов време бев во болница некаде околу 2 месеци, во сите можни установи, а откако ми ја ставија цевката, килажата нагло ми падна.

– Многу е тажно кога си го храниш детето и да неможеш да го пробаш тоа што му го даваш, бидејќи изгорениците се до грлото.

– Си го хранам детето и си плакам, поголем грев од тоа нема, му ставам на маса и се тргам да не гледам, за да не плачам пред него, вели оваа храбра мајка.

– И храната што ја внесувам не смее да биде зачинета или со некоја силна арома, односно мора да биде лесна храна, бидејќи сонтата е поврзана со тенкото црево и оди директно.

– Неможам да стојам многу долго, морам да лежам, цело време во овој кревет сум, се случувало и по еден месец да не сум се бањала.

– Многу ми е тешко да отидам до бањата и мора да одлепувам многу и да внимавам многу, а пак хранењето е исто така исцрпувачко, морам по малку.

– Има можност со која животот би ми се променил а тоа е операција во Белград која е специјализирана за вакви случаеви.

– Но нашите овде немаат слух за мене, ме игнорираат, хуманитарната организација ,,Љубезност,, прати допис до болницата а тие кажаа дека од 17 до 19 илјади евра е само зафатот.

– Голема желба ми е да ми дозволат да отворам трансакциска донаторска сметка, каде не ми помагааат, каде не ми даваат ниту да отворам сметка, со која можеби некој друг би ми помогнал.

– Се надевам сеуште има добри луѓе во земјата, со чија помош би отишла на операција и би била поддржка за синот и да го исраснам.

Целиот текст за несреќната животна сторија на Станка на Кластер.мк

Continue Reading

Хуманост

Итно е потребна крв А+ за бранител од 2001 година

Published

on

Итно е потребна крв од А+ крвна група за Andon Karlos Popcotrov кој ќе има две операции во Систина. 

Секој кој сака да помогне може да даде крв во клиниката за трансфузиологија (во државна болница). Треба и да се наведе за кого е дадената крв, стои во објавите на социјалните мрежи.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: