Connect with us

Спорт

Дресот на Марадона „Раката на Господ“ на продажба за 2 милиони долари

Published

on

Дресот што го носи името „Раката на Господ“ на Диего Марадона може да биде ваш за 2 милиони долари.
Познатиот дрес „Раката на Господ“ на Диего Марадона е во сопственост на поранешниот англиски репрезентативец Стив Хоџ, кој откри дека успеал да размени дресови со легендата на Аргентина по нивниот четвртфинален состанок на СП 1986 година.
Еден американски експерт за спортски спомени изјави дека иконскиот дрес на Аргентина „Рака на Господ“ што го носеше Диего Марадона за време на контроверзната победа на неговиот тим над Англија во четвртфиналето на Светскиот куп во 1986 година, може да биде достапен на продажба од два милиони долари. Дали сакате да го додадете во вашата колекција?

Дресот е моментално изложен во Националниот музеј на фудбал во Англија во Манчестер. Дресот Марадона му го подари поранешниот англиски репрезентативец Стив Хоџ, по четвртфиналниот натпревар во Мексико.
Стив Хоџ изјави дека успеал да разменидресови со Диего Марадона додека тие шетале во тунелот по иконскиот судир во четврт-финалето.

Дејвид Амерман од аукцијата „Голдин“ во Newу erseyерси верува дека кошулата може да достигне цена од дури 2 милиони долари и дека сопственикот бил подготвен за приватна продажба.

„Многу е тешко да се измери (вредноста) со дресот на„ Hand Of God “, но знам дека сопственикот бараше приватна продажба од два милиони долари“, беше цитиран Амерман за Ројтерс.

„Секако дека може да биде можност, вредностите скокнаа доста во фудбалот“.

„Тоа е реална можност“
Амерман ја расветли зголемената побарувачка за спортски спомени, посочувајќи како дебитантската фудбалска картичка на Марадона пред неколку години продадена за 10.000 УСД може да достигне цена од 20.000 УСД денес.
„Многу е тешко да се види како би се достигнала цената од два милиони долари, но не гледам зошто индивидуа која имала пари не би сакала такво нешто – навистина не можете да ставите број на тоа. Ако ја наоѓате вистинската личност на вистинското место, тоа е реална можност “, рече Амерман.
“Дебитантската фудбалска картичка на Марадона, неодамна продадовме копија за 10 000 американски долари. Ова е картичка што вредеше можеби неколку стотици долари пред само неколку години, а тоа беше пред неговата смрт. Видов една вчера на Интернет за која бараа 20 000 американски долари за “

Continue Reading

Спорт

Ќе биде ли Кире Лазаров, нов селектор на Македонија?!

Published

on

Кире Лазаров е голем фаворит во трката за нов селектор на Македонија, откако Ракометната Федерација на Македонија во текот на вчерашниот ден спогодбено ја прекина соработката со Данило Брестовац. Приоритет на раководството на РФМ моментно е одржување на Собранието на „куќата на ракометот“ закажано за недела, кога Живко Мукаетов ќе добие нов четиригодишен мандат, по што погледите ќе се насочат кон изборот на нов селектор.

А во тој избор апсолутен фаворит е долгогодишниот капитен на македонската репрезентација, Кире Лазаров. Ракометната легенда најави дека на крајот од сезонава ќе ја заврши својата фантастична кариера, Лазаров не крие дека планира да остане во ракометот, а преземањето на националниот тим ќе биде огромен прв предизвик во тренерската кариера на сегашниот ас на Нант.
Разговори на оваа тема се веќе водени, кај двете страни постои расположение за Лазаров да седне на клупата, но проблем претставува фактот што десниот бек активно ќе игра до јуни, а дотогаш Македонија ја очекуваат четири средби од квалификациите за ЕП 2022, двомеч со Данска, а потоа и реванш-дуелите со Финска и со Швајцарија.

Во една таква ситуација, планот е за овој период да биде ангажирано привремено решение од домашната стручна фела, кое би ја извршувало селекторската функција во овој краток период.

Македонија има четири бода по првите две кола, со огромни шанси за пласман на ЕП 2022 што ќе се одржи во Унгарија и Словачка.

Continue Reading

Спорт

Брестовац го напушти кормилото на ракометната репрезентација на Македонија

Published

on

Данило Брестовац повеќе не е селектор на ракометната репрезентација на Македонија.

Ова денеска го потврди РФМ од каде соопштија дека е постигнат взаемен договор помеѓу двете страни и со тоа Брестовац го напушта кормилото.

Данило Брестовац ја извршуваше оваа функција во период јуни 2019 – јануари 2021 година.

Continue Reading

Спорт

Ванеса Брајант една година по смртта на Коби и Џиана: Никогаш нема да разберам!

Published

on

Ванеса Брајант сопругата и мајка на една година од смртта на нејзиниот сопруг Коби и нејзината ќерка Џијана напиша: Никогаш нема да разберам зошто и како можеше да се случи ваква трагедија на толку љубезни суштества.

Точно пред една година денес кога легендата на НБА Коби Брајант, неговата 13-годишна ќерка Џијана и уште седум други лица загинаа кога нивниот хеликоптер се спушти во стрмниот рид во густата утринска магла во Јужна Калифорнија; поранешната sвездата на Лејкерс имаше 41 година.

Nike објави едноставно, трогателно видео во чест на Коби Брајант и многу други подржувачи, како и колеги во НБА на Коби објавија во чест на кошаркарот неговата ќерќа кои трагично загинаа лани.

На годишнината, вдовицата на Коби и мајката на Џијана, Ванеса Брајант, објавија писмо на Инстаграм испратено до неа од една од пријателките на Ванеса.

Денес го добив ова слатко писмо од еден од најдобрите пријатели на Џиана, Обри. Те сакам Аубз (како што би те нарекол мојата Џиџи). Ви благодарам многу што убаво споделивте некои од вашите спомени за мојата Џиџи и ми дозволивте да ги споделам тука на мојата ИГ. Мојата Џиџи е НЕВЕРОЈАТНА и навистина го ценам твоето внимателно писмо. Таа те сака толку многу. Исто така, многу ми недостасува девојчето и Коб-Коб. „Никогаш нема да разберам зошто / како можеше да се случи оваа трагедија на толку убави, љубезни и неверојатни човечки суштества. Сè уште не изгледа реално. Коб, го сторивме како што треба. Иџи, сепак ја правиш мама горда. Те сакам! – напиша таа на Инстаграм.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: