Connect with us

Инфо +

Фото на денот: Лекар со прегратка смирува расплакан повозрасен ковид пациент

Published

on

Џозеф Варон работи како лекар кој згрижува пациенти заболени од коронавирус во болница во Тексас. Работел 252 дена без престан кога во единицата за интензивна нега здогледал расплакан постар маж заразен со Ковид-19.

Утешната прегратка на Варон за стариот маж на Денот на благодарноста била фотографирана од фотограф за “Getty Images” и веднаш потоа фотографијата станала вирална ширум светот. 

Доктор Варон за “CNN” изјавил дека на влезот во единицата за интензива нега видел расплакан постар пациент кој се обидувал да стане од својот кревет и да излезе од собата. Лекарот го прегрнал и со прегратката успеал да го смири пациентот.

Човекот од фотографијата се чувствува подобро и додал дека се надева дека ќе излезе од болница пред крајот на неделата, изјавил лекарот.

Continue Reading

Инфо +

“Поздрав до Каракачанов да види што има во Мала Преспа”

Published

on

Видео од 2010 кое донесе премногу емоции на социјалните мрежи

Continue Reading

Инфо +

Се фрла пред автомобилите и подоцна бара пара од возачите за оштета, а доколку не ги добие вика полиција!

Published

on

Редакцијата на Струмица Денес доби информација од очевидец кој вчера присустувал на необичен настан во Струмица.

Како што вели тој, се работи за струмичанец кој намерно се фрлил пред автомобил и истиот барал пари од возачот за наводната повреда на неговите гради.

Откако возачот одбил да му ја даде сумата која ја бара, повикал полиција и пред нив почнал да глуми дека е многу повреден и му треба итно преглед во болница, но и на самиот преглед не е констатирано никакви повреди а возачот на автомобилот поминал без никакви проблеми.

Како што добивме информација, ова не е прв пат да се случува во Струмица.

Таков случај имало пред пред 2 месеци повторно во близина на истото место. Затоа внимавајте, некои луѓе прават се’ да дојдат до финансиски средства, без разлика на кој начин тоа ќе го направат.

Continue Reading

Инфо +

Американец има добитно лото ливче од 1,05 милијарди долари

Published

on

Едно добитно лото ливче било продадено во Мичиген за џекпот од 1,05 милијарди долари „Мега Милиони“, трета по ред најголема награда за лотарија во историјата на САД.

Победничките броеви извлечени во петокот беа 4, 26, 42, 50, 60 и Мега топка 24. Победничкиот билет е купен во продавница Крогер во предградието на Детроит Нови, соопшти лотаријата во Мичиген.

„Некој во Мичиген се разбуди со вести што го менуваат животот утрово и Крогер Мичиген му честита на најновиот мултимилионер во Мичиген“, рече Рејчел Хурст, регионален портпарол на ланецот намирници.

Главната награда растеше од 15 септември, кога се продаде победнички билет во Висконсин. Следниот проценет џекпот на лотаријата се ресетира на 20 милиони долари.
Ждрепката во петокот вечерта се случи два дена откако билетот продаден во Мериленд освои џек пот на Пауербол од 731,1 милиони долари.

Само две награди за лотарија во САД се поголеми од џекпотот во петокот. Три билети за џекпот на Powerball во вредност од 1,586 милијарди долари беа продадени во јануари 2016 година, а едно добитно ливче било продадено за џекпот на Mega Millions од 1,537 милијарди долари во октомври 2018 година.

Бројките за џекпот се однесуваат на износи доколку победникот се определи за ануитет, платен на 30 годишни рати. Повеќето добитници избираат парична награда, што за играта Мега Милиони ќе биде 776,6 милиони УСД пред оданочување и 557 милиони УСД по оданочување, изјави портпаролот на лотаријата во Мичиген, рекол портпаролот Харис.

“Нема шанси!” изјави купувачот Рајан Габриели за „Детроит вести“ во среќната продаваница Крогер. „Ние сакавме да играме лотарија, но заборавивме“.

Харис рече дека имателот на билетот треба да го потпише грбот и да го чува на безбедно место – пренесе Гардијан.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2020 Булевар.мк

error: