Connect with us

Uncategorized

Го мoлам НАРОДОТ ДА СТАНЕ и да бара ПРАВДА! Таткото и братот ми ИЗГОРЕА пред очи ги слушав како ВРИШТАТ, немаше пpoтивпожapeн апарат

Published

on

Репортерката на Дојче Веле, Арбнора Мемети го објави на Твитер преводот од денешната изјава на Емши Ибин очевидец на кој татко и братот изгореа пред неговите очи.

Тој истакна дека шест дена седел во модуларната болница грижејќи се за својот тактко и брат, но не успеал да ги спаси од огнената стихија.

Тој потенцира дека апарат за гаснење пожар немало, а болницата била само една пластична барака со стиропор кој помогнал пожарот да се прошири со голема брзина.

Емши Ибин, очевидец на кој му се изгори пред очи таткото и братот:

Бев 6 дена внатре, бев инфермиер на мојот татко и брат, за тоа што клиниката нема персонал.
Јас се обидов да ги извадам нив, но не можев од црниот чад.

За тие кои викаат дека бараката имала противпожарен систем, тие се големи лаги. Баравме апарати за гасење на пожарот и тоа го немаше.

Модуларната болница беше само една пластична барака со стиропор кој помагаше да се прошири пожарот со голема брзина.

Сите пациенти што беа внатре ги видов со мои очи како вриштат…

Правдата е народот.

Се молам народот да стане и да бара правда за овие жртви.

Uncategorized

ИМАЛЕ РЕШЕНИЕ ЗА ИЗОЛАЦИЈА: Осум лица од Гостивар и четири од Тетово ја напуштиле државава

Published

on

На 19.08.2021 полициски службеници на СВР Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар, во рамки на редовните контролни активности на лица со решенија за изолација издадени од Државен санитарен и здравствен инспекторат, утврдиле дека вкупно осум лица од Гостивар и гостиварските села Чегране, Чајле, Мало Турчане и Велебрдо, иако имале решенија за изолација и домашно лекување, не ги почитувале решенијата и заминале надвор од земјата.На 18/19.08.2021 од полициски службеници на СВР Тетово по извршена проверка било констатирано дека четири лица од Тетово кои имале решенија за изолација ја напуштиле земјата, информираа од МВР.

Против лицата ќе бидат изготвени соодветни поднесоци за „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“ казниво по член 206 од Кривичниот законик.

Continue Reading

Uncategorized

Од денеска делумна ЗАБРАНА ЗА ДВИЖЕЊЕ ВО ШУМИТЕ, треба да имате ДОЗВОЛА

Published

on

Јавното претпријатие „Национални шуми“, со оглед на зголемената опасност од појава на шумски пожари на отворен простор како резултат на зголемените температури, воведе делумна забрана за движење во шумите и шумското земјиште со кои стопанисува, на целата територија на Република Северна Македонија, по претходно добиена согласност од Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Делумната забрана за движење во шума, посочуваат од претпријатието, важи во период од 6 до 20 часот и ќе трае се до проценката дека е намален ризикот од појава на шумски пожари, односно до нејзино отповикување. Движењето ќе биде дозволено единствено со писмена дозвола издадена од подружниците на ЈП за подрачјето со кое стопанисуваат.

Continue Reading

Uncategorized

МАЛОЛЕТНИЧКА СО СВОЈОТ ДЕЧКО ИЗБЕГАЛА ВО СТРАНСТВО Загрижен татко пријавил дека му ја нема ќерката

Published

on

Вчера во 21.30 часот во полициската станица Ѓорче Петров, 36-годишниот Џ.Р. од Германија, со моментален престој во Скопје, пријавил дека неговата ќерка 15 годишната Р.Р. се оддалечила од домот со С.Н., со кого била во љубовна врска.
Според пријавеното, таа најверојатно заминала во Куманово или во Србија.По извршени службени проверки било утврдено дека лицето, во моментот на пријавување, веќе ја имало напуштено државата, вели полицијата.

По извршени службени проверки било утврдено дека лицето, во моментот на пријавување, веќе ја имало напуштено државата, вели полицијата.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк