Connect with us

Истражување

Научниците тврдат дека патувањето не прави посреќни отколку парите!

Published

on

Зоштo многу луѓе одат на шопинг секогаш кога имаат малку повеќе пари во паричник? Затоа што материјалното богатство не прави среќни, барем на одредено време. Сепак, само неколку дена откако ќе купиме нешто ново, возбудата и уживањето почнуваат да бледеат. Изгледа дека кога ќе се навикнете на тоа ново што сте го купиле, почнувате да чувствувате потреба да одите и пак да купите нешто за да ја почувствувате таа краткотрајна среќа. И тоа станува еден маѓепсан круг без крај.
Проблемот со тоа е што се обидувате да ја купите среќата. За жал, парите можат само да го олеснат животот и не можат да ви обезбедат долгорочно задоволство. Според едно истражување кое го спровеле научници на Универзитетот Корнел, има начин да се прекине тој маѓепсан круг.
Томас Гилович, професор по психологија на Ууниверзитетот, откри дека луѓето ја добиваат истата таа среќа кога купуваат нешто и кога патуваат. Најбитен момент е тоа што додека задоволството од шопингот трае кратко, сеќавањата на некое патување долго време може да ви бидат извор на среќа.
Глиович објаснува дека адаптацијата е еден од непријателите на среќата. Купуваме работи за да не направат среќни и успеваме во тоа, но само за кратко. Набрзо ќе се адаптираме на новите купени работи и нема повеќе возбуда. Иако купувањето нови работи ви дава чувство на нешто ново, сепак ја нема главната состојка за одржување на таа среќа.
Како што објаснува д-р Гилович, вашето искуство ќе стане побитен дел од вас отколку материјалните работи. Вушност, можете да уживате во она што сте го купиле, да го сакате, а можете да појдете дотаму што ќе мислите дека дел од вас е поврзан со тие работи. Сепак, тие не се дел од вашиот идентитет. Од  друга страна, искуствата на патувањето се дел од она што сте вие како личност.
Најбогатите и најмилите сеќавања не се дел од материјалните предмети што сте ги купиле. Тие се вкупен збир на искуствата што сте ги имале. Патувањето не носи на нови култури и места. Во една таква средина се чувствувате како се што гледате околу вас да ве прави побогати. Вашиот мозок и телото губат чувство за време и апсорбирате нови информации.

Таа дисконектираност од вашата нормална средина на која веќе сте се адаптирале е одлична околина за креирање среќни и трајни сеќавања кои тешко се забораваат или се заменуваат. Волтер Валдингер е 80-годишен истражувач од Универзитетот Харвард кој докажа дека луѓето кои се најповрзани со нивните семејства, пријатели, заедницата и другите луѓе се најздрави и најсреќни. Владингер вели дека треба да ги продлабочите врските така што заедно со луѓето во вашиот живот ќе правите заеднички активности.
Тој вели дека искуствата ве поврзуваат со другите на начин на кој материјалните работи не можат. За Валдингер некои од најбитните искуства во неговиот живот се патувањата. Тој открива дека патувањето го зближило со семејството. Учеството во екстремни спортови, учењето нови вештини или посетувањето необични настани ќе ве направи среќни. Новиот автомобил или новиот гаџет со тек на време ќе стане обичен, стар и застарен. Од друга страна, сеќавањата кои ќе ги имате од патувањата се вистински извор на среќа кој ќе остане со вас целиот живот.
Затоа, инвестирајте ги тешко заработените пари во искуства и на тој начин ќе инвестирате во долгорочна среќа и задоволство.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Истражување

ЗА ЕДНА ДЕЦЕНИЈА ЌЕ СЕ ЗДЕБЕЛИ ПОЛА СВЕТСКА ПОПУЛАЦИЈА

Published

on

Светската федерација за дебелина објави нов извештај, а податоците се поразителни. Повеќе од половина од светската популација ќе биде со прекумерна тежина до 2035 година, со што ќе се изгубат билиони фунти потенцијална вредност за глобалната економија, предупредува Светската федерација за дебелина.

Според податоците од 2020 година, околу 2,6 милијарди луѓе (38 отсто) биле со прекумерна тежина или дебели, а оваа бројка се очекува да се зголеми на 4 милијарди (51 отсто) во следните 12 години, доколку не се преземат сериозни мерки.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Continue Reading

Истражување

Им ги ОДЗЕЛЕ ТЕЛЕФОНИТЕ НА ДЕЦАТА на осум часа – ШОКАНТНО е нивното однесување без мобилен

Published

on

Индекс

Психологот за деца од Санкт Петербург, Екатерина Мурашова и нејзините колеги во 2013 година спровеле интересен експеримент. Таа побарала од 68 тинејџери на возраст од 12 до 18 години да се откажат од сите свои електронски уреди, односно да ги исклучат мобилните телефони, компјутерите, телевизорите, таблетите и конзолите за игри, во траење од осум часа и за тоа време да не комуницираат со никого.

Она што им било дозволено во тие осум часа е – да пишуваат, цртаат, читаат, пеат, шетаат и да се занимаваат со слични активности. Авторката на експериментот сакала да докаже дека современите тинејџери не можат да се преокупираат со такви работи и дека се целосно несвесни за својата состојба.

Според правилата на експериментот на децата им било советувано да го прекинат експериментот доколку почувствуваат прекумерна вознемиреност, непријатност или напнатост и да го забележат времето и причината за прекинот.

Резултатите биле шокантни, а треба да се земе предвид и дека експериментот е спроведен пред десет години, кога технологијата беше далеку помалку распространета отколку денес.

Од 68 испитаници, само тројца го завршиле експериментот – едно девојче и две момчиња. Тинејџерка осум часа ги запишувала своите чувства во дневник. Едно од момчињата правело макета на едрилица, со пауза за ручек и шетање на кучето. Вториот прво ги сортирал и преуредувал своите колекции, а потоа се занимавал со пресадување цвеќиња. Ниту еден од нив немал негативни емоции за време на експериментот и не забележал појава на „чудни“ мисли.

Тројца учесници во експериментот изјавиле дека „имале самоубиствени мисли“, а петмина доживеале напади на паника. Кај 27 тинејџери се забележани симптоми како гадење, потење, вртоглавица, бранови на жештина или болки во стомакот. Речиси секој од нив пријавил чувство на страв и вознемиреност.

Интересот и возбудата за новонастанатата состојба и за соочувањето со себеси стивнаа кај речиси сите учесници на почетокот на вториот или до третиот час. Десет тинејџери кои го прекинале експериментот се чувствувале вознемирени по три или повеќе часа осаменост.

Што правеле тинејџерите за време на експериментот?

Јаделе;

Читале или се обидувале да читаат;

Пишувале домашни задачи или учеле;

Гледале низ прозорецот или се шетале низ станот;

Излегле во продавница или кафуле, без да комуницираат со други, освен со продавачите;

Наоѓале загатки и ределе „Лего“ коцки;

Цртале;

Си играле со куче или мачка;

Се капеле;

Си ја средувале собата или станот;

Се занимавале со физичка вежба;

Ги запишувале своите чувства и мисли;

Свиреле на пијано, гитара или флејта;

Пишувале поезија или проза;

Едно момче патувало низ градот пет часа, менувајќи автобуси и тролејбуси;

Едно момче отишло во забавен парк, но по три часа почнало да повраќа;

Едно момче шетало низ градот;

Едно момче отишло во зоолошката градина;

Една девојка отишла во музејот.

Што правеле по експериментот?

Речиси секој учесник се обидел да заспие во одреден миг, но никој не успеал поради мислите што им се вртеле низ главата. По завршувањето на експериментот, 14 тинејџери веднаш пристапиле до социјалните мрежи, 20 контактирале со своите пријатели, тројца со родителите, а петмина отишле да посетат свои другари. Останатите ги вклучиле телевизорите или почнале да играат видеоигри. Покрај тоа, речиси сите веднаш си пуштиле музика или ставиле слушалки на ушите.

Сите стравови и симптоми исчезнале веднаш по завршувањето на експериментот. Интересно е што 63 тинејџери го препознале експериментот како корисен и интересен за самоспознавање. Шест учесници сами го повториле експериментот и тврдат дека успеале по неколку обиди.

Кога тинејџерите анализирале што им се случило за време на експериментот, 51 лице користеле изрази како „зависност“, „доза“, „повлекување“, „излегува дека не можам да живеам без…“, „Постојано ми треба…“

Сите тие рекоа дека биле страшно изненадени од мислите што им се случиле за време на експериментот, но не можеле да се справат со нив поради влошување на општата состојба. (МИА)

Continue Reading

Европа

ЗАМИСЛЕТЕ СААТНИЦА ОД 50 ЕВРА – Каде се заработува најмногу?

Published

on

Платите во Германија се сè уште повисоки во споредба со оние во повеќето други земји од Европската унија.

Минатата година просечната саатница во индустријата, вклучувајќи ги и дополнителните трошоци за плата, изнесуваше 44 евра, објави во средата Федералното биро за статистика, пренесува ДПА.

Тоа е за 44 отсто повеќе од просекот на 27-те земји на Европската унија, кој изнесува 30,50 евра. Со овој час, Германија е на четврто место.

Во услужниот сектор платите во Германија биле 26 отсто над просекот на ЕУ, со 38 евра по час работа, што е шесто место.

Севкупно, германските трошоци за работна сила од 39,50 евра на час во 2022 година беа околу 30 отсто над просекот на ЕУ и, како и претходните години, на седмото место.

Според статистичките податоци, платите биле највисоки во Луксембург со 50,70 евра на час, а потоа следат Данска, Белгија, Франција, Холандија и Шведска.

Лани работната сила била најевтина во Бугарија со 8,20 евра на час.

Во споредба со 2021 година, трошоците за работна сила во Германија се зголемени за 5,6 отсто, нешто повеќе од просекот на ЕУ (плус 5,2 отсто).

За 10 години работната сила поскапе, особено во источна Европа. Процентуално, трошоците за работна сила најмногу се зголемија во Бугарија, Романија, Литванија и Латвија, каде што се зголемија повеќе од двојно.

Најмали зголемувања се забележани во Шведска и Италија. Грција беше единствената земја од ЕУ која пријави пониски трошоци за работна сила на час во 2022 година во споредба со десет години (-7,6 проценти).

Германија беше над просекот од 25 отсто, со плус 29,5 отсто, пренесува Фактор мк.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк